۲۰ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۸

توضیح ارتش عراق درباره آینده روابط با ائتلاف آمریکایی

توضیح ارتش عراق درباره آینده روابط با ائتلاف آمریکایی
فرماندهی عملیات مشترک عراق درباره آینده روابط با ائتلاف آمریکایی ضد داعش گفت که همکاری‌ها ادامه خواهد یافت اما شکل آن متفاوت خواهد بود.

به گزارش مشرق، فرماندهی عملیات مشترک عراق از تداوم همکاری با ائتلاف بین‌المللی برای پیگرد تروریست‌ها و مقابله با تروریسم خبر داد.

به نوشته پایگاه خبری «المسله»، سرتیپ «تحسین الخفاجی» سخنگوی رسمی فرماندهی عملیات مشترک عراق طی یک کنفرانس خبری در عصر روز سه‌شنبه (۷ آوریل)، گفت: نیروهای امنیتی در حال بازیابی خود هستند و از توانمندی‌ها، امکانات و تجارب لازم برای مقابله با تروریسم و تحویل پایگاه‌های نظامی [از ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش] برخوردارند.

بیشتر بخوانید: چرا آمریکا به گفت‌وگوهای راهبردی با عراق روی آورد؟ الزرفی: بحران بین ایران و آمریکا ارتباطی به عراق ندارد

وی درباره عملیات تحویل  مقر مستشاری نیروهای فرانسوی در فرماندهی لشکر ششم ائتلاف بین‌المللی که دیروز صورت گرفت، توضیح داد: این مقر در بغداد واقع است و نیروهای فرانسوی در آن حضور داشتند. ما از این نیروها و تلاش‌های آنها در آموزش و آماده سازی نیروهای ما و مشارکت فعال در مبارزه با داعش و ارائه اطلاعات امنیتی و اطلاعاتی تقدیر می‌کنیم و با افتخار و سربلندی اعلام می‌کنیم که نیروهای ما اکنون دارای امکانات و توانمندی‌های بالای هستند.

سرتیپ الخفاجی با اشاره به آموزش هزاران نیروی عراقی به دست مربیان نظامی فرانسوی در مقر مذکور در غرب بغداد توضیح داد که این مقر در سال ۲۰۱۵ احداث شد و روز سه‌شنبه (دیروز) به عراق تحویل داده شد.

وی درباره آینده روابط با ائتلاف آمریکایی ضد داعش نیز تاکید کرد: فعالیت ما با ائتلاف بین‌المللی درباره مقابله و پیگرد سازمانهای تروریستی ادامه دارد اما به دلیل تغییرات ایجاد شده در وضعیت عراق، اشکال این همکاری تغییر می‌کند.

سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق توضیح داد: عراق نیازمند تسلیح و تجهیز است اما این به آن معنا نیست که هنوز نیازمند آموزش نیروهای خود است.تحویل پایگاه‌ها و مقرهای ائتلاف نیز بر اساس یک جدول و برنامه زمانی مشخص شده میان دولت و ائتلاف بین‌المللی صورت می‌گیرد.

دیروز ائتلاف بین‌المللی ضد داعش، پایگاه ابوغریب واقع در غرب بغداد را به نیروهای عراقی تحویل داد و طی روزهای اخیر، این ششمین پایگاه نظامی است که ائتلاف آمریکایی آن را تخلیه و به ارتش عراق تحویل داده است.

منبع : مشرق
website tracking