۲۰ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۰۸

کرونا؛

چالشی بزرگ برای ریاست دوره‌ای آلمان بر اتحادیه اروپا

چالشی بزرگ برای ریاست دوره‌ای آلمان بر اتحادیه اروپا

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو به نقل از هفته‌نامه "اشپیگل"، "مایکل کلاوس"، سفیر آلمان در اتحادیه اروپا درباره تأثیرات گسترده شیوع ویروس کرونا بر ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا هشدار داد.

وی در یادداشتی خطاب به صدراعظم و وزارتخانه‌های مختلف برلین نوشت: دوران ریاست دوره‌ای ما بر اتحادیه اروپا دیگر نمی‌تواند طبق روال قبلاً برنامه‌ریزی‌شده برگزار شود.

"کلاوس" در این یادداشت 6صفحه‌ای مربوط به 6 آوریل که هفته‌نامه "اشپیگل" امروز آن را منتشر کرده است، نه‌تنها این مسئله را روشن کرده است که موضوعات مربوط به ریاست دوره‌ای آلمان بر اتحادیه اروپا با توجه به بحران کرونا آشکارا تغییر خواهد کرد، همچنین به این مسئله اشاره می‌کند که چگونه شیوه سیاست‌گذاری در بروکسل هم کاملاً در دوران بحران کرونا دستخوش تغییر قرار گرفته است و بسیار دشوارتر می‌شود.

سفیر آلمان در اتحادیه اروپا در این یادداشت هشدار می‌دهد: از این پس شایستگی عمل و تمرکز بروکسل بر مدیریت بحران، خروج از بحران و بازسازی دوران پسابحران خواهد بود و موفقیت ریاست دوره‌ای ما بر اتحادیه اروپا هم بر همین اساس سنجیده می‌شود.

وی همچنین تأکید کرد که موضوعاتی که بر اساس برنامه‌ریزی‌های سابق باید مدنظر قرار می‌گرفت از جمله مبارزه با تغییرات آب‌وهوایی در این شرایط ناگزیر به حاشیه رانده خواهد شد.

آلمان در نیمه دوم سال جاری میلادی و از اول جولای (11 تیرماه) ریاست دوره‌ای بر اتحادیه اروپا را به‌عهده خواهد گرفت. در زمان حاضر این مسئولیت به‌عهده کشور کرواسی است. برنامه‌های آلمان برای ریاست دوره‌ای بر اتحادیه اروپا که برلین از نظر محتوایی به‌خوبی روی آن کار کرده بود اکنون با توجه به محدودیت‌ها و پیامدهای بحران کرونا باید کاملاً از نو مورد بازنگری قرار گیرد.

در یادداشت سفیر آلمان در اتحادیه اروپا آمده است که حتی اگر اتحادیه اروپا بتواند فعلاً با کمک تعدیل‌ها و محدودیت های قانونی و فنی شایستگی عمل خود را حفظ کند، اما توانایی عملکرد آن تا اطلاع ثانونی محدود خواهد شد.

کلاوس بر این عقیده است: علاوه بر اعمال محدودیت‌ها در سفر همچنین قانون فاصله‌گذاری اجتماعی بر دوران ریاست دوره‌ای ما بر اتحادیه اروپا تأثیر خواهد گذاشت.

در این یادداشت همچنین آمده است که تعداد جلسات پیش‌بینی‌شده در دوره ریاست دوره‌ای آلمان بر اتحادیه اروپا حداقل در ابتدای کار به‌طرز چشمگیری کاهش خواهد یافت.

همچنین از نظر فنی هم دفتر مرکزی اتحادیه اروپا آماده فعالیت‌های دائمی از طریق ویدئوکنفرانس‌ها نیست.

سفیر آلمان در اتحادیه اروپا با اشاره به محدودیت‌های زیادی که در برگزاری نشست‌های اروپایی در دوران بحران کرونا ایجاد شده است گفت: در آینده نزدیک هم امیدی به تغییر این اوضاع نیست.

به‌اعتقاد وی در این اوضاع روند قانونگذاری اتحادیه اروپا به‌میزان قابل‌توجهی کُند می‌شود. کلاوس تأکید کرد که این تنگناها و محدودیت‌های ایجادشده چالش‌هایی است که نباید دست‌کم گرفته شود.

منبع : خبرگزاری دانشجو

پربازدیدترین امروز

website tracking