۱۹ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۶

افزایش بی‌سابقه رکود اقتصادی امارات در سایه انباشت بحران‌ها

افزایش بی‌سابقه رکود اقتصادی امارات در سایه انباشت بحران‌ها
موسسات و تحلیلگران اقتصادی بین‌المللی از افزایش بی‌سابقه سطح رکود اقتصادی امارات در سایه بحران‌های انباشته شده و شیوع ویروس کرونا خبر می‌دهند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سایت امارات لیکس در گزارشی به وضعیت اقتصادی امارات در شرایط کنونی پرداخت و نوشت: با انباشت بحران ها که جدیدترین آن بحران کرونا است و باعث توقف فعالیت های مختلف اقتصادی شده است، رکود اقتصادی امارات به سطح بی سابقه‌ای افزایش یافته است.

یک بررسی اقتصادی تخصصی نشان می دهد که بحران کرونا به تشدید رکود بخش خصوصی غیرنفتی در امارات که عملا با مشکلات دست و پنجه نرم می کند، کمک کرده است تا اینکه وضعیت شرکت ها به پایین ترین سطح خود برسد.

شاخص مدیران خرید موسسه "آی اچ اس مارکیت" درخصوص دو بخش صنایع تبدیلی و خدماتی امارات در ماه مارس در مقایسه با ماه فوریه از 49.1 واحد به 45.2 واحد افت داشته است.

این بزرگترین انقباض در میان محدودیت های اجتماعی و محدویت های اعمال شده بر سفر با هدف مهار شیوع ویروس کرونا است که بازارها را درنوردیده است.

دیوید اوین کارشناس اقتصادی موسسه "آی اچ اس مارکیت" و تهیه کننده این گزارش می گوید: حجم کارهای جدید با شیب تندی کاهش یافته است که علت آن در کاهش میزان فروش به مصرف کنندگان و کاهش گردشگری و ضعف تجارت با بسته شدن مرزهای کشورهای جهان است.

وی افزود: همزمان، بسته بودن فرودگاه ها در امارات و سیاست دورکاری - که در سراسر جهان می بینیم – به احتمال زیاد باعث تداوم کاهش در ماه آوریل خواهد شد؛ بویژه که پایانی برای شیوع کرونا در افق تصور نمی شود.

تحلیلگران می گویند که اگر اقدامات مربوط به ویروس کرونا سه تا چهار ماه طول بکشد، دبی به عنوان مرکز تجاری و گردشگری خاورمیانه ممکن است کاهش تولید ناخالص داخلی بین 5 تا 6 درصد را در سال جاری تجربه کند.

ثبت 277 مورد جدید ابتلا به کرونا در اماراترویترز: کرونا و جنگ نفتی وضعیت اقتصادی عربستان و امارات را تهدید می‌کند

 

امارات در ماه مارس گذشته همه پروازهای مسافربری را به مدت دو هفته تا هشتم آوریل جاری برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا متوقف کرد که ضربه ای قوی به بخش حیاتی گردشگری این کشور تلقی می شود.

این درحالی است که دولت امارات افزایش بسته حمایت مالی برای کمک به اقتصاد خود را به منظور مقابله با پیامدهای ویروس کرونا اعلام کرد. این اقدام در سایه اقدامات جدیدی برای جلوگیری از شیوع کرونا نظیر محدودیت جابجایی و تردد در دبی صورت گرفت.

بانک مرکزی امارات در سایت خود اعلام کرد: ارزش مجموع اقدامات مربوط به سرمایه و نقدینگی بانک مرکزی از 14 ماه مارس سال 2020 میلادی به 256 درهم یعنی حدود 70 میلیارد دلار رسیده است.

امارات ماه گذشته بسته حمایت مالی به ارزش 35 میلیارد دلار برای حمایت از بخش بانکی و تسهیلات برای اعطای وام و تزریق نقدینی به بازارهای مالی را اعلام کرد.

امارت دبی روز شنبه محدودیت های تردد را تشدید و اقدامات شدیدتری برای تردد افراد و خودروها در سراسر این امارت به مدت دو هفته با قابلیت تمدید اعلام کرد.

بخش های مختلف اقتصادی امارات با ضربه ویروس کرونا و سقوط قیمت های نفت روبرو شده است. قیمت های نفت از آغاز سال جاری میلادی به علت جنگ بین عربستان و روسیه دو سوم ارزش خود را از دست داده است.

این اقدامات جدید بانک مرکزی امارات با درخواست رسمی این کشور برای تعویق نمایشگاه اکسپو تا اکتر سال 2021 میلادی همزمان شده است و این درحالی است که امارت دبی تا حد زیادی دل به برگزاری این نمایشگاه برای احیای بخش های حیاتی و خارج کردن دیگر بخشها و در صدر آن ساخت و ساز از مشکلات مداوم چند ساله داشت.

دبی امید داشت که 25 میلیون بازدید کننده را برای نمایشگاه اکسپو که قرار بود از 20 اکتبر آغاز و شش ماه ادامه پیدا کند، جذب کند.

کلیدواژه ها :امارات
منبع : تسنیم
website tracking