۱۶ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۳۳

توصیه به زنان باردار در زمان اپیدمی کرونا

توصیه به زنان باردار در زمان اپیدمی کرونا
عضو گروه مامایی و هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، توصیه‌های برای حفظ آرامش و همچنین تغذیه مناسب زنان باردار در دوران قرنطینه و همچنین شیوع کرونا ویروس بیان کرد.

توصیه به زنان باردار در زمان اپیدمی کرونابه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، اکرم کرمی عضو گروه مامایی و هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: طبق تحقیقاتی که در دنیا صورت گرفته، موردی از انتقال کرونا از مادر مبتلا به فرزند در شکمش یا حتی در حین زایمان دیده نشده است.

او با اشاره به اینکه در دوران شیوع بیماری هر فردی دچار استرس و نگرانی شود امری کاملا طبیعی است، حتی فردی که باردار نباشد، ادامه داد: بهترین راه برای آرامش افراد باردار در این دوران اپیدمی بیماری رعایت موازین بهداشتی و پیشگیری از کرونا، انجام ورزش‌های مخصوص دوران بارداری است که باعث تهویه ریوی فرد و ترشح هورمون اندورفین و آرامش می‌شود و گوش دادن به موسیقی‌های آرامش بخش است.

کرمی اضافه کرد: به هر حال کرونا ویروس وجود دارد و نمی‌توان از آن دوری کرد، باید خودمان را با این بیماری وفق دهیم و به‌گونه‌ای با آن کنار بیاییم که باعث افزایش استرسمان نشود، اضطراب خود باعث افزایش خطرات بیشتری می‌شود.

او با بیان اینکه افراد باردار حتما باید به حرکات جنین خود دقت کنند اضافه کرد: این افراد اگر در خانه ترازو دارند هر هفته خود را وزن کنند اگر هفته‌ای حداکثر نیم کیلو اضافه وزن داشته باشند خوب است، اما بیشتر از این نباید باشد.

کرمی با تأکید بر اینکه زنان باردار حتماً فشار خون خود را روزانه چک کنند گفت: اگر احساس کردند بدنشان گرم شده حتماً با تب سنج دمای بدنشان را بسنجند و اگر درجه حرارت بدنشان از ۳۷ درجه بیشتر بود حتماً به مراکز درمانی مراجعه کنند.

او توصیه کرد: زنان باردار روزانه سه وعده با آب نمک معمولی گلو و دماغ خود را شستشو دهند، همچنین مایعات گرم مصرف کنند و اگر می‌خواهند آب بنوشند حتما آب گرم باشد، روزانه ۷ تا ۸ لیوان آب ولرم بنوشند.

کرمی ادامه داد: میوه را حتماً بدون پوست مصرف کنند و سبزیجات را به خوبی بشویند.

او افزود: اگر یک زن باردار به هر دلیلی دچار خونریزی شد یا سرگیجه، سردرد، تاری دید و ورم دست و صورت داشت سریعاً باید به مراکز درمانی مراجعه کند، همچنین تب بالا، کم شدن حرکات جنین، درد شدید شکم، سفت شدن بیش از حد شکم و... از دیگر مواردی است که مادر در صورت مشاهده آن باید حتما مراجعه کند.

کرمی تأکید کرد: یک زن باردار باید در طول روز خواب مناسب داشته باشد و روزانه به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در محیط خانه قدم بزند.

کلیدواژه ها :شهرکرد
منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking