۱۳ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۳۳

کرونا؛ درس و آزمونی سختی برای آحاد بنی آدم

کرونا؛ درس و آزمونی سختی برای آحاد بنی آدم

پایگاه خبری جماران: روند نزولی بازارهای عمده مالی جهان سقوط کم سابقه بازارهای بورس جهان بویژه فریز شدن ۱۵ دقیقه ای بازار بورس نیویورک، از دست رفتن ارزش سهام شرکت های بزرگ جهان افت تاریخی قیمت فلزات گرانبها و نفت، زیان شدید شرکت های حمل و نقل هوایی، آسیب دیدن صنعت توریسم و ... اقتصاددانان و مدیران مالی جهان را به تجدید نظر یا ترسیم راهبردهای جدید معطوف خواهد کرد.

 اهمیت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دو چندان خواهد شد هم از نقطه نظر ارتباطات،  هم آموزش هم کسب و کارها و هم توجه ویژه دولت ها ...

بنابراین بدیهی است صاحبان این شبکه ها در ارتقاء کارکرد و توسعه آن عطف به بحرانهایی اینچنینی همت خواهند نمود و نیز دولتها برای کنترل شهروندان در بحرانهای فراگیر روند تغییرات در کسب و کارها ، آموزش ، نظام اداری ، مدیرت منابع انسانی ، دولت الکترونیک سرعت بیشتری پیدا خواهد گرفت.

 در مراسم و مناسک جمعی در همه ی حوزه ها تغییراتی بوجود خواهد آمدو

در حوزه عقاید دینی ، تحولاتی در نگرش عالمان و متولیان و دینمداران و دینداران و تابعان ادیان بوجود خواهد آمد.

این تحول برای عده ای موجب استواری و راسخ شدن در عقیده و بعضا افراط گرایی و فاندامنتالیسم و برای عده ای دیگر بی مبالاتی و لاقیدی خواهد بود.

 تغییرات و تحولاتی در مناسک مذهبی بوجود خواهد آمد، از نوع خلاقانه و موافق با اصول یا بدعت گرایانه مذاهب و در واقع فرقه های نوظهور به وجود خواهد آمد.

در ادیانی مثل اسلام و در مذهبی مانند شیعه، تفقه در موضوع مواجهه با حوادثی از این دست و احکام ویژه آن، بویژه در مواقع بحرانی تر از بعد مناسکی مانند تغسیل ، تکفین و تدفین و ... احکام فردی ، در ارتباط با امنیت و سلامت جمعی حائز اهمیت خواهد شد.

همه ی اینها نشان دهنده آن است که بشر، نوع جدیدی از سبک زندگی را در جهان پسا کرونا تجربه خواهد کرد.

 آنچه آمد می تواند نمایی کمابیش واقعی از دنیای متفاوت پساکرونا باشد. جد و جهد در برخورد با این بحران ضروری است و نیز سیاستگذاری دقیق ، کارآمد ، علمی و عملی.

کرونا انسان هزاره سوم را متوجه مخاطرات نوع زیست، و با چالش ناکارآمدی، جوابگو نبودن و به روز نبودن سیاستها در حوزه های مختلف و در برخورد با چنین بحران هایی مواجه کرده است.

کرونا درس و آزمونی سخت آموختنی برای آحاد بنی آدم - دولتها و ملت ها - است؛ درسی که اگر به خوبی درک شود و به درستی آموخته شود می‌تواند مَطلع و سرآغاز دنیایی  زیباتر ، پاک تر ، سالم‌تر، امن‌تر، و شاید انسانی‌تر باشد.

انتهای پیام
منبع : جماران
website tracking