۲۵ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۷

گلایه‌های تولیدکنندگان داخلی در خوزستان

سردشت زیدون سرشار از ظرفیت اقتصاد مقاومتی / مسؤولان با توجه به تولیدات داخلی اقتصاد را پویا کنند

سردشت زیدون سرشار از ظرفیت اقتصاد مقاومتی / مسؤولان با توجه به تولیدات داخلی اقتصاد را پویا کنند
در صورت حمایت و توجه مسؤولان به طرح‌های اقتصادی تولیدکنندگان داخلی می‌توانند به رقیبانی جدی برای نمونه‌های خارجی تبدیل شوند که بهترین راه تحقق اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بهبهان، بخش زیدون با وسعت 990 کیلومتر مربع یکی از بخش های مهم شهرستان بهبهان است که از ظرفیت های خوب در اقتصاد مقاومتی برخوردار است.

این بخش دارای بیش از 40 روستا و دو دهستان بزرگ بوده و شغل اکثریت مردمان این دیار کشاورزی و دامداری است.

آنچه که می‌تواند در بخش زیدون در اقتصاد مقاومتی مشاهده کرد وجود نیروهای توانمند و قوی در بحث اشتغال و تولید است، به صورتی‌که با حمایت و پشتیبانی این اقتصاد پویا را می‌توان زنده کرد.

تولید کارگاه های کوچک و زودبازده در گوشه و کنار این بخش نشان از زنده بودن اقتصاد پویا است، ولی عدم حمایت از این کارگاه های کوچک ضربات جبران ناپذیری به زیر ساخت های تولید و اقتصاد زده است.

نا امیدی وعدم توجه به آینده تولید محصولات داخلی و همچنین واردات کالاهای خارجی از جمله ضررها و زیان هایی است که شامل تولید ملی می شود.

از تولید تخم مرغ محلی، قارچ، صیفی‌جات، پرورش شتر، پخت نان محلی، پرورش مرغ های محلی، کاشت توت فرنگی و تولید لبنیات سالم و پرورش دام از جمله اقداماتی است که زنان و مردان روستایی هر روزه با آن مواجه هستند.

در این بین نقش زنان و مادران جامعه در زندگی روستایی پر رنگ است و ضمن حمایت از این قشر در تولید محصولات ایرانی و مطلوب گام‌های موثری را برداشت.

باید از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های تولید در روستاها و بخش‌های محروم در جهت ایجاد اشتغال و استفاده از ظرفیت‌های موجود در این مناطق استفاده و مدیریت ‌شود.‌

افزایش مشارکت زنان در فعالیت‌های اقتصادی یکی از راه‌های اقتصاد مقاوم در روستاهای و مناطق محروم محسوب می‌شود.

گسترش الگوهای موفق کسب و کار در جوامع روستایی، عوامل تاثیر‌گذار بر توانمندی روستائیان نیز برای راه‌اندازی مشاغل خانگی و روستایی بیش از پیش فراهم می کند.

 زنان در روستاها با انواع کسب و کارهای کوچک و خانگی مرتبط با روستا آشنا هستند  و در زندگی روزمره با آن سروکار دارند. 

*با بسیج؛ اقتصاد مقاومتی امکان‌پذیر است

طاهره رضایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در سردشت زیدون اظهار کرد: این توانمندی و ظرفیت بالا در سردشت زیدون و بسیج زیدون وجود دارد که با راه‌اندازی کارگاه‌های کوچک اقتصاد مقاومتی را به معنای واقعی اجرا کنیم.

وی ادامه داد: نیروهای آموزش دیده بسیج خواهران در زمینه‌های مختلف با توجه به ظرفیت‌های منطقه می‌تواند تولیدات خوبی در عرصه‌های مختلف به بازار ارائه کند.

فرمانده بسیج خواهران حضرت زهرا(س) یادآور شد: تکیه بر نیروهای داخلی و حمایت از تولیدات داخلی با حضور بسیج و نیروهای مردمی امکان‌پذیر است.

وی ضمن اشاره به منطقه سردشت زیدون و وجود نیروهای خواهر در زمینه‌های اقتصاد مقاومتی افزود: اکثر نیروهای بسیج خواهران در زمینه‌های متنوع این توانمندی را دارند که بتوانند اقتصاد مقاومتی در روستاها اجرا کنند.

رضایی خاطرنشان کرد: حمایت و پشتیبانی از این نیروها باعث خواهد شد که تولیدات ملی افزایش و اشتغال رونق و جان تازه‌ای بگیرد.

وی ضمن اشاره به اینکه تا کنون در بسیج آموزش‌های لازم در زمینه اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است افزود: بسیج خواهران زیدون این آمادگی را دارد که در ادامه آموزش‌های لازم خدمات و تسهیلات لازم را هم به خواهران بسیجی ارائه کند.

فرمانده بسیج خواهران حضرت زهرا(س) با اشاره به آموزش کلاس‌های خیاطی، بافتنی، عروسک‌سازی و گل‌سازی عنوان کرد: اگر نهادها و سازمان‌های دیگر همکاری کنند می‌توانیم در زمینه‌های دیگر هم آموزش‌هایی داشته باشیم.

*دغدغه ما عدم حمایت سازمان‌های دولتی است

سید مصطفی حسینی در این راستا در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در سردشت زیدون اظهار کرد: از سال 92 تا سال 95 مشغول تولید لباس با فرم‌ها و پارچه‌های ایرانی اقدام کردیم اما متاسفانه به‌دلیل عدم حمایت نهادهای دولتی این کارگاه با کمترین ظرفیت کار می‌کند.

وی ادامه داد: از ابتدای سال 92 که با کسب مجوز کارگاه اقدام و با به‌کارگیری 7 نفر این کارگاه تولیدی لباس ایرانی را در شهر سردشت و اجاره مکان مناسب راه‌اندازی و شروع به‌کار کردیم.

این تولیدکننده با بیان اینکه تا کنون آنچه از کارگاه تولیدی ما باقی مانده است فقط یک چرخ خیاطی است خاطرنشان کرد: تمامی تولیدات و پارچه‌های ما ایرانی و مدل‌ها دوخت بومی و ایرانی بوده است.

وی ضمن اشاره به عدم حمایت دستگاه‌ها و نهادها از تولیدات ایرانی افزود: این آمادگی را داریم که نیاز منطقه و شهرستان را بدون کمک دولت و تسهیلات دولتی تامین کنیم.

این تولیدکننده لباس ایرانی تاکید کرد: تنوع در تولید و استفاده از طرح‌های جدید از ویژگی‌های بارز کارگاه ما بوده است.

منبع : فارس

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking