۱۰ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۷

قرارگاه مقابله با کرونا بسیج دانشجویی اصفهان:

مسئولان اصفهان مراقب توزیع اقلام بهداشتی تقلبی در سطح استان باشند

مسئولان اصفهان مراقب توزیع اقلام بهداشتی تقلبی در سطح استان باشند
قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی اصفهان: کمبود در برخی شهرستان ها/ خطر اقلام تقلبی و غیر بهداشتی/ گرانفورشی در فروشگاه‌هاقرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان طی بیانیه‌ای به تشریح آخرین وضعیت توزیع اقلام بهداشتی مقابله با کرونا پرداخت.به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، قرارگاه مقابله با کرونا مشاهدات خود از آخرین بازدید از داروخانه‌ها و مراکز عرضه محصولات بهداشتی را به صورت بیانیه منتشر کرد. در این بیانیه، مشاهداتی از ۱۶۰ داروخانه شهر اصفهان و برخی شهرستان‌های این استان در روز‌های ششم و هفتم فروردین ارائه شده و متن آن به اطلاح استاندار، دادستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و مردم اصفهان رسیده است.در این بیانیه آمده است: مردم ارجمند اصفهان ضمن تبریک میلاد امام حسین (ع) و اعیاد شعبانیه، در جریان باشید که بازرسی فرزندان شما در قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان ا

قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی اصفهان:
کمبود در برخی شهرستان ها/ خطر اقلام تقلبی و غیر بهداشتی/ گرانفورشی در فروشگاه‌ها
قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان طی بیانیه‌ای به تشریح آخرین وضعیت توزیع اقلام بهداشتی مقابله با کرونا پرداخت.

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، قرارگاه مقابله با کرونا مشاهدات خود از آخرین بازدید از داروخانه‌ها و مراکز عرضه محصولات بهداشتی را به صورت بیانیه منتشر کرد.
در این بیانیه، مشاهداتی از ۱۶۰ داروخانه شهر اصفهان و برخی شهرستان‌های این استان در روز‌های ششم و هفتم فروردین ارائه شده و متن آن به اطلاح استاندار، دادستان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و مردم اصفهان رسیده است.
در این بیانیه آمده است:
مردم ارجمند اصفهان ضمن تبریک میلاد امام حسین (ع) و اعیاد شعبانیه، در جریان باشید که بازرسی فرزندان شما در قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان در پوشش افراد معمولی و خریدار، از داروخانه‌های شهر اصفهان، نشان دهنده این موضوع است که از ۴ قلم کالای پر مصرف بهداشتی مبارزه با کرونا (انواع دستکش، انواع ماسک، انواع ژل ضدعفونی کننده و انواع الکل) هیچ کالایی از اقلام یاد شده، به غیر از الکل و ماسک‌های فیلتر دار n۹۵ - که به ندرت قابل دسترسی است-، نایاب و غیر قابل دست یافتن نیست و با یک جستجوی معمولی، همه موارد یاد شده قابل دسترسی است. بازرسی انجام شده از ۱۶۰ داروخانه در سطح ۱۱ منطقه شهر اصفهان و شهر‌های زرین شهر، سمیرم، لنجان، مبارکه، خمینی شهر، فریدن، کاشان، خوانسار، دهاقان، خور، جندق، فرخی؛ نشان دهنده این موضوع است که در بیش از ۳۱ درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع الکل، در ۷۲ درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع ماسک، در ۵۹ درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع دستکش و در ۷۳ درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع اسپری یا ژل ضد عفونی کننده، موجود است و این بدین معنی است که در حدود ۷۵ درصد از داروخانه ها، حداقل یکی از انواع ۴ مورد کالای پرمصرف مبارزه با کرونا، قابل دستیابی است. یعنی در بدترین حالت ممکن، همه مردم عزیز شهر اصفهان و شهر‌های اطراف قادر خواهند بود حداکثر با مراجعه به ۲ داروخانه، هر موردی از موارد بالا را که نیاز دارند، تهیه نمایند؛ و این اعداد حکایت از آن دارد که در هیچ یک از موارد بالا، قحطی نیامده و جای نگرانی هم نیست.

در یک نگاه


نکات قابل توجه:

• آمار نشان می‌دهد توزیع اقلام یاد شده در مناطق مختلف شهر اصفهان تقریباً بصورت یکسان و با توجه به تراکم جمعیت است. اما بیشترین دسترسی به اقلام مذکور در داروخانه‌های محلی و کمترین آن در داروخانه‌های متصل به بیمارستان‌ها و درمانگاه هاست.

• خوشبختانه اختلاف قیمت‌های مشهود و قابل توجهی در ارائه محصولات مختلف در داروخانه‌های متفاوت برطرف شده است که حکایت گر عرضه بیشتر تولیدات بهداشتی به داروخاونه‌ها می‌باشد.

• به فضل خدا و همکاری مردم شریف و برخی نهاد‌های مربوطه، بازرسی‌های ما، حکایت از آرامش بیشتر بازار محصولات اصلی مقابله با کرونا دارد و نشان از کاهش تقاضا برای احتکار‌های خانگی و راه افتادن چرخ‌های تولید این محصولات است.

• برآورد‌های بازار نشان می‌دهد که ژل‌های ضد عفونی کننده و ماسک‌های پارچه‌ای بیشترین موارد موجود در بازار و انواع الکل و دستکش یکبار مصرف و ماسک یکبار مصرف، کمترین کالای موجود در بازار است.

• به نهاد‌های مسئول گوشزد می‌شود؛ در این روز‌های التهاب بازارِ اقلامِ پیشگری از کرونا، این نگرانی وجود دارد که اقلام تقلبی و بعضاً مخرب در بسته بندی‌های عادی و بدون علائم تضمین کننده بهداشت و سلامت کالا، به مردم عرضه و موجب تشدید بحران شود که نیازمند توجه بیشتر نهاد‌های نظارتی است.

• شهرستان دهاقان، مبارکه خور در روز ۶ و ۷ فروردین اقلام و کالای پزشکی در داروخانه‌ها به‌صورت محدود عرضه شده است.
• نسبت موجودی انواع دستکش (یکبار مصرف) و ماسک یکبار مصرف و الکل در داروخانه‌ها موجود نیست و بعضاً با قیمت خیلی بالا عرضه می‌شود.

• بیشتر سوپر مارکت ها، ابزار فروشی ها، لوازم بهداشتی‌ها و فروشگاه‌های عمده نیز محصولات نامبرده رو با قیمت‌های بالا عرضه می‌کنند.

گزارش بعدی قرارگاه کرونای بسیج دانشجویی استان اصفهان، از اوضاع ارائه اقلام پر مصرف مبارزه با کرونا در استان اصفهان، به زودی و در روز‌های آینده، به محضر مردم عزیز اصفهان، ارائه خواهد شد.
کلیدواژه ها :بیمارستان اوضاع سمیرم
منبع : خبرگزاری دانشجو

پربازدیدترین امروز

website tracking