۱۰ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۰

گزارش میدانی تسنیم| شهرضا در مقابله با کرونا تعطیل شد / فعالیت 10 گروه جهادی برای ضدعفونی شهر

گزارش میدانی تسنیم| شهرضا در مقابله با کرونا تعطیل شد / فعالیت 10 گروه جهادی برای ضدعفونی شهر
گروه استان‌ها- خط اول مقابله با بیماری ناشی از ویروس کرونا مردم هستند، بنابراین مردم باید به توصیه‌های وزارت بهداشت به طور جدی گوش دهند.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهرضا، ویروس کرونا آفتی در جهان به شمار می‌رود که بسیاری از دولت‌ها را حتی برای اداره امور جاری و معمول دچار دشواری‌های پیچیده کرده و در ایران هم این ویروس سبب مختل شدن بسیاری از امور شده است و بنابراین لازم به نظر می‌رسد که با ایجاد وحدت عمومی و اجتماعی خود را برای شکست این بحران مهیا سازیم.

در حالی که تمامی پزشکان و سازمان بهداشت جهانی به طور مکرر انتشار سریع و وحشتناک ویروس کرونا را هشدار می‌دهند اما بعضی از مردم همچنان از حضور در بیرون منزل و مکان‌های پر ازدحام خودداری نمی‌کنند. باید گفت ویروس کرونا در کمین همه اقشار جامعه است و برای شکست آن، همه مردم باید در طرح ملی غربالگری همکاری کنند. اگر رعایت بهداشت را جدی نگیریم و کرونا ویروس به ریه‌های ما برسد، احتمال مرگ وجود دارد و جداسازی این ویروس از بدن بیمار بسیار سخت است.

بهترین راه مقابله با کرونا در شرایط کنونی پیشگیری است که با ماندن در خانه انجام می‌شود. مردم باید در شهرهای خود و در خانه‌هایشان بمانند و رفت و آمدها را به حداقل برسانند. خط اول مقابله با بیماری ناشی از ویروس کرونا مردم هستند، بنابراین مردم باید به توصیه‌های وزارت بهداشت به طور جدی گوش دهند.

باز بودن کسبه غیرضروری بیشترین صدمه را وارد می‌کند

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با بیان این‌که در مجموع مرگ کرونای مثبت در شهرضا 7 مورد اما مرگ تنفسی 15 مورد بوده است، اظهار داشت: افزایش مبتلایان به کرونا در شهرضا یک هشدار جدی است، یکی از مشکلات اصلی در مسیر مقابله با کرونا افرادی بوده که به توصیه‌ها و دستورالعمل‌های پزشکان و متخصصان توجه ندارند.

حجت‌الله تنهایی با بیان اینکه در پیک زمان کوتاه یک نفر می‌تواند 4 نفر را مبتلا کند، افزود: با جمعیت شهرضا برآورد می‌شود که 20 درصد این جمعیت مبتلا ‌شوند، یعنی حدود 30 هزار نفر و 20 درصد از این تعداد که 6 هزار نفر می‌شوند به حالت بد برسند و نیاز به بستری داشته باشند و در بهترین حالت در بیمارستان صاحب‌الزمان 100 نفر را می‌توان با 4 دستگاه ونیلاتور بستری کرد.

وی با بیان اینکه تمام دلهره و اضطراب ما درخصوص باز بودن کسبه غیرضروری و بانک‌ها است، گفت: باید شرایطی پدید بیاید که ادارات ضروری با حداقل پرسنل باز باشند، باید حداقل تماس‌های فردی و تجمع‌ها را در شهرضا داشته باشیم؛ باز بودن کسبه غیرضروری بیشترین صدمه را وارد می‌کند.

وی با بیان اینکه باید 4 رده شغلی در شهرضا با شرایط بهداشتی شامل نانوایی، قصابی و مرغ، فروشگاه‌های موادغذایی و میوه فروشی‌ها باز باشند، بیان کرد: به غیر از این 4 رده شغلی باید با همکاری نیروی انتظامی سایر کسبه بسته شوند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرضا با بیان اینکه بانک‌ها یکی از مراکزی است که باید تجمع در آن کاهش پیدا کند، گفت: داروخانه‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تجهیزات پزشکی به خاطر کاهش حضور مردم باید تا آنجا که امکان دارد ساعات باز بودن را افزایش دهند.

مردم شهرضا در سامانه سلامت ثبت‌نام کنند

وی با تأکید بر اینکه خرید اینترنتی و تحویل جنس در شهرضا باید افزایش پیدا کند تا مردم کمتر از منزل بیرون بیایند، تصریح کرد: جمعیت شهر باید غربالگری شوند تا اگر افرادی علایم دارند تا بیمارستان‌ها هنوز شلوغ نشده مراجعه کنند بنابراین تمامی شهروندان باید در سامانه سلامت ثبت‌نام کنند.

تنهایی با بیان اینکه مراسم ترحیم در حاشیه‌های شهر برگزار می‌شود و این آسیب‌زا است باید جلوگیری شود، بیان کرد: بیماران ترخیص شده از بیمارستان یکی از دغدهه‌های بهداشت و درمان است و باید نقاهتگاه را در شهرضا فعال کنیم و با هماهنگی خانواده‌ها بیماران 14 روز در مکانی با ادامه مراقبت کنترل شوند.

تقدیر استاندار البرز از عملکرد سپاه در مقابله با کرونا / مردم ‌این چند روز را در خانه بمانندگزارش ویدئویی تسنیم| وقتی کرونا هم مانعی برای جهاد نیست / تلاش شبانه‌روزی ‌بسیجیان برای کمک به نیازمندان‌کرونا|گندزدایی و ضد عفونی کردن خیابان‌های دمشق+تصاویر

وی با اشاره به غربالگری سلامت در ورودی‌های شهرضا افزود: اگر فردی تب او بالا بود در محل متوقف می‌شود و او را به مرکز 16 ساعته منتقل می‌کنیم و در صورتی که مشکلی نداشت می‌توان او را آزاد کرد، سیر بیماری در شهرضا متناسب با استان شیب تند پیدا کرده است.

فعالیت 10 گروه جهادی برای ضدعفونی شهر

 فرمانده سپاه شهرضا با بیان اینکه بسیج آمادگی دارد هر شب شهر را ضدعفونی کند، گفت: 375 مغازه با محوریت بسیج تذکر داده شده، کنترل محورها دغدغه مردم است، تا ساعت 23 کنترل می‌شود و باید ساعت را بیشتر کنیم و ما این آمادگی را داریم که افزایش دهیم، بسیجیان آماده کمک به پایگاه‌های سلامت هستند.

مسعود اکبری با بیان اینکه 4 هزار لیتر مواد ضدعفونی توزیع شده است، افزود: 10 گروه جهادی را سازمان‌دهی کردیم که به صورت ویژه در راستای ضدعفونی معابر و خیابان‌ها با همکاری شهرداری اقدام می‌کنند.

وی با بیان اینکه این نگرانی وجود دارد که زنجیره انتقال بیماری با توجه به پیک آن با توجه به عید نوروز افزایش پیدا کند و باید چاره‌اندیشی کنیم، افزود: بسیج دانشجویی در دانشگاه آزاد به کمک تهیه و توزیع محصول ضدعفونی اقدام کرده است.

فرمانده سپاه شهرضا با اشاره به اعلام آمادگی کارگاه‌های خیاطی توسط بسیج سازندگی برای دوخت ماسک و لباس بیان کرد: اقلام بهداشتی بین نیازمندان شهرستان شهرضا توزیع شده است.

وی با اشاره به حضور گروه‌های جهادی در ایستگاه‌های غربالگری بیان کرد: در بحث غربالگری هماهنگی بیشتری باید انجام شود تا از هدر رفت زمان جلوگیری کرد.

اکبری با اشاره به تشکیل تیم سایبری ویژه، به منظور تولید محتوا و ارائه اخبار واقعی برای آموزش بین شهروندان و نظارت بر شایعات و اخبار کذب گفت: عاملان ایجاد شایعات در این زمینه شناسایی و ارشاد شدند.

وی با اشاره به شناسایی عامل توزیع متانول و کارگاه توزیع متانول‌های صنعتی در شهرضا توسط اطلاعات سپاه بیان کرد: 600 لیتر الکل صنعتی در یک کارگاه غیرمجاز کشف و ضبط شد.

فرمانده سپاه شهرضا با بیان این‌که از تمام ظرفیت نیروهای مسلح برای مبارزه با این بیماری دریغ نخواهیم کرد و آماده اجرای تمامی مصوبات ستاد هستیم، بیان کرد: می‌توان یک بلوک‌بندی در شهرضا بشود و توسط حوزه‌های مقاومت و پایگاه‌های بسیج که حداکثر هر 500 خانوار را آگاه‌سازی کنند.

اصناف غیر ضروری در شهرضا تعطیل شدند

سرپرست فرمانداری شهرضا با تأکید بر اینکه باید از ظرفیت‌های شهرستان مانند گروه 22 توپخانه برای ضدعفونی شهر استفاده شود، گفت: استان اصفهان در بحث ثبت‌نام در سامانه سلامت ضعیف بوده است و یک میلیون و 250 هزار نفر یعنی 24 درصد استان در این سامانه ثبت‌نام کردند.

ناصر اسدی با بیان اینکه یکی از زنجیره‌های قطع ویروس کرونا قرنطینه خانگی است، گفت: اگر بتوانیم این زنجیره را قطع کنیم، موفق خواهیم بود، زنجیره دیگر، رعایت بهداشت عمومی است که زدن ماسک و ضدعفونی اماکن عمومی باید دنبال شود و باید در محیط های عمومی این ویروس را از بین ببریم و یک زنجیره دیگر شناسایی افراد مبتلا و ناقل و افرادی که در تماس با این افراد هستند، است، باید این سه ضلع را تکمیل کنیم، اگر در هر ضلع مشکلی داشته باشیم نتیجه لازم را نمی‌گیریم.

وی با بیان اینکه اصناف غیر ضروری در شهرضا تعطیل شدند، تصریح کرد: اماکن، اصناف و نیروی انتظامی باید از سطح شهر بازرسی ‌کنند که اگر هنوز اصنافی باز هستند که ضروری نیستند باید تعطیل شوند و در صورت تخلف باید پلمب شوند.

سرپرست فرمانداری شهرضا با تأکید بر شناسایی مراکز پر جمعیت مانند پارک‌ها و تعطیل کردن آنها گفت: خط اول مقابله با بیماری ناشی از ویروس کرونا مردم هستند؛ برای 13 فروردین و ایام پیش رو باید مراکز شلوغ مذهبی و پارک‌ها تعطیل شوند و مردم نباید مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه کسب و کارهای اینترنتی باید فعال شود و خرید اینترنتی در شهرضا اتفاق بیفتد، بیان کرد: کنترل ورودی‌های شهرضا در حال انجام است، بار ترافیکی جاده شهرضا به شیراز پر توجه است، بین  4 تا 5 هزار خودرو در ساعت تردد می‌کنند.

اسدی با بیان اینکه شیرینی‌فروشی‌ها جزو ضروریات نیستند و باید تعطیل شوند، تصریح کرد: ادارات با یک سوم ظرفیت باید کار کنند و نباید شلوغ باشند و تعداد پرسنل به کمترین تعداد کاهش پیدا کند.

رئیس اتاق اصناف شهرضا با بیان اینکه ناهماهنگی بین استان اصفهان و شهرستان سبب شد که بعضی مغازه‌ها در شهرضا باز باشد، گفت: اصنافی که سرپیچی می‌کنند، لازم است که پلمب شوند، اکیپ بازرسی در درجه اول باید تذکر بدهد و در صورت عدم رعایت پلمپ شوند.

کمال خدادادی با بیان اینکه کرونا شوخی‌بردار نیست، افزود: پیامک صوتی و متنی برای مردم برای تعطیلی اصناف ارسال شده است.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking