۷ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۲۹

تئاتر از بی‌برنامه‎گی و نبود اعتبار رنج می‎‌برد

تئاتر از بی‌برنامه‎گی و نبود اعتبار رنج می‎‌برد
یک پیشکسوت هنر نمایش در استان خراسان رضوی گفت: با وجود اینکه تئاتر استان خراسان از قدمت و پیشینه ارزنده‎ای برخوردار است؛ اما از بی‎برنامه‏‌گی و نبود اعتبار رنج می‌‎برد.

محمد ناصری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان  این مطلب، اظهار کرد: متاسفانه تئاتر خراسان هنوز به جایگاه واقعی خودش نرسیده و در حال تجربه کردن هستیم.

وی مطرح کرد: متاسفانه خلأ آموزش همیشه در تئاتر احساس می‎شود، در کنار اجراهای متعدد باید ورک‌شاپ و کلاس‎های آموزشی برگزار شود. در وضعیت فعلی جوانان پا در تاریکی مطلق می‎گذارند که خودشان هم نمی‌دانند به چه مسیری می‎روند.

این پیشکسوت تئاتر خراسان رضوی اظهار کرد: جوانانی که وارد این عرصه می‎شوند فقط در خصوص این هنر مسائلی را شنیده‎اند و کلمات نامفهومی در ذهنشان است که هنوز نتوانسته‎اند کنار هم بگذارند؛ ولی وقتی کلاس‎ها و آموزش‎های لازم باشد راه را روشن‎تر می‌کند و خودشان برای ادامه فعالیت راغب‌تر می‎شوند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تئاتر حرفه‎ای هم داریم؟، افزود: اگرچه به کسانی که بیشتر روی صحنه بوده و کار بیشتری داشته‎اند، حرفه‎ای می‌‎گویند ولی در معنای اصلی کسی که از طریق حرفه امرارمعاش کند و کارش فقط تئاتر باشد، حرفه‎ای گفته می‎شود.

ناصری با اشاره به این‌که با وضعیت فعلی از این راه نمی‌توان امرار معاش کرد، گفت: در گذشته دولت معتقد بود که این هنر درآمدزاست و نیازی نیست زیر پوشش باشد؛ در صورتی‌که باید مورد حمایت دولت باشند.

وی در ادامه تئاترهایی که تولید می‎شود را بر اساس نیاز مخاطب ندانست و عنوان کرد: در شهرستان‌هایی که تئاتر تولید می‎شود، ابتدا کارگردان باید در جامعه نیازسنجی کند، ما باید درد را به مخاطب نشان دهیم؛ البته ما درمانگر نیستیم و این امر باید توسط مسئولان اتفاق بیفتد.

این پیشکسوت هنرهای نمایشی عنوان کرد: بعضأ کپی‌برداری‏‌هایی در نمایش‎ها صورت می‏‌گیرد که به خاطر خلأ متن است، متن اگر مطلوب باشد، این کپی‌برداری را شاهد نخواهیم بود، از سویی نویسنده خوب نداریم و کارهای خوب تولید نمی‎شود و مجبور هستند کارهای قبلی را کپی‌برداری کنند.

وی با اشاره به نبود سوژه‎های جدید و  فقط کپی‌برداشتن که این خود موجب عدم پیشرفت می‌شود، ادامه داد: در شهرهای بزرگ تئاتر را یک ضرورت نمی‎دانند، چون هنر تئاتر زنده است و برخی مسئولان می‎خواهند دوری کنند و بیشتر به سمت کارهایی بروند که ضبط شده و فیلتر شده باشد.

ناصری عنوان کرد: متاسفانه این حرفه قوانینی ندارد، اگرچه باید برای تئاتر قوانینی گذاشته شود که براساس تجربه، سابقه و تحصیلات باشد، اما اکنون اینگونه نیست و افرادی بدون تجربه کارگردانی می‏‌کنند و کیفیت کار برای بسیاری مهم نیست و این موجب می‎شود کارهای ضعیفی به روی صحنه ببرند.

 وی با بیان این که قواعد در تئاتر رعایت نمی‎شود، مطرح کرد: اغلب به خاطر مسائل مالی سالن‎هایی که در آن‌ها بهترین و حرفه‎ای ترین تئاترها اجرا می‎شود را در اختیار افرادی قرار می‎دهند که هیچ شناختی از این هنر ندارند و بدترین کارها را به نمایش در می‎آورند و این موجب می‌شود تماشاچی با تئاتر قهر کند.

این پیشکسوت تئاتر خراسان رضوی تصریح کرد: متاسفانه تئاتر هیچ متولی‌ای ندارد، کسانی که می‏‌خواهند وارد هنر بازیگری شوند ابتدا باید توانایی و استعداد داشته باشند، اگر اینگونه نباشد موفق نخواهند بود.

وی آموزش را از مهمترین مشکلات دانست و گفت: اگر این مشکل رفع شود تمامی مسائل رفع خواهد شد.

 انتهای پیام

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking