۷ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۵

خشکسالی‌های 18 ساله همچنان دامنگیر خراسان جنوبی است

خشکسالی‌های 18 ساله همچنان دامنگیر خراسان جنوبی است
خراسان جنوبی با وجود بارندگی‌ها اما همچنان درگیر خشکسالی‌های 18 ساله است خشکسالی‌هایی که بارندگی‌ها را مغلوب کرده و اثرات خود را بر استان می‌گذارد.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، علیرضا خندان‌رو ظهر امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه اظهار داشت: در اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی وظیفه پیشیابی جو را بر عهده داریم که زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی به حساب می‌آییم و در سطح استان 100 ایستگاه هواشناسی فعال وجود دارد.

وی با بیان اینکه در 20 ایستگاه خودکار شبانه روزی پایش جوی داریم افزود: در مراکز پیش بینی جوی و تحقیقات در راستای خشکسالی فعالیت دارند و با وجود کمترین نیرو در این اداره همکاران ما مشغول به خدمت هستند.

مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی با بیان اینکه تنها با 30 درصد چارت سازمانی خدمت می‌کنیم اظهار داشت: براساس گزارشات هواشناسی کشوری، گزارشات پیش بینی خراسان جنوبی با 90 درصد پیش بینی‌های جوی بالاترین صحت را در پیش‌بینی‌ها دارد که این امر مایه مباهات و خوشحالی است چرا که با وجود کمی نیرو انسانی و امکانات این امر محقق شد.

خندان‌رو افزود: در چند روز گذشته شاهد بارندگی‌های خوبی در سطح استان بودیم که میانگین بارندگی‌های چند روز گذشته در استان 40 میلیمتر است و روستای خرو طبس با 75 میلیمتر بیشترین میزان بارندگی را داشته است.

وی میانگین بارندگی استان از ابتدای سال تاکنون را نسبت به مدت مشابه سال گذشته 19 درصد و نسبت به بلند مدت با 23 درصد افزایش اعلام کرد و گفت: با وجود این بارندگی‌ها اما با خشکسالی‌های 18 ساله همچنان اثرات آن خشکسالی‌ها دامنگیر استان است. 

احتمال وقوع خشکسالی‌های شدیدتر و سیلاب‌های مهیب در سال‌های آیندهبارش های اخیر تنها 10 درصد خشکسالی‌ها را کاهش داده استتیغ آفات بر جان درختان زرشک درمیان / خشکسالی‌های مداوم رمق درختان زرشک را گرفت

مدیرکل حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی نیز در این دیدار با بیان اینکه در بارندگی‌های اخیر 100 کیلومتر از محورهای ما در استان آسیب جدی  دیده اظهار داشت: 500 پل و ابنیه استان در بارندگی‌های اخیر دچار آسیب شد که با توجه به حجم بارش‌ها اما هیچ محوری به جز محور قاین به شاهرخت که یک شب مسدود بود مابقی محورهای استان بیشتر از دو ساعت مسدود نبود. 

جلال‌زاده افزود: همکاران ما از ابتدای نوروز همچنان تا 17 فروردین ماه در حال آماده باش هستند هر چند حجم سفرها کم شده است اما وظیغه نگهداری و رصد جاده‌ها همچنان پا برجاست. 

وی با بیان اینکه از تیرماه سال گذشته وظایف راه‌های روستایی از راه و شهرسازی به حمل و نقل جاده‌ای محول شد ادامه داد: در راستای طرح اقدام ملی برای روستاهای بالای 20 خانوار، سهم خراسان جنوبی 127 کیلومتر راه روستایی است که تاکنون 50 کیلومتر از محورهای روستایی خراسان جنوبی آسفالت شده است. 

مدیرکل حمل و نقل جاده‌ای خراسان جنوبی با بیان اینکه تلاش می‌شود مابقی محورهای روستایی خراسان جنوبی نیز آسفالت شود افزود: در بخش حمل و نقل مسافر با وجود کرونا ویروس سفرها کاهش اما در بخش حمل و نقل بار رانندگان همچنان فعال هستند و امروز 117 کامیون برای بارگیری به چابهار اعزام شدند تا تخلیه بار از بندر انجام شود. 

انتهای پیام /254

کلیدواژه ها :بارندگی
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking