۷ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۳

رسالت اصلی شبکه اخلاق، اشتراک گذاری فرهنگ و هنر است

رسالت اصلی شبکه اخلاق، اشتراک گذاری فرهنگ و هنر است
معاون فرهنگی، اجتماعی شهرداری سنندج گفت:رسالت اصلی شبکه اخلاق، اشتراک گذاری فرهنگ و هنر است و میراثمان امروز جز میراث جهانی است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ، سه‌رکوت نجفی، معاون فرهنگی، اجتماعی شهرداری سنندج اظهار داشت: سال گذشته پس از تهیه و تدوین پروپوزال‌های مختلف و همچنین معرفی ظرفیت‌های شهر سنندج در عرصه موسیقی یونسکو شهر سنندج را در ردیف شهرهای خلاق حوزه موسیقی به ثبت جهانی رساند.

او تصریح کرد: شهر خلاق در حقیقت ایجاد فرصت برای همه کسانی است که توانایی‌هایی دارند اما تا کنون دیده نشده‌اند.

معاون فرهنگی، اجتماعی شهرداری سنندج اضافه کرد: وقتی به شهرهای خلاق نگاه می کنیم، می‌بینیم که فرهنگ‌های مختلفی در آنها وجود دارد فرهنگ‌های متعدد از چهار گوشه دنیا در کنار هم قرار گرفته و به صورت شبکه‌ای کار می‌کنند، نگاه در شهرهای عضو شبکه‌های خلاق نگاه محلی نیست نگاهی دیپلماسی است و در این نگاه سعی می‌شود که شهرهای مختلف که در این شبکه قرار گرفته‌اند از ظرفیت‌های هم استفاده و داشته‌هایشان را به اشتراک بگذارند.

او اذعان داشت: در قالب قراردادها و داد و ستدهای مختلف سعی بر این است که شهرهای که در این شبکه قرار دارند همدیگر را تقویت و ارتقا ببخشند.

اشتراک داشته‌های هنری و فرهنگی رسالت اصلی شبکه خلاق

نجفی در ادامه افزود : ما زمانی کە بە شبکە شهرهای خلاق دنیا ملحق شدیم، پذیرفتیم انچە داریم باید با دنیا بە اشتراک بگذاریم ومیراثمان امروز جز میراث جهانی است و برای دیگران نیز بە همین صورت خواهد بود.

به گفته وی، یکی از ویژگی‌های این شبکە، دیپلماسی شهری و دیپلماسی فرهنگی است،همانگونە کە هنرمندان ما همچون استاد کابرات با دهول، استاد ناظری با تنبور، استاد کامکار با دف، استاد کلهر با کمانچە وغیره ازغرب نشان‌ها و درجەهای دکترای افتخاری می‌گیرند و ما به آن افتخار می‌کنیم باید بپذیریم سازهای آنها نیز قابل احترام است.

او خاطرنشان کرد: اگرامروز ما جشنوارە معروفی نداریم تا از آنها تقدیرکنیم حداقل با نصب یک بنر و یک المان و سایر اقدامات به نوعی این مهم را انجام دهیم.

نجفی تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار بود تم جشنوارهای نوروزی امسال در سنندج موسیقی باشد کە با توجە بە شیوع بیماری کرونا تمامی برنامە‌های پیش‌بینی شدە لغو شد و فقط درقالب عناصرحجمی وبصری، المان‌ها وبنرها سعی شد این برندنیگ حفظ شود.

وی گفت: مردم ما در گام نخست و کسانی که قرار است جزء طبقه خلاق باشند باید بتوانند درگیری آن فضا شوند و بخاطر اینکه گرد زمان روی این برندینگ ننشیند و بخاطر وجود مشکلات کم کم به فراموشی سپرده نشود این اقدام را انجام دادیم.

وی افزود: در فضای روانی امروز حاکم بر جامعه که کرونا مدام ذهنیت مردم را به چالش می کشد، نصب چند المان و بنر به نوعی می تواند تاثیر مثبتی به لحاظ روانی در جامعه داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: سعی کردیم در کنار سازهای مانند دهول، سرنا، تار،کمانچە و دیگرسازها که سنتی خودمان است از ظرفیت ویلون نیزاستفادە و در این راستا المان‌هایی در سطح شهر نصب شد.

وی گفت: مرز گذاشتن در گام نخست آسیب است و ممکن است این ذهنیت را ایجاد کند که ما هنوز در پیله خود مانده‌ایم نگاه ما باید یک نگاه شبکه‌ای باشد آنچه آنها دارند را مورد احترام قرار دهیم و داشته‌های خودمان را نیز به اشتراک بگذاریم.

نصب المان‌ آلات‌ موسیقی در سطح شهر

نجفی خاطرنشان کرد: برنامه در بحث نصب این المان‌ها این است تا جایی که در توان داریم الان به صورت مقطعی یعنی در ایام مختلف و یا به صورت حرفه‌ای را در سطح شهر داشته باشیم.

معاون فرهنگی، اجتماعی شهرداری سنندج با اشاره به اینکه در همین راستا فراخوان المان دف داده شده گفت: این کار با این هدف صورت گرفته که یک المان واقعا در خور شان این الت موسیقی را نصب شود.

او در پایان افزود: برنامه داریم در این پروسه چهار ساله که داریم تعدادی المان را نصب کنیم و در کنار این موضوع نام گذاری کوچه و خیابان ها به نام هنرمندان استان به ویژه فعالین حوزه موسیقی در دستور کار قرار گرفته و مواردی نیز انجام شده است.

منبع : باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking