۷ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۵

در ۱۱ ماه نخست ۹۸؛

کاهش ۵/۷ درصدی مراجعین نزاع در فارس

کاهش ۵/۷ درصدی مراجعین نزاع در فارس
مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس گفت: آمار نزاع و درگیری در فارس ۵/۷ درصد کاهش یافته است.

علیرضا درودچی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، گفت: در یازده ماهه سال ۹۸، آمار مراجعان نزاع به مراکز پزشکی قانونی در سطح استان ۲۶ هزار و ۶۸۱ نفر بوده که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۵/۷ درصد کاهش داشته است.

او گفت: از این تعداد ۱۷ هزار و ۶۶۴ نفر مرد و ۹۰۱۷ نفر دیگر زن بوده اند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس تصریح کرد: این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل که جمع مراجعان در این مدت ۲۸ هزار و ۲۹۷ نفر بوده است، کاهش ۵/۷ درصدی را نشان میدهد.

در بررسی علل و عوامل وقوع این جرم در محلاتی كه فراوانی وقوع دارند مهاجرت، بیكاری و فقر فرهنگی از عوامل نزاع فردی محسوب می شوند.

برخی از نزاع های فردی به مراجع انتظامی و قضایی گزارش نمی شوند و بخشی از نزاع های فردی كه به مراجع انتظامی گزارش می شود در مراحل مقدماتی منجر به صلح و سازش شده و در نهایت بخشی دیگر كه به طور عمده منجر به جرح و خسارت مادی طرفین شده است در مراجع قضایی مطرح و منجر به صدور حكم می شود.

گفتنی است در برخی موارد این نزاع ها نیز منجر به قتل یكی از طرفین منازعه می شود كه به سهم خود آسیب های روحی و جسمی را برای خانواده ها به دنبال دارد.

بنابراین این جرم نیز به سهم خود دارای رقم سیاه بزهكاری است زیرا كه بزهكاران قانونی یا قضایی این جرم ، كسانی هستند كه در مراجع قضایی محكوم می شوند.

بر این اساس، برخی از افرادی كه در درگیری ها شركت دارند به دلیل فقر فرهنگی در جامعه به سمت قانون گریزی تمایل دارند و می توان گفت در صورت عدم پیشگیری، قانون گریزی رفته رفته در زندگی روزمره آن ها به صورت یك فرهنگ تبدیل خواهد شد كه این موضوع برای جامعه آسیب های جدی را به دنبال خواهد داشت.

مهمترین راهكار برای پیشگیری و كاهش نزاع های فردی و دسته جمعی، ریشه كن كردن فقر فرهنگی در جغرافیای این جرم و توجه به امكانات فرهنگی در این مناطق است كه به دلیل عواملی چون مهاجرت و حاشیه نشینی شكل گرفته است.

کلیدواژه ها :جرم فقر
منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking