۷ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۶

رییس سازمان غذا و دارو مطرح کرد؛

افزایش ۸ برابری تولید ماسک در کشور

افزایش ۸ برابری تولید ماسک در کشور
شانه ساز گفت: ظرفیت تولید ماسک ۸ برابر افزایش پیدا کرده و از ۱۲۰ هزار به ۸۰۰ هزار رسیده است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،محمدرضا شانه ساز، رییس سازمان غذا و دارو اظهار کرد: ما در بحران کرونا با شرایط جدیدی مواجه شدیم و همه کشور‌های دنیا گرفتار این بحران شدند؛ حتی کشور‌های پیشرفته توانایی تغذیه سایر کشور‌ها را ندارند.

او افزود: یک هماهنگی بین بخشی بین وزارت بهداشت، وزارت صمت، تعزیرات و تولیدکنندگان ایجاد شد و مجوز تولید و واردات اقلام بهداشتی به سرعت به دلیل حجم بالای نیاز کشور بدون هیچ محدودیتی صادر می‌شود.

رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد:‌ ما بخش زیادی از نیاز کشور را با تولید داخل تامین می‌کنیم به طوریکه ظرفیت تولید ماسک ۸ برابر افزایش پیدا کرده و از ۱۲۰ هزار به ۸۰۰ هزار رسیده است. ماسک N۹۵ بالای ۸۵ هزار تولید داریم همچنین ظرفیت تولید بیش از ۵۰ هزار تولید لباس حفاظتی ایجاد شده و تولید محلول‌های ضدعفونی ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است.

او تاکید کرد: بسیاری از مجوز‌ها برای تولید اقلام ضروری مقابله با کرونا در ایام تعطیل در عرض کمتر از یک ساعت صادر می‌شود. در ۴۸ ساعت گذشته ۱۴.۵ میلیون ماسک توزیع کرده ایم و این نشان از ظرفیت و پتانسیل صنایع و تسهیل مجوزهاست.

ظرف ۲ هفته آینده از واردات اقلام بهداشتی بی نیاز می‌شویم

شانه ساز گفت: البته روز‌های نخست در تامین اقلام بهداشتی برای مردم و کادر درمان با مشکلاتی مواجه بودیم اما بحران‌های اولیه برطرف شده است و ظرف ۲ هفته آینده از واردات بی نیاز می‌شویم. محلول‌های ضدعفونی که نیاز مراکز درمانی است را کامل پوشش دادیم و ماسک با ظرفیت صنوف و گروه‌های جهادی ماسک در داروخانه برای عموم تامین خواهد شد. اگرچه ماسک برای افراد عادی را سازمان جهانی بهداشت توصیه نمی‌کند، اما با افزایش ظرفیت، این بخش از نیاز‌ها را نیز تامین می‌کنیم.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: دارو‌های مورد تایید کمیته علمی کرونا را می‌توانیم در داخل تولید کنیم؛ این‌ در شرایطی است که تولیدکنندگان ما با تحریم دست و پنجه نرم می‌کنند و شعار جهش تولید می‌تواند در افزایش ظرفیت‌ها موثر باشد.

شانه ساز درباره تحریم و تامین دارو بیماران گفت: به طور حتم تحریم بر تامین دارو و مواد اولیه تاثیر گذاشته است، اما بازرگانان ما در طول این سال‌ها با دور زدن تحریم‌ها راهکاری برای تامین ماده اولیه مورد نیاز پیدا کرده اند. تامین نیاز کشور را مدیون تجربه و دانش آن‌ها هستیم . به جز چند کشور، در نقل و انتقال پول مشکلات بیشتری نسبت به گذشته داریم.

به زودی ماسک در داروخانه‌ها توزیع خواهد شد

او درباره اینکه چرا توزیع ماسک در داروخانه‌ها در هفته‌های نخست ممنوع شد، گفت: سیاست ما در هفته اول این بود که، چون سازمان جهانی بهداشت توصیه نداشت که افراد سالم از ماسک استفاده کنند ما تصمیم گرفتیم که نیاز کادر درمانی و آزمایشگاه‌ها را تامین کنیم و با افزایش تولید به دلیل نیاز بالای مراکز بهداشتی و درمانی هنوز نتوانستیم که ماسک را به میزان مورد نیاز در داروخانه‌ها توزیع کنیم، اما ظرف هفته‌های آینده ماسک در داروخانه‌ها توزیع خواهد شد.

داروی درمان کرونا در آبادان تولید شده است؟

شانه ساز در واکنش به این خبر که گفته می‌شود در آبادان داروی درمان کرونا تولید شده است، گفت: ادعا‌های زیادی ظرف یک ماه گذشته مطرح شده است و کمیته‌ای در سازمان غذا و دارو شکل گرفته که تا موارد ادعا شده و مستندات آن را دریافت و بررسی کند. اگر مطالعه و مستندات حداقل‌های اثربخشی را داشت، موضوع را به کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در وزارت بهداشت منتقل می‌کنیم تا دارو و روش درمانی وارد فاز و مطالعات بالینی شود.

در حال تکمیل...

کلیدواژه ها :واردات
منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking