۷ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۸

استفاده از کود ازته برای کلزا ضروری است

استفاده از کود ازته برای کلزا ضروری است
کلزا نیاز فراوانی به ازت دارد و استفاده از کود ازته برای افزایش عملکرد ضروری است.

استفاده از کود ازته برای کلزا ضروری استبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد، حمیدرضا دانش معاون بهبود امور گیاهی اداره کل جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: کلزای پاییزه ۷۰ کیلوگرم ازت از خاک جذب می‌کند، یک تن دانه برداشت شده کلزا با ۴۲ درصد روغن و ۳۸ درصد پروتئین در کنجاله، محتوی ۳۵ کیلوگرم ازت است.

او افزود: کود مورد نیاز کلزا برای دستیابی به عملکردی مطلوب، از ۵۰ کیلوگرم ازت در هکتار تا ۲۴۰ کیلوگرم متفاوت است.

دانش اضافه کرد: گیاهانی که دچار کمبود ازت هستند، کوتاه مانده و رنگ شاخ و برگ آن‌ها از سبز تیره به سبز کم رنگ تا زرد می‌گراید.

او با بیان اینکه بهترین زمان برای دادن کود ازته، در پایان زمستان است ادامه داد: کاربرد ازت در زمان کشت و مراحل اولیه به ویژه در کشت‌های زودهنگام موجب افزایش رشد رویشی می‌شود که اثر کمی در عملکرد دارد.

دانش گفت: کاربرد کود نیتراته در مرحله گلدهی نیز مشکل است، زیرا در این زمان خاک شروع به خشک شدن می‌کند و قابلیت دسترسی کود به بارندگی یا آبیاری بستگی دارد.

او افزود: ازت وقتی به شکل نیترات استفاده می‌شود، خیلی سریع‌تر برای گیاه قابل دسترسی است، اما کلزا می‌تواند فرم آمونیاکی را نیز استفاده کند.

دانش اضافه کرد: تقسیط کود ازته در زراعت کلزای پاییزه مورد بررسی قرار گرفت و در مقایسه با مصرف یکجا، تقسیط کود اثرات منفی به دنبال نداشته است.

او ادامه داد: زمانی که شرایط برای شستشو مساعد است (خاک‌های سبک، بارندگی‌های سنگین) تقسیط کود ارجحیت دارد، اما هزینه این کار معمولا از سود حاصل بیشتر است.

دانش گفت: سرک اول درست قبل یا در زمان شروع رشد مجدد گیاه (خروج از حالت روزت) و در زمانی که دمای هوا هنوز پایین است، باید انجام گیرد.

او افزود: اگر ازت سرک خیلی زود به کار رود، ممکن است قبل از جذب به هدر رود و اگر دیر مصرف شود، حداکثر عملکرد حاصل نخواهد شد.

دانش اضافه کرد: سرک دوم در مرحله غنچه دهی و پیش از مرحله گلدهی داده می‌شود.

او ادامه داد: مصرف زیاد ازت، باعث کاهش درصد روغن و افزایش پروتئین دانه کلزا می‌شود بنا بر این مصرف کود ازته باید به صورت پخش سطحی و یا به صورت نواری در کنار بذر باشد.

منبع : باشگاه خبرنگاران
website tracking