۷ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۲۷

انتقاد عضو کمیسیون عمران مجلس از اوضاع آشفته بازار مصالح ساختمانی / افزایش قیمت‌ها ‌توجیه ندارد‌

انتقاد عضو کمیسیون عمران مجلس از اوضاع آشفته بازار مصالح ساختمانی / افزایش قیمت‌ها ‌توجیه ندارد‌
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: در حال حاضر حجم بالایی از مصالح ساختمانی در داخل کشورمان تولید و عرضه می‌شود بنابراین افزایش سرسام‌آور این محصولات آن هم به دلیل نوسان نرخ ارز به هیچ عنوان توجیه ندارد.
- اخبار استانها -

حسن خسته‌بند در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، تلاش صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی برای تولید انواع مصالح ساختمانی و برآوردن نیازهای این بخش را مورد تأکید قرار داد و اظهار داشت: اینکه دلالان و افراد دخیل در سطح بازار، نوسانات نرخ ارز را دلیل افزایش قیمت مصالح ساختمانی اعلام می‌کنند قابل قبول نیست.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه حجم بالایی از مصالح ساختمانی در کشور تولید داخل بوده و نباید قیمت این محصول به علت افزایش نرخ ارز گران شود عنوان کرد: مقام معظم رهبری امسال را به نام سال جهش تولید نامگذاری کردند بنابراین باید از ادامه چنین مشکلاتی در کشور حتماً جلوگیری به عمل آید.

خسته‌بند تأثیرگذاری عامل مهم مصالح ساختمانی در تعیین قیمت نهایی و تمام شده مسکن در کشورمان را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: در صورت سروسامان دادن به اوضاع آشفته بازار مصالح ساختمانی و تثبیت قیمت‌ها، اگر بتوانیم سازوکارهای موجود را مدیریت کنیم علاوه بر ایجاد رونق در ساخت و سازها قیمت مسکن نیز کاهش پیدا می‌کند.

انتقاد عضو کمیسیون عمران مجلس از احتکار مصالح ساختمانی / کاهش آمار معاملات و خرید و فروش ملکصنعت ساخت‌وساز در خطر ورشکستگی قرار گرفت/وزارت صمت تماشاچی گرانی مصالح ساختمانیکمبود مصالح ساختمانی در مناطق سیل‌زده گلستان/166 میلیاردتومان کمک بلاعوض به استان اختصاص یافت

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس ایجاد تعادل در سطح بازار مصالح ساختمانی را بهترین اقدام دولت و دستگاه‌های نظارتی برای حمایت از تولید داخلی و اقشار کم‌درآمد دانست و ابراز داشت: اگر مسکن با قیمت تمام شده بالاتری تولید و عرضه شود خانواده‌ها به ویژه اقشار کم‌درآمد جامعه توان خرید و حتی اجاره آن را نخواهند داشت.  

وی مدیریت بازار مصالح ساختمانی را با هدف حمایت از تولید داخلی، سازندگان مسکن و مردم ضروری تلقی کرد و افزود: توزیع عادلانه مصالح ساختمانی میان سازندگان نیز از دیگر موضوعاتی است که باید برای تحقق آن برنامه‌ریزی شود زیرا این عمل یکی از ضروریات اصلی جهت ایجاد ثبات در بازار مسکن محسوب می‌شود. 

عضو کمیسیون عمران مجلس نوسانات نرخ ارز در سال 97، ادامه بحران آن در سال 98 و افزایش چند برابری مصالح ساختمانی را نگران‌کننده تلقی کرد و گفت: مشکلات اقتصادی آسیب‌های فراوانی به مردم وارد کرده و در صورت عدم تعادل در زنجیره تولید و عرضه مسکن، خانواده‌ها قدرت خرید مسکن و حتی اجاره‌بها دادن را کاملاً از دست می‌دهند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس از وجود تعداد بسیار زیاد خانه‌های خالی و فروش نرفته در اکثر شهرهای کشور به ویژه در کلانشهرها سخن گفت و خاطرنشان کرد:‌ اغلب این منازل و واحدهای مسکونی ساخته شده به علت زیربنای زیاد،‌ واقع شدن در محله‌های گران‌قیمت شهر و قیمت بسیار بالایشان مشتری ندارند.

خسته‌بند ساخت خانه‌هایی با زیربنای 60 تا 80 متری ویژه قشرهای متوسط روبه‌پایین را مورد تأکید قرار داد و اظهار کرد: کارگر و کارمندی که حقوق و دستمزد دریافتی ماهانه آن از یک میلیون و 500 هزار تومان در ماه تجاوز نمی‌کند به هیچ عنوان نمی‌تواند نسبت به بازپرداخت اقساط بالای طرح‌هایی نظیر مسکن ملی اقدام کند.

منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

website tracking