۶ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۵

گزارش میدانی| زنگ خطر سفرها به روستاهای استان مرکزی / هجوم به روستاها احتمال شیوع کرونا را افزایش داد

گزارش میدانی| زنگ خطر سفرها به روستاهای استان مرکزی / هجوم به روستاها احتمال شیوع کرونا را افزایش داد
گروه استان‌ها ـ هجوم مسافران و غیربومی‌ها به روستاها زنگ خطر تشدید بحران بیماری را به صدا درآورده و احتمال شیوع کرونا را افزایش داده است.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، استان مرکزی از جمله استان‌های کشور است که سالانه پذیرای جمع زیادی مسافران نوروزی در بخش گردشگری روستایی به دلیل وجود روستاهای خوش آب و هوا در استان بوده است.

این درحالی است که به دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور و به تبع آن در استان مرکزی، استاندار مرکزی 19 اسفند 98 در جمع خبرنگاران رسما با بیان اینکه "استان مرکزی در ایام نوروز به هیچ عنوان پذیرای گردشگران نیست" گفت: در خانه ماندن در چنین شرایطی بهترین کار است و مردم باید به طور حتم این مهم را تحقق ببخشند، استان مرکزی در ایام نوروز به هیچ عنوان مهمانی را در هتل‌ها، مهمان‌پذیرها و مراکز اقامتی و مدارس پذیرا نخواهد بود.

با همه اینها اما متاسفانه براساس گزارش خبرنگاران خبرگزاری تسنیم از شهرستان‌های استان مرکزی، روستاهای استان شاهد حجم انبوهی از سفرهای غیربومی‌ها و مسافران به روستاهای استان است.

گلایه روستاییان استان مرکزی از حضور میهمانان ناخوانده نوروزی در روستاها

یکی از ساکنان روستای هزاوه شهرستان اراک در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم از حجم ورود مسافران به این روستا به شدت گلایه دارد و می‌گوید: مردم روستا در این ایام به شدت اصول بهداشتی را رعایت کرده و تلاش دارند از شیوع بیماری در روستا جلوگیری کنند ولی متاسفانه این حضور مسافران برای شیوع بیماری خطرناک است.

یکی دیگر از روستاییان روستای سرسبز وفس در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کمیجان نیز از حجم تردد غیربومی‌ها نارضایتی دارد و می‌گوید: متاسفانه این روزها شاهد حجم بالای سفر پلاک‌های غیربومی از شهرهایی مانند قم و تهران به این روستا هستیم که امیدواریم هموطنان با درک شرایط فعلی از سفر به روستا خودداری کنند.

از ساوه و زرندیه نیز خبرهای خوبی از پرهیز از سفر به روستاها به گوش نمی‌رسد به طوری که براساس گزارش میدانی و مشاهدات خبرنگار تسنیم موجی از پلاک غیربومی و مسافران به روستاهای این دو شهرستان سرازیر شده‌اند، موضوعی که در روستاهای محلات، خمین و دلیجان هم به شدت دیده می‌شوند.

براساس گزارش خبرنگاران تسنیم در تفرش، فراهان و آشتیان متاسفانه حضور پلاک‌های غیربومی تهران، البرز و قم بیش از همه پلاک‌ها در روستاها مشاهده می‌شود که به رغم تمام رعایت نکات بهداشتی روستاها زنگ خطر را در منطقه به صدا در آورده است.

یکی از ساکنان اسکان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در شازند نیز از این حجم سفر مسافران نوروزی به این روستا گلایه دارد و می‌گوید: در این ایام پذیرای مهمان نبوده‌ایم حتی اهالی روستا به دیدن یکدیگر نمی‌روند تا از وقوع بیماری چلوگیری کنیم اما متاسفانه برخی هموطنان بدون ملاحظه شرایط امروز و بیماری کرونا به شدت به این روستا رفت و آمد دارند.

رئیس جامعه پزشکی استان مرکزی با هشدار نسبت به سفرهای مسافران به روستاها اعلام کرد: حجم بالای مسافران خارج از استان در روستاهای استان مرکزی بسیار نگران کننده بوده به طوری که روستاهای شهرستان های خنداب، کمیجان، شازند و سربند بیشترین حجم مسافر خارج از استان در بین روستاهای استان را دارا است

 

بهبودی حال 58 بیمار مبتلا به ویروس کرونا در استان بوشهربیماران کرونایی 10 درصد تخت‌های بیمارستانی کرمان را اشغال کردنداختصاص 2 مرکز تامین اجتماعی برای انجام نمونه گیری ویروس کرونا در تهران

انتقاد شدید مسئولان استان مرکزی از مسافران روستاگرد

موضوع سفر به روستاها آنقدر تلخ است که رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک دوم فروردین ماه با آنکه خبر خوش "509 بیمار بهبود یافته کرونا در استان مرکزی ترخیص شدند" را می‌داد اما در ابتدای سخن با خبرنگار تسنیم نسبت به سفر غیربومی به روستاها هشدار داد و گفت: خوشبختانه سیر ثابتی در روند ابتلا و پیشگیری از ابتلا داریم و تنها نگرانی ما افزایش مسافرین به‌ویژه در شهرستان‌های اطراف و روستاهای اراک است که از مردم انتظار داریم رعایت کرده و اگر فرزندان برای دیدن پدر و مادرشان به روستاها رفتند در این زمان و بحران اشتباه بزرگی مرتکب شدند چرا که اگر این ویروس در روستاها شیوع پیدا کند کنترل آن بسیار سخت است.

این موضوعی بود که رئیس بسیج جامعه پزشکی استان مرکزی با روشن کردن چراغ خطر روستاها اعلام کرد: هفته‌های آتی پیک افراد مبتلا به کرونا در استان مربوط به روستاها خواهد بود، حجم بالای مسافران خارج از استان در روستاهای استان مرکزی بسیار نگران کننده بوده به طوری که روستاهای شهرستان های خنداب، کمیجان، شازند و سربند بیشترین حجم مسافر خارج از استان در بین روستاهای استان را دارا است.

منتخب مردم ساوه و زرندیه در مجلس با  "هشدار نسبت به حجم بالای سفر به روستاها" گفت: به دلیل شرایط اقلیمی روستاهای ساوه و زرندیه در ایام تعطیلات نوروزی شاهد تردد مسافران و گردشگران در نقاط روستایی هستیم، روزهای اخیر نیز به دلیل نبود برنامه‌ریزی دقیق در کنترل مسافران، تعدادی از روستائیان این دو شهرستان مبتلا به بیماری کرونا شدند.

حجت‌الاسلام ادامه داد: تردد مسافران و گردشگران در نقاط روستایی تهدیدی برای سلامتی جامعه روستایی است، همچنین هشداری برای شیوع بیشتر بیماری کرونا و به عبارتی آغاز موج دوم گسترش این ویروس است..

به گزارش تسنیم، با این حجم از سفر به روستاهای استان مرکزی باید منتظر تصمیمات قرارگاه پدافندزیستی استان مرکزی بود تا هرچه سریع‌تر نسبت به پیشگیری شیوع بیماری کرونا در روستاها اقدامات سلبی آمد و شد را اعمال کند و باید دید چنین اتفاقی خواهد افتاد؟

گزارش از مهرداد محمدی

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking