۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۰

ماسوله هزارساله خراسان رضوی

ماسوله هزارساله خراسان رضوی
برای رفتن به روستایی با معماری ماسوله لازم نیست بار سفری طولانی ببندید برای شهروندان مشهدی رهسپارشدن تا ماسوله خراسان، به اندازه یک سفر کوتاه تا طرقبه زمان می‌برد.
به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از مشهد،روستای کنگ همان ماسوله خراسان رضوی است که قدمتی طولانی دارد.خانه‌های کنگ سبک خاصی دارند و با سوارشدن بر دوش هم تا آسمان رفته‌اند تا زمین کمتری اشغال شود و روستا به راحتی در سینه‌کش کوه جای گیرد. این روستای به ظاهر کوچک با بافت پلکانی‌اش شهرت زیادی پیدا کرده و طبیعت دل‌انگیزی نیز دارد. 
روستای کنگ علاوه بر معماری زیبایش، طبیعت دل انگیزی نیز دارد. رودخانه ها، آبشار و باغ‌های آن در تابستان پذیرای گردشگران است.
ماسوله هزارساله خراسان رضوی قبرستان کنگ بر روی تپه مشرف به روستا، قبرستانی قرار دارد که دارای سنگ قبر‌های ارزشمندی است. دو سنگ قبر قلوه‌ای شکل، بر روی هر قبر، به چشم می‌خورد و با توجه به موقعیت، سن و جنس متوفی، علامت خاصی به شکل‌های گوناگون همچون شانه، صورت و ... بر روی آن‌ها دیده می‌شود. برای نشان دادن زمان تولد و وفات، بر روی سنگ قبر‌ها از تاریخ هجری قمری استفاده شده است.
دیگر دیدنی‌های روستا مزار شیخ عبدالله‌: یکی از اماکن مهم مذهبی روستا که مزار یکی از عرفای این دیار بوده که در سال ۱۲۶۶ هجری قمری متولد شده است.

مسجد و تکیه تاریخی: بنا‌هایی با ۱۵۰ سال قدمت که اهمیت زیادی برای مردم روستا دارند. در گذشته دو تکیه در روستا وجود داشته که یکی از آن‌ها در اثر آتش سوزی از بین رفته است.

قلعه تیغ‌میان: از بنا‌های کهن روستای کنگ به شمار می‌رود که در گویش کنگی به آن تِغ میو می‌گویند. قرار گرفتن بین دو رودخانه کوچک و بزرگ باعث شده تا این قلعه به این نام خوانده شود. گفته‌ها و شواهد حاکی از این است که این قلعه برای دیده‌بانی استفاده می‌شده است.

قلعه حصار: بنایی که در زمان شاپور ذوالکتاف (دهمین پادشاه ساسانی) بنا شده و گفته می‌شود که برای در امان ماندن جان مردم و مقابله با دشمنان از آن استفاده می‌شده است. این قلعه در بالادست کنگ و در کوهی میان رودخانه کنگ و زشک قراردارد بازخانی و نام آن در کتاب سفر خراسان و سیستان اثر کلنل ییت (سرکنسول مشهد) به چشم می‌خورد.

ارتفاعات بینالود: رشته‌کوهی که یکی از کوه‌های مشهور خراسان به نام بینالود و بلندترین قله استان به نام شیرباد معروف به بام خراسان را در خود جای داده است.   ماسوله هزارساله خراسان رضوی فصل سفر به روستای کنگ وجود کوه‌های مرتفع و درختان فراوان و نبودن در مسیر وزش باد‌های خشک باعث شده‌اند تا کنگ از آب و هوای معتدل برخوردار باشد و معمولا دمای هوا آن از مشهد ۳ تا ۴ درجه خنک‌تر است. این روستا به سبب ییلاقی بودن در بهار و تابستان طرفداران زیادی دارد و میوه‌های خوشمزه روستا نیز در این فصول در دسترس هستند. در زمستان هوای این روستا به شدت سرد است، اما اگر برف بیاید می‌توانید از مناظر زمستانی آن لذت ببرید و برای عکاسی نیز بسیار مناسب است.    
کلیدواژه ها :یک معمار معماری
منبع : باشگاه خبرنگاران
website tracking