۵ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۵

روایتی از یک فعالیت ویژه انقلابی؛ پخش سخنرانی امام راحل در بهشت زهرا(س) از رادیوی محلی سبزوار

روایتی از یک فعالیت ویژه انقلابی؛ پخش سخنرانی امام راحل در بهشت زهرا(س) از رادیوی محلی سبزوار
رادیو محلی سبزوار به واسطه فعالیت‌های یک فعال انقلابی تنها رادیویی بود که سخنرانی امام راحل در بهشت زهرا(س) را پخش کرد.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سبزوار، «حسین قلعه‌نوی» سال 1328 در روستای «قلعه نو» سبزوار متولد شد و تا سوم دبیرستان در سبزوار درس خواند. وی پس از آن برای اخذ دیپلم در هنرستان مشهد درس خواند و فوق دیپلم خود را در تهران، هنرسرای بهبهانی گرفت.

وی پس از آن به سبزوار آمد و در شغل معلمی مشغول به فعالیت شد. قلعه نوی تا سال 1356 در سبزوار تدریس می‌کرد و بعد از آن در دانشگاه بابل برای لیسانس قبول شد. به گفته خودش وی در این مدت یعنی از سال 1343 که برای تحصیل به مشهد رفت با گروه‌های اسلامی آشنا شد و در ارتباط بود.

حسین قلعه نوی در گفتوگو با تسنیم با بیان اینکه رشته تحصیلی من  برق و الکترونیک است، اظهار داشت: قبل انقلاب که به سبزوار آمدم در کنار معلمی در زمینه مسائل سیاسی و مذهبی تبلیغات می‌کردم.

‌چشم امید مردم به تربیت‌یافتگان مکتب انقلاب اسلامی استموزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس میزبان معتکفینهمایش بزرگ شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در شیراز؛ مجلس انقلابی و کارآمد در گام دوم انقلاب اسلامی

وی ادامه داد: سال‌های قبل انقلاب که سبزوار معلم هنرستان بودم، در سال 53 مغازه‌ای داشتم که پاتوق بچه‌های سیاسی و مذهبی سبزوار بود. دانش‌آموزان و دانشجویانی که در ارتباط با الکترونیک بودند به من مراجعه می‌کردند و برای ساخت یا آزمایش فرستنده به من اعتماد می‌کردند زیرا فرستنده در آن ایام مقوله خطرناکی بود که رژیم روی آن از اسلحه حساس‌تر بود.

وی با بیان اینکه در مقطع کارشناسی پروژه‌ام فرستنده بود که بسیار موفق عمل کردم و ارائه پروژه همزمان با پیروزی انقلاب بود، خاطرنشان کرد: در آذرماه پروژه را در دانشگاه بابل ارائه دادم و به سبزوار آمدم. مقطعی بود که در دی ماه شاه رفته بود و آقای عبدوست، که یک روحانی اهل سمنان بودند و به دعوت حاج آقای علوی به سبزوار آمده بودند که پس از پیروزی انقلاب هم مردم علاقه بسیاری به ایشان پیدا کردند و چند سال امام جمعه سبزوار بود، در مسجد جامع هر شب سخنرانی داشتند.

قلعه نوی با بیان اینکه در آن ایام روزها تظاهرات و شب‌ها سخنرانی بود، گفت: من در آنجا صوت مسجد جامع و تظاهرات را آماده می‌کردم. در همان سال و مقطع تقاضاها بیشتر شد و سایر مساجد هم درخواست صوت می‌کردند تا صوت سخنرانی مسجد جامع در آن مساجد هم پخش شود و در همین راستا از روی پشت بام ها به آن مساجد سیم برده بودیم.

وی با اشاره به درخواست‌های زیاد مردم در شهر و روستا برای استفاده از صوت سخنرانی‌ها اظهار کرد: در آن ایام فرستنده خیلی خطرناک بود و رژیم خیلی روی این مسئله حساس بود و اگر از کسی فرستنده می‌گرفتند تا حد کشتن او را اذیت می‌کردند. در آن زمان افرادی بودند که فرستنده ساخته بودند. از یکی از افرادی که در آن زمان فرستنده ساخته بود خواستیم فرستنده را آورد و در ساعتی که کسی در مسجد جامع نبود آنتنش را بین گلدسته‌ها بستیم.

وی در خصوص ماهیت فرستنده ها نیز گفت: قلب هر فرستنده کریستال، «کوارتز» است و چون در آن ایام کریستال در بازار نبود بجای آن که نوسان ساز فرستنده است از نوسان ساز «آر سی» استفاده کردیم که در اثر سرما و گرما و شرایط مختلف فرکانس تغییر می‌کرد.

وی ادامه داد: چون فرستنده خیلی دقیق نبود و کریستال نداشت تمام باند AM را پر می کرد یعنی در هر کجای سبزوار که باند AM را باز می‌کردی رادیو محلی می‌گرفت و مخابرات را تحت الشعاع قرار داده بود اما با وجود این مسئله، همه موافق بودند و مخابرات هم مخالفتی نداشت.

قلعه نوی با اشاره به دردسرهای موجود در این راه خاطرنشان کرد: ما مسائل امنیتی را رعایت می کردیم و فرستنده را به چند قطعه تبدیل کرده بودیم و هر تکه را یک نفر می‌برد که اگر در راه جلوی او را می‌گرفتند مشخص نبود چه چیزی است.

وی ادامه داد: یک شب فرستنده قطع شد و از شهربانی به یکی از کارکنان مسجد جامع پیام دادند که فرستنده شما قطع است.  ما از سخنرانی ها استفاده می کردیم پیگیری کنید چرا قطع شده است.

وی افزود: نیروهای شهربانی در آن زمان جرئت حضور میان مردم و خیابان‌ها را نداشتند زیرا مردم را کشته بودند و مردم خیلی از آنها نفرت داشتند ولی در اداره سخنرانی‌ها را گوش می کردند. وقتی این پیام را شنیدیم از 2 جهت خوشحال شدیم یکی اینکه در ابتدا هدفمان این بود که شناخته نشده کار کنیم و از اینکه دیدیم این ها ما را نمی شناسند خوشحال شدیم و دوم اینکه آنها این فرستنده را پذیرفته بودند و به دنبال جمع کردن آن و دستگیری سازنده آن نبودند.

قلعه نوی با بیان اینکه این امر سبب شد که ترسمان بریزد و هیمنه ساواک شکسته شود، گفت: در این فرایند ما قصد نداشتیم شناخته شویم و فقط سخنرانی منبر پخش می‌شد و ما صحبتی در رادیو نمی‌کردیم.

وی با بیان اینکه پس از فرار شاه و نزدیکی پیروزی انقلاب از فرستنده‌های دیگری استفاده شد، اظهار داشت: پس از آن رادیو محلی خودجوش توسط برخی افراد اداره می شد. تا اینکه روز 12 بهمن و ورود حضرت امام رسید. بنده در آن مقطع گرداننده نبودم و افرادی خودجوش از داخل مخابرات همکاری می‌کردند که اخبار تهران را می‌فرستادند از این فرستنده پخش می شد.

وی ادامه داد: قرار بود تلویزیون و رادیو ورود حضرت امام را پخش کند، تا ساعت 8 صبح که پای تلوزیون نشسته بودیم در تلوزیون داشت صحبت‌های مقدماتی انجام می‌شد که یک دفعه صدای گوینده قطع شد و یک عکس شاه جلوی دوربین تلوبزیون گذاشته شد و در نهایت فرستنده قطع شد و برنامه از رادیو و تلوزیون پخش نشد.

قلعه نوی تصریح کرد: ولی رادیو محلی سبزوار با کمک مخابرات و افراد ناشناخته‌ای که آنجا بودند، سخنرانی حضرت امام از بهشت زهرا پخش شد و این گونه بود که 12 بهمن با کمک مخابرات، رادیو محلی سبزوار در ایران نخستین رادیویی بود که سخنرانی حضرت امام را کامل به صورت زنده پخش کرد. 

وی در زمینه ادامه فعالیت رادیو پس از انقلاب گفت: 22 بهمن که پیروزی انقلاب شد من به بابل و دانشگاه رفتم و رادیو دست گردانندگان آن موقع افتاد و افراد و گروه‌ها عوض می شد تا مدتی بعد انقلاب این رادیو ادامه داشت اما یک سری اختلافات بین بچه‌های گروه و منافقانی که نفوذ کرده بودند باعث شد رادیو منحل شود.

وی با بیان اینکه بیشتر سخنرانی از رادیو پخش می‌شد و مطالب تولیدی در حد اخبار بود، گفت: مدت زمان فعالیت رادیو محلی سبزوار از دی ماه 1357 قبل فرار شاه تا اردیبهشت سال 1358 بود.

قلعه نوی با اشاره به فضای آن روزهای سبزوار نیز اظهار داشت: بجز چند نفر از روحانیون و دانشجویان، مردم سبزوار قبل از آبان و آذر خیلی می‌ترسیدند و ملاحظه می‌کردند. از اوایل دی ماه با حضور آقای عبدوست در سبزوار و سخنرانی‌های ایشان ترس مردم شکسته شد.

وی اضافه کرد: روز هشتم محرم نیروهای شاه 3 نفر را در خیابان تیر زدند و به شهادت رساندند. روز بعد قرار بود نیروهای شاه عدهای از اراذل و اوباش را از روستاها به شهر بیاورند تا شهر را بهم بریزند و مغازهها را آتش بزنند. در همین راستا مرم جلوی مسجد جامع نشستند که اگر چنین اتفاقی خواست رخ بدهد با آنها برخورد کنند و این سبب شد آنها جرات نکنند بیایند البته دو مورد کامیون به داخل مردم آمد و اراذل و اوباشی که به میان مردم آمدند از مردم کتک خوردند و فرار کردند. در نهایت وقتی شهربانی از این موضوع نتیجه نگرفت مردم با وجودی که نشسته بودند و تظاهرات نمی کردند به روی مردم تیر اندازی کرد و در آن روز 2 نفر (شهید ابراهیمی و شهید طلوع) به شهادت رسیدند.

وی با بیان اینکه تیراندازی انتخاب شده بود و افرادی که فعال سیاسی بودند را در جمعیت شناسایی می‌کردند و بیشتر به سمت آنها تیراندازی می‌کردند،  گفت: ما روی پشت بام مسجد جامع با امکانات و سلاح‌های کافی بودیم که بتوانیم برخورد کنیم اما اجازه این کار را نداشتیم.

این فعال انقلابی سبزوار بیان کرد: نیروهای شاه داخل ما نفوذی داشتند زیرا لحظهای که تیراندازی میکردند و ما احتیاج به هدایت مردم داشتیم، با توجه به اینکه از قبل صوت را به پشت بام مسجد جامع برده بودیم و صدا از بلندگوهای گلدسته ها پخش می شد، لحظه ای که تیراندازی آغاز شد برق ها قطع شد که نشان می داد کسی برق‌ها را قطع کرده و نیروی نفوذی در میان ما بود.

قلعه نوی افزود: وقتی از دانشگاه بابل برگشتم یک سال مدیر هنرستان دکتر شریعتی در سبزوار بودم. بعد از آن یک سال رئیس اداره آموزش و پروش سبزوار و 3 سال رئیس اداره آموزش و پرورش آنجا بودم و پس از اینکه مجدد به سبزوار برگشتم هیچ مسئولیتی را قبول نکردم.

وی خاطرنشان کرد: پس از آن کار تحقیقاتی را در زمینه ماشین‌های الکتریکی آغاز کردم زیرا مجموعه ماشین‌های الکتریکی در دانشگاه‌ها خیلی گران قیمت بود و نمی توانستند از خارج وارد کنند. زمانی که دلار 300 تومان بود قیمت این دستگاه‌ها 200 میلیون تومان بود. در نهایت پس از چند سال کار تحقیقاتی مجموعه ماشین‌های الکتریکی برای دانشگاه‌ها را ساختم اکنون هم در حال همین کار هستم و در ایران انحصاری کار می‌کنیم.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking