۳۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۶

صدور بخشنامه "توجیهی" بعد از پیگیری تسنیم درباره ابهامات ترخیص میلیونها یورو کالا با پته/مسئولان بازرسی پاسخگو باشند

گمرک ایران بخشنامه‌ای برای جلوگیری از ترخیص بدون ثبت سفارش کالاهای تجاری که اخیرا جنجال ساز شده بود صادر کرد.
- اخبار اقتصادی -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در روزهای گذشته موضوع ترخیص بدون ثبت سفارش حدود 200 میلیون یورو انواع کالا (با استفاده از ظرفیت ماده 38 آیین نامه اجرایی قانون صادرات و واردات) در فرودگاه امام خمینی از سوی خبرگزاری تسنیم مطرح شد.

بعد از پیگیری خبرگزاری تسنیم، در ابتدا موضوع توسط رئیس کل گمرک ایران تایید شد و در ادامه شاهد حضور یک تیم از گمرک ایران به همراه جمعی از نمایندگان سایر دستگاهها در گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) بودیم.

حالا روز گذشته (29 بهمن ماه) مدیر کل دفتر واردات گمرک ایران در حالی بخشنامه‌ای توجیهی درخصوص چگونگی صدور مجوز این نوع واردات صادر کرده که در لابه لای این بخشنامه به یک شگرد خاص در تبدیل کالای غیر تجاری به تجاری اشاره شده است.

در این بخشنامه که از سوی وکیلی مدیر کل  واردات گمرک به استناد نامه معاون فنی گمرک صادر شده آمده، خواهشمند است دستور فرمایید ترتیبی اتخاذ گردد تشریفات گمرکی و ترخیص کالاهای مشمول بندهای قانونی مربوط به ماده 38 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات با ارزیابی و بررسی دقیق ارزش کالا صورت پذیرد.

مواد اولیه و دستگاههای کامل وارده توسط واحدهای تولیدی و بازرگانی که جنبه تجاری دارد مشمول مفاد این بخشنامه نمی‌گردد. ضمنا کالاهای وارده از محل مصوبات خاص مانند اقلام وارده توسط شرکت‌های هواپیمایی و اقلام مربوط به پروژه‌های راهبردی و ... از شمول این بخشنامه خارج و اقدام وفق مصوبات ابلاغی در خصوص آنها بلامانع است.

گمرکات اجرایی توجه داشته باشند از ظرفیت ماده 60آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی برای تفکیک قبض انبار کالای تجاری و تبدیل این کالا به کالای غیر تجاری و اظهار طی اظهارنامه‌های متعدد جهت استفاده از ظرفیت ماده 38 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات استفاده نگردد.

همچنین توجه لازم به این موضوع معمول گردد یک قلم کالا به صورت مکرر و  پارت شیپمنت، توسط صاحب کالای واحد وارد و از محل ماده 38 آیین نامه اجرایی قانون  موصوف ترخیص نگردد.
 مسئولیت حسن اجرای مفاد بخشنامه فوق بر عهده کلیه مدیران و معاونین امور گمرکی گمرکات اجرایی و مسئولیت نظارت بر حسن اجرای آن بر عهده ناظرین محترم حوزه‌های نظارت گمرکات استانهای مربوطه است.

گمرک جمهوری اسلامی ایران ,

به گزارش تسنیم، به نظر می‌رسد این بخشنامه توجیهی بیشتر مربوط به نحوه اجرای تشریفات در آینده باشد. نکته مهم این است که با توجه به تایید موضوع ترخیص 200 میلیون یورو کالا توسط رئیس کل گمرک، بازرسی گمرک ایران بایستی در این خصوص پاسخگو باشد. این واحد بازرسی می‌تواند با بررسی پته‌های مربوطه تخلفات احتمالی روی داده را احصا و گزارش مربوطه را برای جلوگیری از این نوع واردات در معرض بررسی عمومی قرار دهد.

لزوم شفاف‌سازی بازرسی در خصوص ترخیص کالا بدون ثبت سفارش/توقف صدور پتهْ مدیران فنی گمرک را به فرودگاه کشاندورود گمرک به ماجرای تخلفات واردات قطعات موبایل از فرودگاه امامسکوت گمرک فرودگاه امام درخصوص ابهامات واردات یک شرکت قطعه ساز/لزوم شفاف سازی از سوی مراجع نظارتی

 

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking