۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۳

خبر خوش برای جامه ناشنوایان و کم‎شنوایان

واحـد بیـن‌الملل فرشـتـگان دانشگاه آزاد افتتاح شد
واحد بین‌الملل فرشتگان دانشگاه آزاد اسلامی با حضور رئیس‌ دانشگاه آزاد اسلامی، سرپرست دانشگاه آزاد استان تهران و معاون علوم انسانی دانشگاه افتتاح شده و در این مراسم از تالار و تندیس زنده یاد جبار باغچه‌بان نیز رونمایی شد.
سرپرست واحد بین‌الملل فرشتگان در این مراسم که امروز در تالار جبار باغچه‌بان واحد فرشتگان برگزار شد، با‌ اشاره به روبات اجتماعی رسا و خوشامدگویی این روبات در ابتدای این برنامه اظهار کرد: همه چیز از همین روبات شروع شد و چهار سال قبل پژوهش بین رشته‌ای و بین دانشگاهی با همکاری صندوق حمایت از پژوهشگران و پژوهشگاه ارتباطات آغاز شد و در این پروژه طراحی و ساخت ربات اجتماعی به عنوان دستیار آموزش زبان‌اشاره در دستور کار قرار گرفت و به عبارتی این ربات دستیاری برای دستیابی به اهداف اجتماعی بود.
سرپرست واحد بین‌الملل فرشتگان ادامه داد: آبان‌ماه سال ۱۳۹۵ اولین مقاله مربوط به پژوهش فوق را در کنفرانس رباتیک اجتماعی که در کانزاس آمریکا برگزار شد ارائه کردیم که در این برنامه با اساتید ناشنوا آشنا شدم و به این پی بردم که اگر ناشنوایان در آمریکا می‌توانند تسهیلات عالیه داشته باشند و عضو هیئت علمی و استاد شوند چرا در ایران و منطقه چنین امکانی وجود نداشته باشد.
نامبرده با اشاره به این‌که طرح‌نامه تاسیس دانشگاهی برای ناشنوایان و کم‌شنوایان را نوشته است، اظهار کرد: این موضوع را با همکاران نزدیک در میان گذاشتم و در آن زمان یکی از همکاران پیشنهاد نام فرشتگان را برای این واحد دانشگاهی دادند. این طرح‌نامه را برای وزیر علوم وقت فرستادیم و شش ماه بعد مجوز تاسیس دانشگاه از کمیسیون گسترش عالی صادر شد و البته به ما توصیه شد یک نهاد پشتیبان برای عملی کردن این طرح‌نامه
پیدا کنیم.
وی اضافه کرد: یک سال بعد موضوع پیشنهاد تاسیس دانشگاه مخصوص ناشنوایان و کم شنوایان را با رئیس ‌دانشگاه آزاد مطرح کرد که ایشان از این تصمیم حمایت کرده و با طی مراحل قانونی انجام این کار مسیر را برای ما هموار کردند.
نامبرده سپس با‌ اشاره به سوابق مرحوم جبار باغچه‌بان توضیح داد: باغچه‌بان مردی بود که در سال ۱۳۰۳، ۱۰ سال قبل از تاسیس دانشگاه تهران و ۶۰ سال بعد از دانشگاه گالودت آمریکا مدرسه ناشنوایان را در تبریز راه‌اندازی کرد.
سرپرست واحد بین‌الملل فرشتگان با بیان اینکه انسان‌هایی در تاریخ هستند که از زمانه خود جلوتر بوده و دوراندیش و آینده‌نگر هستند افزود: واحد فرشتگان دارای مجوز قطعی از وزارت علوم بوده و با گشاده دستی دانشگاه آزاد در بهترین منطقه شهر واقع شده است.
وی خاطرنشان کرد: واحد فرشتگان در ۲۸ بهمن ماه در هشت رشته مصوب نقاشی، معماری داخلی، مترجمی زبان انگلیسی، علوم ورزشی، عکاسی و تبلیغات در مقطع کارشناسی و رشته‌های فناوری اطلاعات، اینترنت و شبکه‌های گسترده، هنرهای تجسمی‌(گرافیک) و هنرهای تجسمی (عکاسی) دانشجو می‌پذیرد و انشاالله برای توانمندسازی و گسترش این دانشگاه نیز اقدام خواهیم کرد.
نامبرده با ‌اشاره به جذب اولین هیئت علمی ناشنوا در این دانشگاه، واحد فرشتگان را نقطه عطفی در زندگی هموطنان ناشنوا دانست و افزود: دو ماموریت برای دانشگاه تعریف کردیم که یکی توانمندسازی افراد کم توان با نیازهای ویژه برای آموزش و موفقیت و دیگری فرهنگسازی در جامعه ایرانی برای پذیرش این افراد به عنوان همکار و... است.
وی در پایان گفت: در قرن حاضر نمی‌توانیم بپذیریم افراد به خاطر کم توانی در خانه بمانند. ما کار دشواری را آغاز کردیم اما این راه به تدریج هموار خواهد شد.
رئیس ‌دانشگاه آزاد در مراسم افتتاح واحد بین‌الملل فرشتگان دانشگاه آزاد اسلامی که در تالار جبار باغچه‌بان این واحد دانشگاهی برگزار شد، ضمن ابراز خرسندی از اینکه در مدت خدمت خود این توفیق به دست آمده تا برای کسانی که از نعمت شنیدن و سخن گفتن محرومند اما ناتوان نیستند یک دانشگاه ویژه تاسیس شود، گفت: افتتاح واحد بین‌الملل فرشتگان نیز نقطه‌عطفی در این مسیر به شمار می‌آید.
رئیس‌دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: زبان در انتقال مفاهیم و تفکر جای خاص خود را دارد. امروز زبان ‌اشاره می‌تواند منشأ تفکر و انتقال مفاهیم و بروز استعدادهای ناشنوایان در جامعه ما باشد. این در حالیست که ناشنوایان مانند بقیه مردم می‌توانند فکر کنند و برای حضور در حوزه اندیشه مانعی ندارند بلکه مانع ما بودیم که در حوزه آموزش عالی برای اینها فکری نکردیم و امروز خوشحالیم که این غفلت آموزش عالی را جبران می‌کنیم و امیدواریم افتتاح این واحد دانشگاهی نقطه عطفی برای همه فارسی‌زبانان ناشنوا از جمله در کشورهای افغانستان و تاجیکستان
نیز باشد.
وی تاکید کرد: برای بخش کم شنوا و ناشنوا به بستر ویژه‌ای نیاز داریم و دانشگاه آزاد به عنوان یک دانشگاه اجتماعی مصمم است که در این راه گام برداشته و واحد فرشتگان در تمام مقاطع پذیرش دانشجو داشته باشد.
نامبرده در بخش دیگری از سخنان خود گفت: خداوند اگر نعمتی را بگیرد نعمت دیگری عطا می‌کند، این عزیزانی که غیبت نمی‌شنوند و دروغ نمی‌گویند دارای فکر زلال هستند. انشاالله سال آینده بتوانیم به رشته‌های علوم انسانی از جمله حقوق که به زبان خوبی تعلق دارند نیز بپردازیم.
به گزارش ایسنا؛ وی با ‌اشاره به مسئله فراهم کردن شغل برای جامعه ناشنوایان گفت: این جامعه نیز نباید کارمند محور باشد بلکه فضا را برای فناورانی تربیت کند که خود منشأ کار و مولد باشند که این رویکرد با پیگیری دکتر مقداری فراهم خواهد شد. ما هم سعی داریم به جای آنکه به دنبال قانون و مقررات باشیم به این افراد ماهیگیری یاد دهیم.
رئیس‌دانشگاه آزاد اسلامی اظهار کرد: با این موضوع موافق هستم که هیچ ناشنوایی نباید به علت نداشتن شهریه از تحصیل محروم بشود و در این رابطه راه‌حلی پیدا خواهیم کرد.
وی در پایان اضافه کرد: خوابگاه خواهران واحد فرشتگان در حال راه‌اندازی است و انشالله پانسیون مخصوص پسران نیز زمانی که جمعیت به حد نصاب برسد راه‌اندازی
خواهد شد.
کلیدواژه ها :دانشگاه اجتماعی
منبع : کیهان

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking