۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۹

بزرگترین فاجعۀ انسانی قرن در سوریه؛ فرار ۹۰۰ هزار سوری طی ۳ ماه

گروه بین‌الملل: سازمان ملل متحد اعلام کرد که در نتیجۀ حملات نیروهای حامی بشار اسد به ادلب؛ بحران خونین و فاجعه‌بار سوریه تا سطحی وحشتناک شدت یافته و منجر به آوارگی ۹۰۰ هزار نفر دیگر طی فقط سه ماه شده است.
مارک لوکوک، معاون دبیرکل سازمان در امور بشردوستانه گفت: «بر این باوریم که از ابتدای ماه دسامبر تا کنون ۹۰۰ هزار نفر آواره شده‌اند که اکثر آنها نیز زنان و کودکان هستند.» ارزیابی پیشین سازمان ملل از شمار آوارگان جدید سوریه که پنج‌شنبۀ گذشته اعلام شد، ۸۰۰ هزار نفر بود.  لوکوک با اشاره به اینکه آنچه در شمال‌غرب سوریه می‌گذرد یک «خشونت کور است» و همه را نابود می‌کند، دربارۀ آوارگان این درگیری‌ها گفت: «این آوارگان بشدت آسیب دیده‌اند و مجبور به خوابیدن در فضاهای باز و بدون سرپناه آنهم در دمای انجماد هستند؛ زیرا اردوگاههای پناهندگان کاملا پر شده‌اند. مادران برای گرم کردن کودکانشان پلاستیک می‌سوزانند و کودکان از سرما می‌میرند.» به این ترتیب پس از ۹ سال جنگ و مرگ ۳۸۰ هزار نفر، به نظر می‌رسد که امیدی به پایان درگیری‌های سوریه نیست. دور جدید درگیری‌های شدید در سوریه از ماه دسامبر آغاز شد یعنی از زمانی که نیروهای بشار اسد با پشتیبانی روسیه به ادلب حمله کردند.

معاون دبیرکل سازمان ملل ضمن محکوم کردن این حملات و فراخواندن نیروهای دمشق به برقراری آتش‌بس گفت: «ما اطلاعاتی دریافت کرده‌ایم مبنی بر اینکه حتی محل استقرار آوارگان هدف حملات قرار گرفته و باعث کشته و زخمی شدن و درنهایت فرار دوبارۀ آنها شده است.» او افزود که در جریان این حملات، حتی کارکنان تیم‌های امداد و گروههای بشردوستانه نیز آواره و کشته شده‌اند. مارک لوکوک در پایان با هشدار در این‌باره که آنچه در سوریه در جریان است به «بزرگترین فاجعۀ انسانی قرن بیست و یک» ختم خواهد شد، گفت: «اگر اعضای شورای امنیت تصمیمی فراتر از منافع فردی خود نگیرند، نمی‌توان از وقوع بزرگترین فاجعۀ انسانی قرن بیست و یک اجتناب کرد.»
کلیدواژه ها :سوری اسد
منبع : بهارنیوز

پربازدیدترین امروز

website tracking