۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۷

درخواست عربستان از آلمان برای لغو تحریم تسلیحاتی ریاض

درخواست عربستان از آلمان برای لغو تحریم تسلیحاتی ریاض
وزیر امور خارجه عربستان از آلمان خواست به روند توقف صادرات تسلیحات خود به این کشور که بعد از قتل جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد آل سعود درباره آن تصمیم گیری کرده است پایان دهد.
- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "فیصل بن فرحان آل سعود"، که برای شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ به آلمان رفته بود در گفتگو با خبرگزاری آلمان خواستار لغو توقف صادرات تسلیحات آلمان به کشورش شد.

وی در این مصاحبه تاکید کرد: ما امیدواریم آلمان این مسئله را درک کند که ما به این ابزار برای دفاع از خود نیاز داریم.

وی همچنین بار دیگر ایران را مسئول حمله به تاسیسات نفتی خود در سال گذشته ارزیابی کرده و گفت: اینکه دولت آلمان با این وجود دیگر مجوز ارسال تسلیحاتی را برای عربستان صادر نمی کند منطبق با مناسبات خوب ما با آلمان نیست.

احزاب دولت ائتلافی آلمان در ماه مارس سال 2018 در قرارداد ائتلافی درباره توقف صادرات تسلیحات برای کشورهایی که مستقیما در جنگ یمن مشارکت می کنند به توافق رسیدند. البته همچنان درهای پشتی برای ارسال تسلیحات به عربستان وجود داشت.

اما حدود 6 ماه بعد از این توافق ائتلافی و با توجه به دست داشتن عربستان سعودی در قتل روزنامه نگار منتقد آل سعود، جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان در ترکیه، توقف کامل صادرات تسلیحات به عربستان سعودی در دستور کار دولت آلمان قرار گرفت و این تصمیم دولت آلمان تا به حال دو بار و اخیرا تا 31 ماه مارس سال 2020 تمدید شده است. دولت آلمان باید در شش هفته آینده درباره تمدید و یا لغو این تصمیم علیه عربستان تصمیم گیری کند.

چراغ سبز عربستان برای اجرای «توطئه قرن»سخنگوی وزارت خارجه:‌ سکوت جامعه بین‌الملل عربستان را گستاخ‌تر کرده استادعاهای وزیر خارجه عربستان در کنفرانس مونیخ؛ از توجیه کشتار در یمن تا اتهام‌زنی به ایران

وزیر امور خارجه عربستان در بخش دیگری از گفتگو با خبرگزاری آلمان تصریح کرد که کشورش در یک منطقه سخت قرار گرفته و به همین دلیل این مسئله اهمیت دارد که عربستان بتواند از خود دفاع کند.

وی افزود: ما امیدواریم که دولت آلمان این مسئله را درک کند.

وزیر امور خارجه عربستان همچنین کیفیت بالای تسلیحات آلمانی را ستود و در عین حال گفت که البته همچنان منابع دیگری برای تامین این گونه تسلیحات برای عربستان وجود دارد.

وزیر امور خارجه عربستان همچنین در مصاحبه دیگری با روزنامه "دی ولت" آلمان از اروپاییان خواست که فشارهای خود بر ایران را افزایش داده و از اهرم های موجود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای استفاده کنند.

وی همچنین درباره احتمال نجات توافق هسته‌ای با ایران گفت: فکر نمی کنم بتوان توافق هسته ای را به فرم فعلی آن نجات داد. وی مدعی شد که بر جام در درازمدت برای عدم دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای کاملا موثر نیست.

"فیصل بن فرحان آل سعود" با اشاره به ضعف های برجام از نظر عربستان سعودی تاکید کرد که مسئله نباید نجات برجام بلکه بازگرداندن ایران به پای میز مذاکره برای دستیابی به توافقی بهتر باشد که در بر گیرنده فعالیت های موشکی ایران هم باشد.

وزیر خارجه عربستان از اروپا خواست که برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره از ابزار فشار حداکثری آمریکا استفاده کنند.

وی همچنین از آلمان خواست که در عملیات نظارت دریایی در خلیج فارس مشارکت کند.

وزیر امور خارجه آلمان در حالی این سخنان را ایراد کرده است که "آنگرت کرامپ کارن بائر"، وزیر دفاع آلمان در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ اعلام کرد که با سیاست فشار حداکثری آمریکا بر ایران مخالف بوده و در عملیات نظارت دریایی بر تنگه هرمز به رهبری آمریکا شرکت نمی کند.

کلیدواژه ها :قتل لغو تحریم ها
منبع : تسنیم
website tracking