۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۱۴

متخصص بیماری‌های داخلی مطرح کرد؛

**فوت یک نفر در هر ۶ ثانیه به دلیل ابتلا به دیابت

**فوت یک نفر در هر ۶ ثانیه به دلیل ابتلا به دیابت
بنی هاشمی گفت: دیابت بیماری خاموش محسوب می‌شود و در کل دنیا هر ۶ ثانیه یک نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست می‌دهد.

 

 سید علی اکبر بنی هاشمی، متخصص بیماری‌های داخلی و دیابتولوژیست در گفت‌و گو با خبرنگار  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره بیماری دیابت، اظهار کرد: طبق آخرین اطلاعاتی که وزارت بهداشت در سال ۲۰۱۶ منتشر شده ۹.۵ درصد از افراد جامعه ایرانی مبتلا به دیابت هستند که در شیراز این آمار ۱۰.۳ درصد است.

او افزود: دیابت بیماری خاموش محسوب می‌شود و در کل دنیا هر ۶ ثانیه یک نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست می‌دهد و به طور کلی دیابتی‌های دنیا ۴۰۰ میلیون نفر هستند که اگر بخواهیم آن‌ها را به عنوان یک کشور در نظر بگیریم سومین کشور بزرگ دنیا محسوب می‌شود.

متخصص بیماری‌های داخلی با اشاره به فوت یک نفر در هر ۶ ثانیه به دلیل ابتلا به دیابت گفت: ۴۰۰ میلیون نفر در دنیا گرفتار دیابت‌اند که افزایش آگاهی آن‌ها در مقابله و کنترل دیابت حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید:هر آنچه نیاز است درباره دیابت بدانید +اصلی‌ترین عامل ابتلا

او بیان کرد:  با بیان اینکه افزایش آگاهی مردم در دنیا ۵۰ درصد افراد دیابتی بیماری‌شان تشخیص داده شده که در ایران این رقم ۷۵ درصد است البته باید توجه داشت که از این ۷۵ درصد فقط ۵۰ درصد تحت مراقبت درمانی قرار گرفته اند، ولی تنها ۵۰ درصد از این افراد اهداف درمانی را دریافت کردند که متاسفانه آمار خوبی نیست.

او گفت:  ما باید به کمک رسانه‌ها آگاهی مردم را در مورد ریز فاکتور‌های خطر بیماری دیابت افزایش دهیم. همچنین طب سنتی به طور کلی در دنیا به دو دسته تقسیم می‌شود؛ طب نوین و جایگزین که طب سنتی بخشی از طب جایگزین محسوب می‌شود.

بنی هاشمی درباره  درمان دیابت با طب سنتی گفت: هرچند طب سنتی بخشی از طب جایگزین است، اما کار در حوزه پزشکی بر اساس مطالعات بالینی بوده، باید طب سنتی برای آن ها انجام شده  و بخش سودمند آن را وارد طب کرد.  کسی منکر طب سنتی نمی شود، اما باید توجه داشت که بیشترین وظیفه طب سنتی در مقابله با دیابت نقش پیشگیرانه آن بوده، نه درمان است.

کلیدواژه ها :طب سنتی
منبع : باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط

website tracking