۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۹

30 درصد زندانیان پس از آزادی به جرم برمی گردند

30 درصد زندانیان پس از آزادی به جرم برمی گردند
معاون سلامت، اصلاح و تربیت مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت: بازگشت زندانیان پس از آزادی به جرم حدود 30 درصد است اما کسانی که فعالیت فرهنگی می‌کنند بازگشت مجدد و تکرار جرمشان کمتر از 2 درصد می‌شود.
به گزارش افکارنیوز،

علی اسماعیلی در مراسم رونمایی از پوستر هجدهمین جشنواره تئاتر زندان‌های سراسر کشور، گفت: سازمان زندان‌ها بر رسالت خود، اقداماتی را علاوه بر نگهداری مددجویان و زندانیان انجام می‌دهد که اقدامات اصلاحی و تربیتی از جمله آنها است.

اخبار اجتماعی -وی ادامه داد: اقدامات فرهنگی، ورزشی، اجتماعی، آموزشی، حرفه‌آموزی و فعالیت‌های کوتاه‌مدت در زندان‌ها پیاده‌سازی می‌شود.

اسماعیلی گفت: در این جشنواره 220 گروه هنری و نمایشی در سطح 9 زندان استان تهران فعالیت می‌کنند که 2200 نفر از زندانیان در قالب این گروه‌های هنری فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند.

معاون سلامت، اصلاح و تربیت مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت: اجرای برنامه‌های هنری و نمایشی هم کارکرد سرگرمی و اوقات فراغت دارد و هم عزت نفس زندانیان را افزایش می‌دهد به طوری که در بررسی‌های انجام شده بازگشت زندانیان پس از آزادی به زندان 20 الی 30 درصد است اما افرادی که فعالیت‌های فرهنگی و هنری می‌کنند بازگشت مجدد و تکرار جرم آنها زیر 2 درصد و نزدیک به صفر است.

وی بیان داشت: صد زندانی در هجدهمین جشنواره تئاتر زندان‌ها دور هم جمع می‌شوند و در بازاجتماعی شدن آنها بسیار تأثیر دارد. 

اسماعیلی گفت: تئاتر در زندان‌ها معجزه می‌آفریند اگر زندانیان در 24 ساعت رها شوند علاوه بر گرفتاری‌هایی که در بیرون از زندان دارند در داخل زندان هم به جرایم آنها افزوده می‌شود اما اگر برنامه داشته باشند به آرامش خاصی در زندان‌ها نیز دست می‌یابیم و این آرامش به خانواده زندانیان هم می‌رسد چرا که بیشترین مجازات را خانواده آنها می‌کشند و ما سعی داریم از داخل زندان پیام آرامش به خانواده‌ها بفرستیم.

معاون سلامت، اصلاح و تربیت مدیرکل زندان‌های استان تهران افزود: هجدهمین جشنواره تئاتر 4 تا 7 اسفند در سه بخش نمایش صحنه‌ای، خیابانی و نمایشنامه‌خوانی برگزار می‌شود که 23 استان شرکت دارند، 60 آثار به دبیرخانه ارسال شده که از بین آنها 9 اثر در نمایش صحنه‌ای، 6 اثر در نمایش خیابانی و 3 اثر در نمایشنامه‌خوانی به رقابت خواهند پرداخت و برای اولین بار اجرای تئاتر خیابانی زنان زندانی را نیز خواهیم داشت.

اسماعیلی ادامه داد: آزادسازی زندانیان از اهداف اساسی اجرای این جشنواره است و اولویت با کسانی است که در این جشنواره شرکت کرده و واجد شرایط آزادی هستند و آنهایی که با پرداخت دِین می‌توانند آزاد شوند. در مرحله بعدی زندانیانی که با اولویت در کانون اصلاح و تربیت و کمتر از 18 سال را دارند و پس از آن مددجویان زنان در زندان شهرری در اولویت آزادی قرار دارند.

وی بیان داشت: این افراد که در گروه‌های تئاتر فعالیت دارند به لحاظ حُسن رفتار خود و با توجه به نگاه ویژه مددکاران و کمک‌های مردمی در طول سال زودتر از سایرین آزاد می‌شوند. 

معاون سلامت، اصلاح و تربیت مدیرکل زندان‌های استان تهران بیان داشت: زندانیانی می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند که امکان تردد دارند‌، وثیقه‌هایی سپرده‌اند و امید و ارفاق به زندانیان با ایجاد شخصیت جدید در این جشنواره دنبال می‌شود و همچنین شرکت برای عموم در این جشنواره آزاد است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه اولین تئاتر خیابانی زنان زندانی را خواهیم داشت، گفت: بیش از 3 درصد زندانیان زن داریم این افراد محدودیت‌هایی برای تردد دارند اما امسال تلاش شده که برای اجرای تئاتر بیایند و امیدواریم این کار ادامه یابد.

 

کلیدواژه ها :تئاتر استان ها
منبع : افکار نیوز

پربازدیدترین امروز

website tracking