۲۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۶

100 واحد صنعتی خراسان رضوی به چرخه تولید ‌بازگشت

100 واحد صنعتی خراسان رضوی به چرخه تولید ‌بازگشت
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی از بازگشت 100 واحد تولیدی به چرخه تولید استان از ابتدای امسال خبر داد.
- اخبار استانها -

علی رسولیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: در اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی تاکنون هزار و 61 تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری با مبلغ 109 هزار و 110 میلیارد تومان و اشتغالزایی برای 152 هزار و 187 نفر در این استان به امضا رسیده است. 

رسولیان افزود: در این حوزه 783 هزار و 460 میلیارد ریال تسهیلات ثابت و 307 هزار و 630 میلیارد ریال آورده نقدی سرمایه‌گذار بوده است که در آن نسبت آورده به تسهیلات 39 درصد برآورد می‌شود.مشهد با 22.5 درصد، قوچان با 6.2 درصد، چناران با 5.7 درصد، فریمان با 5.2 درصد و سرخس با 5.1 درصد بیشترین تعداد تفاهم‌نامه‌ ها را به خود اختصاص داده‌اند.

وی گفت: تا 21 بهمن ماه امسال پیشرفت اجرایی 105 پروژه مثلث توسعه اقتصادی در این استان 100 درصد و متوسط پیشرفت فیزیکی کل پروژه‌های سرمایه‌گذاری 48 درصد بوده است.

رسولیان افزود: سهم سرمایه‌گذاری بخش صنعت از کل تفاهم‌نامه‌های سرمایه‌گذاری در طرح مثلث توسعه اقتصادی، فرهنگی 69 درصد و معادل 474 تفاهم‌نامه با حجم سرمایه‌گذاری 752 هزار و 360 میلیارد ریال و اشتغالزایی برای 58 هزار و 804 نفر است.میانگین پیشرفت طرح‌های صنعتی نیز 53 درصد و میانگین پیشرفت کل تفاهم‌نامه ها 48 درصد است.

سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی بخش کشاورزی گیلان مورد حمایت قرار می‌گیردعید نوروز و هدایای صنایع دستیسختگیری‌های داخلی برای صنایع نابودکننده است / صنعت شیشه، یک صنعت پاک است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با اشاره به موانع و مشکلات تفاهم‌نامه‌های سرمایه‌گذاری گفت: 20 درصد از مجموع مشکلات مربوط به مجوزها، 63 درصد مربوط به تامین مالی و 17 درصد مربوط به امور زیربنایی است که از این میزان 22 درصد مشکلات در سطح ملی و 77 درصد در حوزه استانی است.

رسولیان افزود: از مجموع کل این پروژه‌ها، 200 پروژه با سرمایه‌گذاری 103 هزار و 793 میلیارد تومان و اشتغالزایی برای 98 هزار و 704 نفر جزو پروژه‌های دارای اولویت این استان است.

وی ادامه داد: حجم تسهیلات پرداخت شده توسط بانک‌های خراسان رضوی تا پایان آذرماه امسال 269 هزار و 130 میلیارد ریال بود و در این مدت پنج هزار و 724 فقره تسهیلات برای اشتغالزایی مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی و مشاغل خانگی پرداخت شده است. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: طی 9 ماه گذشته 57 هزار و 57 فقره تسهیلات ازدواج با مبلغ 17 هزار و 900 میلیارد ریال توسط بانک‌های عامل در این استان پرداخت شده است.

رسولیان افزود: براساس گزارش مرکز آمار در دی‌ماه امسال نرخ تورم در استان سه دهم درصد بوده که این میزان در حوزه روستا یک دهم درصد و در حوزه شهری چهار دهم درصد احتساب می شود. نرخ تورم ماهانه در آذر ماه امسال نسبت به آذرماه سال گذشته 2 درصد و نرخ تورم 12 ماهه در آذرماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل 1.7 درصد کاهش یافته است.

رسولیان گفت: با اقدامات صورت گرفته در خراسان رضوی از ابتدای سال جاری تا دی ماه، نرخ تورم استان کمتر از این نرخ در کشور بوده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی افزود: براساس آمار، در دی ماه امسال نرخ تورم 12 گروه اصلی کالاها و خدمات در استان شامل پوشاک و کفش 56.5 درصد، مبلمان و لوازم خانگی 61 درصد، خوراکی و آشامیدنی 51.7 درصد، تفریح و فرهنگ 55.2 درصد، دخانیات 48.5 درصد، هتل و رستوران 51 درصد، حمل و نقل 40.5 درصد، کالاها و خدمات متفرقه 47.8 درصد، آموزش 22.2 درصد، بهداشت و درمان 28.2 درصد، مسکن آب و برق 14.5 درصد و ارتباطات 16.7 درصد بوده است.

وی ادامه داد: نرخ مشارکت اقتصادی خراسان رضوی مبتنی بر آخرین آمارگیری نیروی کار در پاییز امسال 52.4 درصد و نرخ بیکاری استان به 6.3 درصد رسیده که در این راستا استان از نظر نرخ مشارکت اقتصادی رتبه نخست و از نظر کاهش نرخ بیکاری رتبه دوم را در کشور به دست آورده است. 

رسولیان گفت: نرخ بیکاری مردان خراسان رضوی در پاییز امسال 5.5 درصد و نرخ بیکاری زنان در این مدت 8.2 درصد بوده است همچنین نرخ بیکاری روستایی استان به 1.3 درصد و نرخ بیکاری حوزه شهری به 8.2 درصد رسید.

رسولیان افزود: در پاییز امسال خراسان رضوی در کاهش نرخ بیکاری روستایی رتبه نخست کشور و در کاهش نرخ بیکاری شهری رتبه دوم را به دست آورد، همچنین این استان طی این مدت در کاهش نرخ بیکاری مردان رتبه دوم و در کاهش نرخ بیکاری زنان رتبه نخست را در کشور کسب کرد.

وی ادامه داد: اشتغال خالص استان در سال جاری به 117 هزار و 816 نفر رسیده که سهم استان از کشور در این خصوص 24.9 درصد است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: خراسان رضوی در ارتقای شاخص‌های اقتصادی با وجود محدودیت‌های ناشی از اعمال تحریم به ویژه در بخش بازرگانی خارجی، کارنامه‌ موفقی در عرصه واردات و صادرات دارد بطوری که تراز بازرگانی این استان در حوزه عملکرد و فعالیت‌های گمرکی نشانگر روند مثبت و قابل قبول است.

وی تراز بازرگانی 9 ماه امسال گمرک خراسان‌رضوی را یک میلیارد و 65 میلیون دلار اعلام کرد و افزود: این رقم نشانگر عملکرد مثبت است. 

رسولیان خاطرنشان کرد: میزان صادرات کالا از گمرکات خراسان رضوی طی 9 ماه امسال معادل 2 هزار و 620 تن به ارزش یک میلیارد و 335 میلیون دلار است که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 21 درصد افزایش داشت.

وی گفت: طی 9 ماه سال جاری میزان واردات استان 214 هزار تن به ارزش 270 میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن 16 درصد و از نظر ارزش 9 درصد افزایش داشت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی افزود: امسال 22 طرح در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی با مبلغ 145.4 میلیون دلار و اشتغالزایی برای یکهزار و 43 نفر تصویب شده که میانگین پیشرفت فیزیکی این طرح‌ها حدود 48 درصد است.

وی ادامه داد: سهم کشورهای مختلف از سرمایه‌گذاری خارجی در خراسان رضوی طی سال جاری از جمله افغانستان 62.5 درصد، عراق 15 درصد، ترکمنستان 7.5 درصد، گرجستان پنج درصد، هندوستان پنج درصد، آلمان 2.5 درصد و امارات متحده عربی 2.5 درصد بوده است. 

رسولیان گفت: پس از سفر استاندار خراسان رضوی به تاجیکستان همکاری خوبی بین این استان و آن کشور آغاز شد که ماحصل این سفر امضای 17 قرارداد تجاری با تاجیکستان در هفته گذشته بود.

معاون استاندار خراسان رضوی افزود: آمارها و دستاوردهای عملی در عرصه تولید و بازار این استان از ابتدای امسال تاکنون نیز تصویر مثبت و رو به رشد در این حوزه نشان می‌دهد.

وی به سهم 32.7 درصدی بخش صنعت و معدن خراسان رضوی از حجم کل مصرف برق این استان و رشد 11 درصدی آن نسبت به پارسال اشاره کرد و گفت: در همین مدت حجم مصرف گاز واحدهای صنعتی و معدنی استان نیز 25.6 درصد نسبت به پارسال بیشتر شده است.

رسولیان افزود: کلینیک صنعت و معدن خراسان رضوی برای عارضه یابی واحدهای تولیدی و کمک به احیای آن از ابتدای امسال تاکنون با بهره‌گیری از 70 مشاور 500 واحد تولیدی را بررسی کرده که نتیجه فعالیت‌های آن منجر به راه‌اندازی مجدد 100 واحد و اجرای 85 پروژه شده است.

وی ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون 368 هزار و 730 بازرسی از بازار استان انجام گرفته که در این راستا هفت هزار و 460 میلیارد ریال پرونده تخلف تشکیل شده و 26 هزار و 565 نفر متخلف شناسایی شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی ابراز کرد: شاخص‌های اقتصادی خراسان رضوی با وجود تداوم تحریم‌های ظالمانه استکبار جهانی، به همت مسئولان اقتصادی، مدیران و فعالان بخش خصوصی بهبود یافته‌ است.

کلیدواژه ها :بیکاری
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking