۲۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۴

زندگی نامه امام جمعه نوبندگان:

از جنگیدن مقابل عراق تا سنگرداری ترییون امامت جمعه

از جنگیدن مقابل عراق  تا سنگرداری ترییون امامت جمعه
گفتگوی متفاوت ما را با امام جمعه نوبندگان یادگار مرحوم آیت الله علی اصغر سمتی بخوانید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ پایگاه خبری تحلیلی فسایی نوشت: حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا سمتی امام جمعه شهر نوبندگان زندگی جالبی دارد، از جنگیدن مقابل عراق در زمان شاه تا سنگرداری ترییون امامت جمعه در نظام جمهوری اسلامی. گفتگوی متفاوت ما را با یادگار مرحوم آیت الله علی اصغر سمتی بخوانید:

 ضمن تشکر از شما به دلیل وقتی که در اختیار ما گذاشتید، گفت و گو را با این سؤال از پدر بزرگوارتان حاج آقا سمتی بزرگ شروع می کنیم. بزرگی که بین مردم نوبندگان و منطقه از احترام ویژه ای برخوردار بودند. برای ما بفرمایید چه شد که ابتدا پدر بزرگوارتون و بعد خانواده شما به نوبندگان آمدند؟

پدر بنده اولین بار حدوداً از سال 1325 بنا به وظیفه شرعی و احساس تکلیفی که داشتند و نیاز مردم  این منطقه برای تبلیغ و انجام امور مذهبی به منطقه به خصوص شهر نوبندگان آمدند و پس از مشاهده نیاز مردم به یک مبلغ و دیدن محرومیت های شهر نوبندگان تصمیم گرفتند که بیشتر وقت خودشان را صرف نوبندگان و اهالی آن کنند.
در ان سال ها پدر بنده علاوه بر انجام امورات مذهبی اقدام به ساخت مسجد، حسینیه و امکانات مذهبی و امکانات رفاهی نظیر حمام برای مردم کردند. پدر حسب علاقه ای که به مردم داشتند پس از شرکت در کلاس درس اساتیدی همچون آیت الله مکارم، شب زنده دار و حقیقت، به این نتیجه رسیدند که بنا به وظیفه شرعی باید برای خدمت به مردم در منطقه ساکن بشوند.

در آن زمان خانواده ما هنوز در قم ساکن بودند تا این که در سال 1343 همزمان با فوت آیت الله بروجردی، به همراه خانواده به نوبندگان آمدیم. و همین مسأله باعث رفت و آمد بیشتر اهالی با خانواده و آشنایی و الفت بیشتر ما با مردم شهر و نیز آشنایی بیشتر مردم با ما شد. این شرایط زندگی ما به عنوان یک خانواده روحانی بود.

این آشنایی و رفت و آمدها باعث شد که مردم ببینند که روحانیت از جنس خودِ آن هاست و همین امر باعث شد علاقه آن ها نسبت به پدر بیشتر شود.

  از خودتان بیشتر بگویید و بگید که چه شد که روحانی شدید و تا چه سطحی درس خوانده اید؟

در دوره دبیرستان با اصرارهای پدر و مادرم برای رفتن به حوزه و طلبگی روبرو بودم. اما به دلیل تبلیغات سویی که در آن زمان علیه روحانیت بود با شک و تردید مواجه بودم و در آن مقطع خواسته پدر را اجابت نکردم و به ادامه تحصیل در رشته ریاضی در دبیرستان نمازی شیراز پرداختم تا این که در سن 17 سالگی موفق به اخذ دیپلم شدم.

پس از اخذ دیپلم به مدت 2 سال در نهضت سوادآموزی در نوبندگان مشغول به کار شدم و همزمان در کارها به پدر کمک می کردم.

سپس به عنوان اولین دوره دیپلم وظیفه وارد سربازی شدم که همزمان شد با جنگ ایران و عراق در زمان طاغوت.

طی آن دو سال خدمت در قصرشیرین و سنگرهای مرزی آن جا بودم و موفق شدم که کتاب نهج البلاغه فیض الاسلام را به طور کامل و تفکر عمیق بخوانم. پس از بازگشت از سربازی هنوز تصمیمی به طلبگی و پیوستن به کسوت طلبگی نداشتم و در آن زمان به پدر گفتم که برای پیدا کردن شغل به قم می روم و عصرها نیز درس قرآن می خوانم.  با این کار تنها می خواستم که به کسی وابسته نباشم و سربار جامعه نباشم.

بعد از مدتی هیچ انتخابی نداشتم و بین انتخاب راه مردد بودم.

از یک طرف علاقه و حس قلبی که به تحصیل علوم دینی پیدا کرده بودم و از طرف دیگر تبلیغات منفی رژیم و سایر مسائل مرا مردد کرده بود. چند بار امتحان دانشگاه های مختلف را دادم اما همه این کارها فقط و فقط برای رفع تکلیف بود و هیچ کاری برایم قانع کننده نبود و از طرفی هم دوست نداشتم در خدمت دستگاه ظلم و طاغوت باشم و در ادارات شاهنشاهی خدمت کنم.

تا این که برای زیارت به مرقد امام رضا(ع) رفتم و به امام رضا(ع) متوسل شدم. در آن زیارت از امام گله کردم که چرا همه که می دانند چه کنند و تکلیف خود و آینده خود را می دانند اما من در انتخاب راه مردد هستم و از امام خواستم که راه را به من نشان دهد.

پس از بازگشت به قم خدمت شهید آیت الله ربانی مشرف شدم که از دوستان صمیمی پدر بودند و رفتم و با ایشان مشورت نمودم.

ایشان پیشنهاد دادند که به مدرسه حقانی و نزد آیت الله قدوسی بروم که درس دینی می خواندند و متوجه شدم که می شود طلبه بود و در نگاه و دید مردم و مسایل حاشیه ای آن نبود با دیدن این مسایل و صحبت با آقای قدوسی و مشکلات و دلواپسی هایم برطرف شد. پس از آن، به دیدار پدر در نوبندگان رفتم و تصمیم خود را با پدر و خانواده مطرح نمودم.جالب اینجاست پدر در ابتدا با این تصمیم من مخالفت نمود اما من تصمیم خود را گرفته بودم و وسایل اولیه زندگی را برداشت و عازم قم شدم.

در آن زمان با گلایه های مادر نیز روبرو شدم که می گفت امید ما به تو بود که در اداره ای مشغول به کار شوی و بتوانی در معیشت به ما کمک کنی. با تمام این مسایل شروع به تحصیل در مدرسه حقانی نمودم.

پس از 4 ماه پدر به من نامه ای نوشت و در آن گفت خوشحال هستم که این راه را انتخاب نموده ای و گفت که علت مخالفت اولیه این بوده که شک داشته که انتخاب من از روی نیت قلبی است و فکر می کرده از روی هوا و هوس و خواسته های زودگذر جوانی و خاص است اما حال که مطمئن شده ام که واقعاً به انتخاب این راه ایمان داری و بسیار خوشحال هستم.

طی 8 سال تحصیل در مدرسه حقانی سطح کفایتین را تمام کردم و پس از آن شروع به خارج فقه کردم.

در طی این مدت تمام تعطیلات خود را به نوبندگان می آمدم و به همراه پدر برای تبلیغ به مردم خدمت می کردم و آن چه در توانم بود انجام می دادم.

تا زمان انقلاب به همین منوال گذشت و پس از انقلاب و تا سال 58 به کمک جهاد سازندگی اقدام به سیمان کردن کوچه های نوبندگان و لوله کشی آب در نوبندگان کردیم.

با شروع جنگ عازم مسجد سلیمان شدم و به مدت 8 سال در بنیاد شهید، سازمان تبلیغات اسلامی و بنیاد 15 خرداد مشغول به کار بودم.

پس از پایان جنگ به قم برگشتم و به مدت سه سال در کلاس های خارج فقه اساتیدی همچون آیت الله فاضل، آیت الله مکارم، آیت الله لنکرانی و آیت الله جواد تبریزی شرکت نموده و همزمان معاونت تبلیغی جامعه الزهرا را به عهده داشتم.

تا این که در سال 70 با ادغام ژاندرمری و کمیته، بنا به خواست آیت الله حائری امام جمعه شیراز مسئولیت عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی فارس را به مدت 6 سال عهده دار شدم و پس از آن به مدت یک سال مأمور به دفتر سیاست گذاری ائمه جمعه در فارس بودم. سپس به مدت چهار سال در استان سمنان جانشین عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی استان سمنان بودم.

و از سال 82 تا 87 مجدداً جانشین عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی در فارس بودم.

در سال 87 و پس از بازنشستگی دوباره تصمیم به بازگشت به نوبندگان گرفتم تا راه پدر را ادامه بدهم که آن زمان مقارن شد با مسائل انتخاب امام جمعه شهر نوبندگان که بخشدار آن زمان گفتند که اگر ما شما را پیشنهاد دهیم این مسئولیت را می پذیرید و بنده گفتم در صورتی که صلاح بدانند این مسئولیت را خواهم پذیرفت.

در ابتدا خود من نیز فکر نمی کردم که در شهر نوبندگان از نماز جمعه استقبال کنند چون هم به دلیل کوچ مردم از جمعیت شهر بسیار کاسته شده بود و هم جوانان آن زمان نوبندگان خیلی سخت روحانیت را پذیرا می شدند . با این وجود به دلیل حضور طولانی مدت پدر در منطقه نوبندگان تبدیل به یک پایگاه مهم فرهنگی نسبی شده بود. با همه این سختی ها و مسائل حاشیه ای برگزاری نمازجمعه نوبندگان کلید خورد و با استقبال خوبی از طرف مردم و اهالی و جوانان شهر و بخش روبرو شد.

  ممنون از توضیحات خوبی که به ما در مورد زندگی و حوادثی که پشت سر گذاشتید دادید. نظرتان درباره فعالیت رسانه ای چیست؟ چه توصیه ای به اصحاب خبر و قلم دارید؟

توصیه من این است که انسان باید در هر کاری رضایت خداوند را در نظر بگیرد و کار را برای خدا انجام دهد و شما در عرصه مطبوعات باید سعی کنید که بندگان را بیشتر با خدا آشنا کنید و حق طلب باشید و مردم را با حق و حقیقت آشنا کنید و هدفتان بالا بردن سطح فرهنگ مردم باشد و روشنگری اگر برای خدا کار کنید با وجود تمامی سختی هایی که در راه تان است خداوند شما را یاری خواهد نمود.

 یکی از اهداف رسانه ها باید ترویج ارزش های اسلامی و انقلاب اسلامی و معرفی آن به نسل جوان باشد چه راهکاری در این خصوص برای بهتر انجام شدن این وظیفه دارید؟

دشمن و استکبار جهانی با تمام وجود و کلیه امکانات که در اختیار دارد سعی خواهد کرد که بندگان خدا را به بند بکشد و آن ها را از راه راست و بندگی خدا و عمل به سیره ائمه الهی دور کند مطبوعات باید حق را آشکار کنند و به مردم اهداف ائمه الهی و انقلاب اسلامی را معرفی کنند و مسایل قرآن را با بیان خوب و روان و قابل فهم به مردم بگویند و خدا هم به شما کمک خواهد کرد.

همان طور که سوره عنکبوت می فرماید: «هر کس در راه ما مجاهدت کند ما نیز راه صحیح را به او نشان می دهیم.»

  با توجه به این که مقام معظم رهبری امسال را سال اقتصاد مقاومتی اقدام به عمل معرفی نموده اند ملاک های تحقق این شعار چیست و اهمیت آن را بیان کنید؟

دولت مردان باید فرامین رهبری را لازم الاجرا بدانند و تمام تلاش خود را در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی به کار بندند و با ایجاد بنگاه های زودبازده و با استفاده از فکر و نیروی جوان از واردات بی رویه جلوگیری کند و با این کار در جهت براندازی بیکاری گام نهد و از چشم داشتن به خارج خودداری نماید و به نیروهای بومی بیشتر اعتماد کند و آن ها را تقویت کند. کشور را از وابستگی و خام فروشی برهاند از کشاورزی حمایت کنند و کشاورزی را از وضع سنتی خارج کنند و از هدر رفت آب در این زمینه جلوگیری کنند.

 با برنامه ریزی با فسادهای مالی موجود مقابله کنند و مالیات اخذ شده از عنیناً را در جهت کمک به اغنیا صرف کنند. و باید در جامعه مشخص باشد هر کس از کجا آورده و در کجا هزینه می کند تا از فساد جلوگیری شود و تمامی مسائل بر طبق حساب و کتاب مدون باشد.

حدود یک سال آینده انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را پیش رو داریم به نظر شما مردم باید چه ملاک هایی را برای انتخاب شایسته مدنظر قرار دهند؟

در نظام اسلامی اگر کسی برای دنیا کار کند خسر الدنیا و الاخرت می شود. کسانی که وارد صحنه انتخابات می شوند برای این بیایند که باری را از روی دوش مردم بردارند و فقط وعده و وعیدهایی که نمی توانند انجام بدهند را به زبان نیاورند و پاسدار ارزشهایی باشند که شهدا با خون خود برپا کرده اند و به فکر بستن بار خود و سوء استفاده های مالی نباشند. مردم نیز کسی را انتخاب کنند که به معنای واقعی دین دار باشند و دلسوز مردم باشد. و در حد توان در مقابل دشمن با قدرت و صلابت بایستد و با پول و وعده تطمیع نشود و به فکر وطن فروشی نباشند و به خاطر حفظ موقعیت در مقابل ظلم سکوت نکنند.

  تعامل شما با نیروهای سیاسی بخش و شهرستان و از جمله مدیران اجرایی چگونه است؟

اعتقاد قلبی که بنده دارم این است که همه گروه ها باید پاسدار خون شهدایی باشند که با خون خود رژیم طاغوت را از بین بردند و این خون ها بود که حکومت ولایت فقیه را بر پا کردند و بهترین حکومت، حکومت ولایت فقیه است. تمام نیروهایی که مطیع امر رهبر هستند دارای ارزش هستند و کسانی که به هر نحو مقابل ولایت فقیه بایستند ارزش ندارند و دشمن مردم نیز می باشند. کسانی که به عملکردها انتقاد دارند باید پای کار بیایند و با عملکرد صحیح خود، خود را به مردم نشان بدهند.

همه کسانی که قصد کمک دارند حضور آن ها بلامانع است. اما کسانی که به واقع قصد تخریب و از میان بردن نظام دارند باید کنار گذاشته شوند.

 حس کردیم منظورتان فتنه 88 است نظر خود را در مورد حوادث سال 88 بیان کنید و نیز نقش استبکار جهانی و دشمنان خارجی در فتنه چه بود؟

افرادی که قصد داشتند منافع شخص خود را به هر طریق پیش ببرند ولو به کمک دشمنانی مانند بهائیان و منافقین و باعث به وجود آمدن مشکلات برای جامعه و نظام شدند و با تهمت تقلب به نظام باعث به وجود آمدن مشکلات بین المللی برای نظام شدند این ها همه خائنین به ملت و نظام هستند و نیز افرادی که در پست های مختلف بودند و در این قضایا سکوت کردند آن ها نیز خائن هستندو بدتر از همه کسانی که در سایه به دشمن برای ضربه زدن به نظام گرامی دادند که مردم خود آن ها را می شناسند.

و اگر نبود بیداری، آگاهی و صلابت رهبری در این قضایا نظام با مشکل روبرو می شد. با روشنگری رهبری و توجه نیروهای ارزشی به فرامین رهبری توانستیم به بهترین نحو ممکن مسائل فتنه را حل کنیم.

همان طور که رهبر در آن قضایا فرمودند ملاک باید عمل به قانون باشد اگر کسی به تقلب معتقد است باید براساس قانون جلو بیاید و آن را ثابت کند کسی حق ندارد فرای قانون عمل کند و آن ها که می دانستند دروغ می گویند سعی کردند با آشوب گری اهداف خود را به پیش ببرند و آن حرمت شکنی ها اتفاق افتاد که نباید می شد.

اما قدرت رهبری و بینش مردم باعث شد که این نظام در پناه امام زمان(عج) حفظ شود و فتنه را پشت سر گذاریم.

به عنوان سؤال پایانی کدام یک از رسانه های شهرستان و کشور را بیشتر دنبال می کنید و اصولاً اخبار را از چه طریق پیگیری می کنید؟

اخبار روز را بیشتر از طریق تلویزیون و اخبار آن پیگیری می کنم و نیز نشریه های مؤتلفه و شورای سیاست گذاری ائمه جمعه را مطالعه می کنم و پی گیری می نمایم و رسانه های شهرستان هم بعضاً مطالعه می کنم. 

 

برگزاری منظم نماز جمعه در نوبندگان برگزاری نماز باران در نوبندگان فسا
 


رونمایی از تابلو بلوار مرحوم آیت الله علی اصغر سمتی در شهر فسا

برگزاری نماز عید فطر در نوبندگان

مرحوم آیت الله علی اصغر سمتی موسس سازمان تبلیغات اسلامی در فسا

پایگاه خبری تحلیلی فسایی:  ضمن تشکر از شما به دلیل وقتی که در اختیار ما گذاشتید، گفت و گو را با این سؤال از پدر بزرگوارتان حاج آقا سمتی بزرگ شروع می کنیم. بزرگی که بین مردم نوبندگان و منطقه از احترام ویژه ای برخوردار بودند. برای ما بفرمایید چه شد که ابتدا پدر بزرگوارتون و بعد خانواده شما به نوبندگان آمدند؟

پدر بنده اولین بار حدوداً از سال 1325 بنا به وظیفه شرعی و احساس تکلیفی که داشتند و نیاز مردم  این منطقه برای تبلیغ و انجام امور مذهبی به منطقه به خصوص شهر نوبندگان آمدند و پس از مشاهده نیاز مردم به یک مبلغ و دیدن محرومیت های شهر نوبندگان تصمیم گرفتند که بیشتر وقت خودشان را صرف نوبندگان و اهالی آن کنند.
در ان سال ها پدر بنده علاوه بر انجام امورات مذهبی اقدام به ساخت مسجد، حسینیه و امکانات مذهبی و امکانات رفاهی نظیر حمام برای مردم کردند. پدر حسب علاقه ای که به مردم داشتند پس از شرکت در کلاس درس اساتیدی همچون آیت الله مکارم، شب زنده دار و حقیقت، به این نتیجه رسیدند که بنا به وظیفه شرعی باید برای خدمت به مردم در منطقه ساکن بشوند.

در آن زمان خانواده ما هنوز در قم ساکن بودند تا این که در سال 1343 همزمان با فوت آیت الله بروجردی، به همراه خانواده به نوبندگان آمدیم. و همین مسأله باعث رفت و آمد بیشتر اهالی با خانواده و آشنایی و الفت بیشتر ما با مردم شهر و نیز آشنایی بیشتر مردم با ما شد. این شرایط زندگی ما به عنوان یک خانواده روحانی بود.

این آشنایی و رفت و آمدها باعث شد که مردم ببینند که روحانیت از جنس خودِ آن هاست و همین امر باعث شد علاقه آن ها نسبت به پدر بیشتر شود.

  از خودتان بیشتر بگویید و بگید که چه شد که روحانی شدید و تا چه سطحی درس خوانده اید؟

در دوره دبیرستان با اصرارهای پدر و مادرم برای رفتن به حوزه و طلبگی روبرو بودم. اما به دلیل تبلیغات سویی که در آن زمان علیه روحانیت بود با شک و تردید مواجه بودم و در آن مقطع خواسته پدر را اجابت نکردم و به ادامه تحصیل در رشته ریاضی در دبیرستان نمازی شیراز پرداختم تا این که در سن 17 سالگی موفق به اخذ دیپلم شدم.

پس از اخذ دیپلم به مدت 2 سال در نهضت سوادآموزی در نوبندگان مشغول به کار شدم و همزمان در کارها به پدر کمک می کردم.

سپس به عنوان اولین دوره دیپلم وظیفه وارد سربازی شدم که همزمان شد با جنگ ایران و عراق در زمان طاغوت.

طی آن دو سال خدمت در قصرشیرین و سنگرهای مرزی آن جا بودم و موفق شدم که کتاب نهج البلاغه فیض الاسلام را به طور کامل و تفکر عمیق بخوانم. پس از بازگشت از سربازی هنوز تصمیمی به طلبگی و پیوستن به کسوت طلبگی نداشتم و در آن زمان به پدر گفتم که برای پیدا کردن شغل به قم می روم و عصرها نیز درس قرآن می خوانم.  با این کار تنها می خواستم که به کسی وابسته نباشم و سربار جامعه نباشم.

بعد از مدتی هیچ انتخابی نداشتم و بین انتخاب راه مردد بودم.

از یک طرف علاقه و حس قلبی که به تحصیل علوم دینی پیدا کرده بودم و از طرف دیگر تبلیغات منفی رژیم و سایر مسائل مرا مردد کرده بود. چند بار امتحان دانشگاه های مختلف را دادم اما همه این کارها فقط و فقط برای رفع تکلیف بود و هیچ کاری برایم قانع کننده نبود و از طرفی هم دوست نداشتم در خدمت دستگاه ظلم و طاغوت باشم و در ادارات شاهنشاهی خدمت کنم.

تا این که برای زیارت به مرقد امام رضا(ع) رفتم و به امام رضا(ع) متوسل شدم. در آن زیارت از امام گله کردم که چرا همه که می دانند چه کنند و تکلیف خود و آینده خود را می دانند اما من در انتخاب راه مردد هستم و از امام خواستم که راه را به من نشان دهد.

پس از بازگشت به قم خدمت شهید آیت الله ربانی مشرف شدم که از دوستان صمیمی پدر بودند و رفتم و با ایشان مشورت نمودم.

ایشان پیشنهاد دادند که به مدرسه حقانی و نزد آیت الله قدوسی بروم که درس دینی می خواندند و متوجه شدم که می شود طلبه بود و در نگاه و دید مردم و مسایل حاشیه ای آن نبود با دیدن این مسایل و صحبت با آقای قدوسی و مشکلات و دلواپسی هایم برطرف شد. پس از آن، به دیدار پدر در نوبندگان رفتم و تصمیم خود را با پدر و خانواده مطرح نمودم.جالب اینجاست پدر در ابتدا با این تصمیم من مخالفت نمود اما من تصمیم خود را گرفته بودم و وسایل اولیه زندگی را برداشت و عازم قم شدم.

در آن زمان با گلایه های مادر نیز روبرو شدم که می گفت امید ما به تو بود که در اداره ای مشغول به کار شوی و بتوانی در معیشت به ما کمک کنی. با تمام این مسایل شروع به تحصیل در مدرسه حقانی نمودم.

پس از 4 ماه پدر به من نامه ای نوشت و در آن گفت خوشحال هستم که این راه را انتخاب نموده ای و گفت که علت مخالفت اولیه این بوده که شک داشته که انتخاب من از روی نیت قلبی است و فکر می کرده از روی هوا و هوس و خواسته های زودگذر جوانی و خاص است اما حال که مطمئن شده ام که واقعاً به انتخاب این راه ایمان داری و بسیار خوشحال هستم.

طی 8 سال تحصیل در مدرسه حقانی سطح کفایتین را تمام کردم و پس از آن شروع به خارج فقه کردم.

در طی این مدت تمام تعطیلات خود را به نوبندگان می آمدم و به همراه پدر برای تبلیغ به مردم خدمت می کردم و آن چه در توانم بود انجام می دادم.

تا زمان انقلاب به همین منوال گذشت و پس از انقلاب و تا سال 58 به کمک جهاد سازندگی اقدام به سیمان کردن کوچه های نوبندگان و لوله کشی آب در نوبندگان کردیم.

با شروع جنگ عازم مسجد سلیمان شدم و به مدت 8 سال در بنیاد شهید، سازمان تبلیغات اسلامی و بنیاد 15 خرداد مشغول به کار بودم.

پس از پایان جنگ به قم برگشتم و به مدت سه سال در کلاس های خارج فقه اساتیدی همچون آیت الله فاضل، آیت الله مکارم، آیت الله لنکرانی و آیت الله جواد تبریزی شرکت نموده و همزمان معاونت تبلیغی جامعه الزهرا را به عهده داشتم.

تا این که در سال 70 با ادغام ژاندرمری و کمیته، بنا به خواست آیت الله حائری امام جمعه شیراز مسئولیت عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی فارس را به مدت 6 سال عهده دار شدم و پس از آن به مدت یک سال مأمور به دفتر سیاست گذاری ائمه جمعه در فارس بودم. سپس به مدت چهار سال در استان سمنان جانشین عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی استان سمنان بودم.

و از سال 82 تا 87 مجدداً جانشین عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی در فارس بودم.

در سال 87 و پس از بازنشستگی دوباره تصمیم به بازگشت به نوبندگان گرفتم تا راه پدر را ادامه بدهم که آن زمان مقارن شد با مسائل انتخاب امام جمعه شهر نوبندگان که بخشدار آن زمان گفتند که اگر ما شما را پیشنهاد دهیم این مسئولیت را می پذیرید و بنده گفتم در صورتی که صلاح بدانند این مسئولیت را خواهم پذیرفت.

در ابتدا خود من نیز فکر نمی کردم که در شهر نوبندگان از نماز جمعه استقبال کنند چون هم به دلیل کوچ مردم از جمعیت شهر بسیار کاسته شده بود و هم جوانان آن زمان نوبندگان خیلی سخت روحانیت را پذیرا می شدند . با این وجود به دلیل حضور طولانی مدت پدر در منطقه نوبندگان تبدیل به یک پایگاه مهم فرهنگی نسبی شده بود. با همه این سختی ها و مسائل حاشیه ای برگزاری نمازجمعه نوبندگان کلید خورد و با استقبال خوبی از طرف مردم و اهالی و جوانان شهر و بخش روبرو شد.

  ممنون از توضیحات خوبی که به ما در مورد زندگی و حوادثی که پشت سر گذاشتید دادید. نظرتان درباره فعالیت رسانه ای چیست؟ چه توصیه ای به اصحاب خبر و قلم دارید؟

توصیه من این است که انسان باید در هر کاری رضایت خداوند را در نظر بگیرد و کار را برای خدا انجام دهد و شما در عرصه مطبوعات باید سعی کنید که بندگان را بیشتر با خدا آشنا کنید و حق طلب باشید و مردم را با حق و حقیقت آشنا کنید و هدفتان بالا بردن سطح فرهنگ مردم باشد و روشنگری اگر برای خدا کار کنید با وجود تمامی سختی هایی که در راه تان است خداوند شما را یاری خواهد نمود.

 یکی از اهداف رسانه ها باید ترویج ارزش های اسلامی و انقلاب اسلامی و معرفی آن به نسل جوان باشد چه راهکاری در این خصوص برای بهتر انجام شدن این وظیفه دارید؟

دشمن و استکبار جهانی با تمام وجود و کلیه امکانات که در اختیار دارد سعی خواهد کرد که بندگان خدا را به بند بکشد و آن ها را از راه راست و بندگی خدا و عمل به سیره ائمه الهی دور کند مطبوعات باید حق را آشکار کنند و به مردم اهداف ائمه الهی و انقلاب اسلامی را معرفی کنند و مسایل قرآن را با بیان خوب و روان و قابل فهم به مردم بگویند و خدا هم به شما کمک خواهد کرد.

همان طور که سوره عنکبوت می فرماید: «هر کس در راه ما مجاهدت کند ما نیز راه صحیح را به او نشان می دهیم.»

  با توجه به این که مقام معظم رهبری امسال را سال اقتصاد مقاومتی اقدام به عمل معرفی نموده اند ملاک های تحقق این شعار چیست و اهمیت آن را بیان کنید؟

دولت مردان باید فرامین رهبری را لازم الاجرا بدانند و تمام تلاش خود را در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی به کار بندند و با ایجاد بنگاه های زودبازده و با استفاده از فکر و نیروی جوان از واردات بی رویه جلوگیری کند و با این کار در جهت براندازی بیکاری گام نهد و از چشم داشتن به خارج خودداری نماید و به نیروهای بومی بیشتر اعتماد کند و آن ها را تقویت کند. کشور را از وابستگی و خام فروشی برهاند از کشاورزی حمایت کنند و کشاورزی را از وضع سنتی خارج کنند و از هدر رفت آب در این زمینه جلوگیری کنند.

 با برنامه ریزی با فسادهای مالی موجود مقابله کنند و مالیات اخذ شده از عنیناً را در جهت کمک به اغنیا صرف کنند. و باید در جامعه مشخص باشد هر کس از کجا آورده و در کجا هزینه می کند تا از فساد جلوگیری شود و تمامی مسائل بر طبق حساب و کتاب مدون باشد.

حدود یک سال آینده انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را پیش رو داریم به نظر شما مردم باید چه ملاک هایی را برای انتخاب شایسته مدنظر قرار دهند؟

در نظام اسلامی اگر کسی برای دنیا کار کند خسر الدنیا و الاخرت می شود. کسانی که وارد صحنه انتخابات می شوند برای این بیایند که باری را از روی دوش مردم بردارند و فقط وعده و وعیدهایی که نمی توانند انجام بدهند را به زبان نیاورند و پاسدار ارزشهایی باشند که شهدا با خون خود برپا کرده اند و به فکر بستن بار خود و سوء استفاده های مالی نباشند. مردم نیز کسی را انتخاب کنند که به معنای واقعی دین دار باشند و دلسوز مردم باشد. و در حد توان در مقابل دشمن با قدرت و صلابت بایستد و با پول و وعده تطمیع نشود و به فکر وطن فروشی نباشند و به خاطر حفظ موقعیت در مقابل ظلم سکوت نکنند.

  تعامل شما با نیروهای سیاسی بخش و شهرستان و از جمله مدیران اجرایی چگونه است؟

اعتقاد قلبی که بنده دارم این است که همه گروه ها باید پاسدار خون شهدایی باشند که با خون خود رژیم طاغوت را از بین بردند و این خون ها بود که حکومت ولایت فقیه را بر پا کردند و بهترین حکومت، حکومت ولایت فقیه است. تمام نیروهایی که مطیع امر رهبر هستند دارای ارزش هستند و کسانی که به هر نحو مقابل ولایت فقیه بایستند ارزش ندارند و دشمن مردم نیز می باشند. کسانی که به عملکردها انتقاد دارند باید پای کار بیایند و با عملکرد صحیح خود، خود را به مردم نشان بدهند.

همه کسانی که قصد کمک دارند حضور آن ها بلامانع است. اما کسانی که به واقع قصد تخریب و از میان بردن نظام دارند باید کنار گذاشته شوند.

 حس کردیم منظورتان فتنه 88 است نظر خود را در مورد حوادث سال 88 بیان کنید و نیز نقش استبکار جهانی و دشمنان خارجی در فتنه چه بود؟

افرادی که قصد داشتند منافع شخص خود را به هر طریق پیش ببرند ولو به کمک دشمنانی مانند بهائیان و منافقین و باعث به وجود آمدن مشکلات برای جامعه و نظام شدند و با تهمت تقلب به نظام باعث به وجود آمدن مشکلات بین المللی برای نظام شدند این ها همه خائنین به ملت و نظام هستند و نیز افرادی که در پست های مختلف بودند و در این قضایا سکوت کردند آن ها نیز خائن هستندو بدتر از همه کسانی که در سایه به دشمن برای ضربه زدن به نظام گرامی دادند که مردم خود آن ها را می شناسند.

و اگر نبود بیداری، آگاهی و صلابت رهبری در این قضایا نظام با مشکل روبرو می شد. با روشنگری رهبری و توجه نیروهای ارزشی به فرامین رهبری توانستیم به بهترین نحو ممکن مسائل فتنه را حل کنیم.

همان طور که رهبر در آن قضایا فرمودند ملاک باید عمل به قانون باشد اگر کسی به تقلب معتقد است باید براساس قانون جلو بیاید و آن را ثابت کند کسی حق ندارد فرای قانون عمل کند و آن ها که می دانستند دروغ می گویند سعی کردند با آشوب گری اهداف خود را به پیش ببرند و آن حرمت شکنی ها اتفاق افتاد که نباید می شد.

اما قدرت رهبری و بینش مردم باعث شد که این نظام در پناه امام زمان(عج) حفظ شود و فتنه را پشت سر گذاریم.

به عنوان سؤال پایانی کدام یک از رسانه های شهرستان و کشور را بیشتر دنبال می کنید و اصولاً اخبار را از چه طریق پیگیری می کنید؟

اخبار روز را بیشتر از طریق تلویزیون و اخبار آن پیگیری می کنم و نیز نشریه های مؤتلفه و شورای سیاست گذاری ائمه جمعه را مطالعه می کنم و پی گیری می نمایم و رسانه های شهرستان هم بعضاً مطالعه می کنم. 

 

برگزاری منظم نماز جمعه در نوبندگان برگزاری نماز باران در نوبندگان فسا
 


رونمایی از تابلو بلوار مرحوم آیت الله علی اصغر سمتی در شهر فسا

برگزاری نماز عید فطر در نوبندگان

مرحوم آیت الله علی اصغر سمتی موسس سازمان تبلیغات اسلامی در فسا

پایگاه خبری تحلیلی فسایی:  ضمن تشکر از شما به دلیل وقتی که در اختیار ما گذاشتید، گفت و گو را با این سؤال از پدر بزرگوارتان حاج آقا سمتی بزرگ شروع می کنیم. بزرگی که بین مردم نوبندگان و منطقه از احترام ویژه ای برخوردار بودند. برای ما بفرمایید چه شد که ابتدا پدر بزرگوارتون و بعد خانواده شما به نوبندگان آمدند؟

پدر بنده اولین بار حدوداً از سال 1325 بنا به وظیفه شرعی و احساس تکلیفی که داشتند و نیاز مردم  این منطقه برای تبلیغ و انجام امور مذهبی به منطقه به خصوص شهر نوبندگان آمدند و پس از مشاهده نیاز مردم به یک مبلغ و دیدن محرومیت های شهر نوبندگان تصمیم گرفتند که بیشتر وقت خودشان را صرف نوبندگان و اهالی آن کنند.
در ان سال ها پدر بنده علاوه بر انجام امورات مذهبی اقدام به ساخت مسجد، حسینیه و امکانات مذهبی و امکانات رفاهی نظیر حمام برای مردم کردند. پدر حسب علاقه ای که به مردم داشتند پس از شرکت در کلاس درس اساتیدی همچون آیت الله مکارم، شب زنده دار و حقیقت، به این نتیجه رسیدند که بنا به وظیفه شرعی باید برای خدمت به مردم در منطقه ساکن بشوند.

در آن زمان خانواده ما هنوز در قم ساکن بودند تا این که در سال 1343 همزمان با فوت آیت الله بروجردی، به همراه خانواده به نوبندگان آمدیم. و همین مسأله باعث رفت و آمد بیشتر اهالی با خانواده و آشنایی و الفت بیشتر ما با مردم شهر و نیز آشنایی بیشتر مردم با ما شد. این شرایط زندگی ما به عنوان یک خانواده روحانی بود.

این آشنایی و رفت و آمدها باعث شد که مردم ببینند که روحانیت از جنس خودِ آن هاست و همین امر باعث شد علاقه آن ها نسبت به پدر بیشتر شود.

  از خودتان بیشتر بگویید و بگید که چه شد که روحانی شدید و تا چه سطحی درس خوانده اید؟

در دوره دبیرستان با اصرارهای پدر و مادرم برای رفتن به حوزه و طلبگی روبرو بودم. اما به دلیل تبلیغات سویی که در آن زمان علیه روحانیت بود با شک و تردید مواجه بودم و در آن مقطع خواسته پدر را اجابت نکردم و به ادامه تحصیل در رشته ریاضی در دبیرستان نمازی شیراز پرداختم تا این که در سن 17 سالگی موفق به اخذ دیپلم شدم.

پس از اخذ دیپلم به مدت 2 سال در نهضت سوادآموزی در نوبندگان مشغول به کار شدم و همزمان در کارها به پدر کمک می کردم.

سپس به عنوان اولین دوره دیپلم وظیفه وارد سربازی شدم که همزمان شد با جنگ ایران و عراق در زمان طاغوت.

طی آن دو سال خدمت در قصرشیرین و سنگرهای مرزی آن جا بودم و موفق شدم که کتاب نهج البلاغه فیض الاسلام را به طور کامل و تفکر عمیق بخوانم. پس از بازگشت از سربازی هنوز تصمیمی به طلبگی و پیوستن به کسوت طلبگی نداشتم و در آن زمان به پدر گفتم که برای پیدا کردن شغل به قم می روم و عصرها نیز درس قرآن می خوانم.  با این کار تنها می خواستم که به کسی وابسته نباشم و سربار جامعه نباشم.

بعد از مدتی هیچ انتخابی نداشتم و بین انتخاب راه مردد بودم.

از یک طرف علاقه و حس قلبی که به تحصیل علوم دینی پیدا کرده بودم و از طرف دیگر تبلیغات منفی رژیم و سایر مسائل مرا مردد کرده بود. چند بار امتحان دانشگاه های مختلف را دادم اما همه این کارها فقط و فقط برای رفع تکلیف بود و هیچ کاری برایم قانع کننده نبود و از طرفی هم دوست نداشتم در خدمت دستگاه ظلم و طاغوت باشم و در ادارات شاهنشاهی خدمت کنم.

تا این که برای زیارت به مرقد امام رضا(ع) رفتم و به امام رضا(ع) متوسل شدم. در آن زیارت از امام گله کردم که چرا همه که می دانند چه کنند و تکلیف خود و آینده خود را می دانند اما من در انتخاب راه مردد هستم و از امام خواستم که راه را به من نشان دهد.

پس از بازگشت به قم خدمت شهید آیت الله ربانی مشرف شدم که از دوستان صمیمی پدر بودند و رفتم و با ایشان مشورت نمودم.

ایشان پیشنهاد دادند که به مدرسه حقانی و نزد آیت الله قدوسی بروم که درس دینی می خواندند و متوجه شدم که می شود طلبه بود و در نگاه و دید مردم و مسایل حاشیه ای آن نبود با دیدن این مسایل و صحبت با آقای قدوسی و مشکلات و دلواپسی هایم برطرف شد. پس از آن، به دیدار پدر در نوبندگان رفتم و تصمیم خود را با پدر و خانواده مطرح نمودم.جالب اینجاست پدر در ابتدا با این تصمیم من مخالفت نمود اما من تصمیم خود را گرفته بودم و وسایل اولیه زندگی را برداشت و عازم قم شدم.

در آن زمان با گلایه های مادر نیز روبرو شدم که می گفت امید ما به تو بود که در اداره ای مشغول به کار شوی و بتوانی در معیشت به ما کمک کنی. با تمام این مسایل شروع به تحصیل در مدرسه حقانی نمودم.

پس از 4 ماه پدر به من نامه ای نوشت و در آن گفت خوشحال هستم که این راه را انتخاب نموده ای و گفت که علت مخالفت اولیه این بوده که شک داشته که انتخاب من از روی نیت قلبی است و فکر می کرده از روی هوا و هوس و خواسته های زودگذر جوانی و خاص است اما حال که مطمئن شده ام که واقعاً به انتخاب این راه ایمان داری و بسیار خوشحال هستم.

طی 8 سال تحصیل در مدرسه حقانی سطح کفایتین را تمام کردم و پس از آن شروع به خارج فقه کردم.

در طی این مدت تمام تعطیلات خود را به نوبندگان می آمدم و به همراه پدر برای تبلیغ به مردم خدمت می کردم و آن چه در توانم بود انجام می دادم.

تا زمان انقلاب به همین منوال گذشت و پس از انقلاب و تا سال 58 به کمک جهاد سازندگی اقدام به سیمان کردن کوچه های نوبندگان و لوله کشی آب در نوبندگان کردیم.

با شروع جنگ عازم مسجد سلیمان شدم و به مدت 8 سال در بنیاد شهید، سازمان تبلیغات اسلامی و بنیاد 15 خرداد مشغول به کار بودم.

پس از پایان جنگ به قم برگشتم و به مدت سه سال در کلاس های خارج فقه اساتیدی همچون آیت الله فاضل، آیت الله مکارم، آیت الله لنکرانی و آیت الله جواد تبریزی شرکت نموده و همزمان معاونت تبلیغی جامعه الزهرا را به عهده داشتم.

تا این که در سال 70 با ادغام ژاندرمری و کمیته، بنا به خواست آیت الله حائری امام جمعه شیراز مسئولیت عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی فارس را به مدت 6 سال عهده دار شدم و پس از آن به مدت یک سال مأمور به دفتر سیاست گذاری ائمه جمعه در فارس بودم. سپس به مدت چهار سال در استان سمنان جانشین عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی استان سمنان بودم.

و از سال 82 تا 87 مجدداً جانشین عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی در فارس بودم.

در سال 87 و پس از بازنشستگی دوباره تصمیم به بازگشت به نوبندگان گرفتم تا راه پدر را ادامه بدهم که آن زمان مقارن شد با مسائل انتخاب امام جمعه شهر نوبندگان که بخشدار آن زمان گفتند که اگر ما شما را پیشنهاد دهیم این مسئولیت را می پذیرید و بنده گفتم در صورتی که صلاح بدانند این مسئولیت را خواهم پذیرفت.

در ابتدا خود من نیز فکر نمی کردم که در شهر نوبندگان از نماز جمعه استقبال کنند چون هم به دلیل کوچ مردم از جمعیت شهر بسیار کاسته شده بود و هم جوانان آن زمان نوبندگان خیلی سخت روحانیت را پذیرا می شدند . با این وجود به دلیل حضور طولانی مدت پدر در منطقه نوبندگان تبدیل به یک پایگاه مهم فرهنگی نسبی شده بود. با همه این سختی ها و مسائل حاشیه ای برگزاری نمازجمعه نوبندگان کلید خورد و با استقبال خوبی از طرف مردم و اهالی و جوانان شهر و بخش روبرو شد.

  ممنون از توضیحات خوبی که به ما در مورد زندگی و حوادثی که پشت سر گذاشتید دادید. نظرتان درباره فعالیت رسانه ای چیست؟ چه توصیه ای به اصحاب خبر و قلم دارید؟

توصیه من این است که انسان باید در هر کاری رضایت خداوند را در نظر بگیرد و کار را برای خدا انجام دهد و شما در عرصه مطبوعات باید سعی کنید که بندگان را بیشتر با خدا آشنا کنید و حق طلب باشید و مردم را با حق و حقیقت آشنا کنید و هدفتان بالا بردن سطح فرهنگ مردم باشد و روشنگری اگر برای خدا کار کنید با وجود تمامی سختی هایی که در راه تان است خداوند شما را یاری خواهد نمود.

 یکی از اهداف رسانه ها باید ترویج ارزش های اسلامی و انقلاب اسلامی و معرفی آن به نسل جوان باشد چه راهکاری در این خصوص برای بهتر انجام شدن این وظیفه دارید؟

دشمن و استکبار جهانی با تمام وجود و کلیه امکانات که در اختیار دارد سعی خواهد کرد که بندگان خدا را به بند بکشد و آن ها را از راه راست و بندگی خدا و عمل به سیره ائمه الهی دور کند مطبوعات باید حق را آشکار کنند و به مردم اهداف ائمه الهی و انقلاب اسلامی را معرفی کنند و مسایل قرآن را با بیان خوب و روان و قابل فهم به مردم بگویند و خدا هم به شما کمک خواهد کرد.

همان طور که سوره عنکبوت می فرماید: «هر کس در راه ما مجاهدت کند ما نیز راه صحیح را به او نشان می دهیم.»

  با توجه به این که مقام معظم رهبری امسال را سال اقتصاد مقاومتی اقدام به عمل معرفی نموده اند ملاک های تحقق این شعار چیست و اهمیت آن را بیان کنید؟

دولت مردان باید فرامین رهبری را لازم الاجرا بدانند و تمام تلاش خود را در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی به کار بندند و با ایجاد بنگاه های زودبازده و با استفاده از فکر و نیروی جوان از واردات بی رویه جلوگیری کند و با این کار در جهت براندازی بیکاری گام نهد و از چشم داشتن به خارج خودداری نماید و به نیروهای بومی بیشتر اعتماد کند و آن ها را تقویت کند. کشور را از وابستگی و خام فروشی برهاند از کشاورزی حمایت کنند و کشاورزی را از وضع سنتی خارج کنند و از هدر رفت آب در این زمینه جلوگیری کنند.

 با برنامه ریزی با فسادهای مالی موجود مقابله کنند و مالیات اخذ شده از عنیناً را در جهت کمک به اغنیا صرف کنند. و باید در جامعه مشخص باشد هر کس از کجا آورده و در کجا هزینه می کند تا از فساد جلوگیری شود و تمامی مسائل بر طبق حساب و کتاب مدون باشد.

حدود یک سال آینده انتخابات ریاست جمهوری و شوراها را پیش رو داریم به نظر شما مردم باید چه ملاک هایی را برای انتخاب شایسته مدنظر قرار دهند؟

در نظام اسلامی اگر کسی برای دنیا کار کند خسر الدنیا و الاخرت می شود. کسانی که وارد صحنه انتخابات می شوند برای این بیایند که باری را از روی دوش مردم بردارند و فقط وعده و وعیدهایی که نمی توانند انجام بدهند را به زبان نیاورند و پاسدار ارزشهایی باشند که شهدا با خون خود برپا کرده اند و به فکر بستن بار خود و سوء استفاده های مالی نباشند. مردم نیز کسی را انتخاب کنند که به معنای واقعی دین دار باشند و دلسوز مردم باشد. و در حد توان در مقابل دشمن با قدرت و صلابت بایستد و با پول و وعده تطمیع نشود و به فکر وطن فروشی نباشند و به خاطر حفظ موقعیت در مقابل ظلم سکوت نکنند.

  تعامل شما با نیروهای سیاسی بخش و شهرستان و از جمله مدیران اجرایی چگونه است؟

اعتقاد قلبی که بنده دارم این است که همه گروه ها باید پاسدار خون شهدایی باشند که با خون خود رژیم طاغوت را از بین بردند و این خون ها بود که حکومت ولایت فقیه را بر پا کردند و بهترین حکومت، حکومت ولایت فقیه است. تمام نیروهایی که مطیع امر رهبر هستند دارای ارزش هستند و کسانی که به هر نحو مقابل ولایت فقیه بایستند ارزش ندارند و دشمن مردم نیز می باشند. کسانی که به عملکردها انتقاد دارند باید پای کار بیایند و با عملکرد صحیح خود، خود را به مردم نشان بدهند.

همه کسانی که قصد کمک دارند حضور آن ها بلامانع است. اما کسانی که به واقع قصد تخریب و از میان بردن نظام دارند باید کنار گذاشته شوند.

 حس کردیم منظورتان فتنه 88 است نظر خود را در مورد حوادث سال 88 بیان کنید و نیز نقش استبکار جهانی و دشمنان خارجی در فتنه چه بود؟

افرادی که قصد داشتند منافع شخص خود را به هر طریق پیش ببرند ولو به کمک دشمنانی مانند بهائیان و منافقین و باعث به وجود آمدن مشکلات برای جامعه و نظام شدند و با تهمت تقلب به نظام باعث به وجود آمدن مشکلات بین المللی برای نظام شدند این ها همه خائنین به ملت و نظام هستند و نیز افرادی که در پست های مختلف بودند و در این قضایا سکوت کردند آن ها نیز خائن هستندو بدتر از همه کسانی که در سایه به دشمن برای ضربه زدن به نظام گرامی دادند که مردم خود آن ها را می شناسند.

و اگر نبود بیداری، آگاهی و صلابت رهبری در این قضایا نظام با مشکل روبرو می شد. با روشنگری رهبری و توجه نیروهای ارزشی به فرامین رهبری توانستیم به بهترین نحو ممکن مسائل فتنه را حل کنیم.

همان طور که رهبر در آن قضایا فرمودند ملاک باید عمل به قانون باشد اگر کسی به تقلب معتقد است باید براساس قانون جلو بیاید و آن را ثابت کند کسی حق ندارد فرای قانون عمل کند و آن ها که می دانستند دروغ می گویند سعی کردند با آشوب گری اهداف خود را به پیش ببرند و آن حرمت شکنی ها اتفاق افتاد که نباید می شد.

اما قدرت رهبری و بینش مردم باعث شد که این نظام در پناه امام زمان(عج) حفظ شود و فتنه را پشت سر گذاریم.

به عنوان سؤال پایانی کدام یک از رسانه های شهرستان و کشور را بیشتر دنبال می کنید و اصولاً اخبار را از چه طریق پیگیری می کنید؟

اخبار روز را بیشتر از طریق تلویزیون و اخبار آن پیگیری می کنم و نیز نشریه های مؤتلفه و شورای سیاست گذاری ائمه جمعه را مطالعه می کنم و پی گیری می نمایم و رسانه های شهرستان هم بعضاً مطالعه می کنم. 

 

برگزاری منظم نماز جمعه در نوبندگان برگزاری نماز باران در نوبندگان فسا
 


رونمایی از تابلو بلوار مرحوم آیت الله علی اصغر سمتی در شهر فسا

برگزاری نماز عید فطر در نوبندگان

مرحوم آیت الله علی اصغر سمتی موسس سازمان تبلیغات اسلامی در فسا

منبع : دانا

بازتاب این خبر در رسانه ها

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking