۲۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۱۲

تسنیم از آخرین تحولات میدانی و سیاسی سوریه گزارش می‌‌دهد

واکاوی تحولات پرشتاب ملتهب‌ترین نقطه جهان/ حالا توپ در زمین اردوغان است!

واکاوی تحولات پرشتاب ملتهب‌ترین نقطه جهان/ حالا توپ در زمین اردوغان است!
حجم قدرت و تسلیحات گروه‌های تروریستی در جبهه حلب و حضور نظامیان انگلیسی در کنار آنها نشان داد که ارتش سوریه و همپیمانان آنها با گروههای مسلح در مفهوم سنتی آن روبرو نشده بلکه این گروه‌ها از امکانات و توانمندی ارتش‌های نظامی بهره‌مند شده‌اند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، نیروهای ارتش سوریه در پی سیطره گروه‌های تروریستی بر چند نقطه از منطقه الراموسه حلب و بستن جاده حلب به خناصر شاهرگ حلب که تنها گذرگاه برای ورود مواد اساسی برای مردم حلب در غرب این شهر که تحت کنترل ارتش سوریه قرار دارد،‌ نیروهای ارتش سوریه، راه جایگزینی را از سمت الکاستیلو برای جلوگیری از محاصره مناطق غربی حلب باز کرده‌اند و به گفته یک منبع نظامی، ورود کامیون‌ها و خودروهای حامل مواد غذایی و ضروری برای مردم حلب از این راه آغاز شده است.

محور مقاومت و روسیه برای تامین ورود کامیون‌های حامل مواد غذایی اعلام کرده‌اند از امروز پنجشنبه به مدت سه ساعت هر روز عملیات خود علیه گروه‌های تروریستی را متوقف می‌کند.

حامیان گروه‌های تروریستی در پی محاصره تمام عیار و کامل مناطق تحت اشغال تروریست‌های مزدورشان از سوی ارتش سوریه، برای درهم شکستن این حلقه، هزاران تروریست را از مناطق مختلف جذب و تجهیز کرده تا به زعم خود بتوانند حلقه محاصره را بشکنند، حملات گسترده‌ تروریست‌ها از روز یکشنبه دهم مرداد با تکیه بر خودروهای‌ بمب‌گذاری شده آغاز شد که خطرناک‌ترین این حملات شامگاه سه‌شنبه 12 مرداد تا بامداد چهارشنبه 13 مرداد بود، با این حال ارتش و نیروهای مقاومت سوریه به گفته تحلیلگران سوری در یک اقدام تاکتیکی اقدام به جابجایی مواضع خود در جنوب حلب کردند و در پی آن جنگنده‌های ارتش به شدت مواضع تروریست‌ها را بمباران کردند که همچنان ادامه دارد و منجر به هلاکت صدها تکفیری شده است.

جبهه فتح الشام نام دیگر جبهه تروریستی النصره و احرارالشام در کنار 25 گروه تروریستی دیگر از جمله شبه‌نظامیان موسوم به الجیش الحر که آمریکا و غربی‌ها آنها را میانه‌رو می‌خوانند، قصد داشتند آنچه به زعم خود حماسه بزرگ حلب می‌خواندند، یعنی اشغال کامل دومین شهر بزرگ سوریه را محقق کنند، اما پاسخ کوبنده ارتش و مقاومت، رویای آنها را بر باد داد.

همزمان با تلفات سنگین تروریست‌ها در شهر حلب و بمباران شدید مواضع آنها از سوی جنگنده‌های روسی و سوری، ارتش و مقاومت توانستند شهرک کنسبا در حومه لاذقیه را به طور کامل از لوث تکفیری‌ها پاکسازی کنند تا ضربه مهلک دیگری به محور ضد سوری وارد شود.

از سوی دیگر رسانه‌ها از ورود نیروهای کمکی برای تقویت جبهه مقاومت در حلب خبر دادند، برخی منابع رسانه‌ای از سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا به ترکیه خبر داده بودند، این منابع، مهمترین هدف و انگیزه کری از این سفر را تلاش برای برررسی راه‌های نجات تروریست‌های تکفیری محاصره شده در حلب اعلام کرده‌اند که این موضوع در نشست سرکرده‌های گروه‌های تروریستی تکفیری مورد بررسی قرار می‌گیرد. جان کری با نگران‌کننده خواندن عملیات نظامی روسیه و سوریه علیه تکفیری‌ها در حلب خواستار توقف آن شده بود.

البته دیدار اخیر رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با ولادیمیر پوتین همتای روسی‌اش پس از یک دوره تنش در روابط، نگرانی‌های آمریکا، عربستان، قطر و گروه‌های تروریستی را از احتمال نزدیک شدن مسکو و آنکارا به یکدیگر و تغییر در مواضع ضد سوری اردوغان افزایش داده است که

به اعتقاد ناظران، آمریکا با چشم‌پوشی از جنایات جبهه تروریستی النصره در حلب و مناطق دیگر به دنبال این است تا علاوه بر نجات این گروه تکفیری از آن به عنوان ابزاری برای سیدن به اهداف ژئواستراتژیک خود به ویژه برای استفاده از آن علیه حزب الله به عنوان دشمن سرسخت رژیم اشغالگر قدس بهره‌برداری کند.

منابع خبری از اقدام حمایت‌های اطلاعاتی کشتی‌های جنگی آمریکا مستقر در دریای مدیترانه از تروریست‌های تکفیری جیش الفتح در جنوب شهر حلب خبر داده‌اند. جیش الفتح متشکل از 22 گروه تروریستی به سرکردگی جبهه النصره است که با نام جدید و فریبنده موسوم به جبهه فتح الشام(جفش) به جنایات خود ادامه می‌دهد.

مجتهد افشاگر معروف سعودی هم فاش کرده است که محمد بن سلمان جانشین ولیعهد سعودی و وزیر دفاع رژیم شخصا مدیریت تروریست‌های تکفیری در حلب را برعهده گرفته است و حتی خبرهایی از تشکیل اتاق عملیات تروریستی در شهر انتاکیه ترکیه برای نجات تکفیری‌های محاصره شده در حلب حکایت می‌کند.

با آشکار شدن نشانه‌های شکست گروه‌های تروریستی تکفیری در حلب که تاثیر بسزایی بر آینده سوریه و نبرد با تروریسم خواهد داشت، محور ضد سوری در عرصه سیاسی به شدت فعال شده تا چاره‌ای برای نجات مزدوران خود بیندیشد، حتی احمد ابوالغیط دبیرکل جدید اتحادیه عرب که به سازشکاری در برابر صهیونیست‌ها و خصومت‌ورزی با ایران و محور مقاومت معروف است، در پوشش درخواست برای آتش بس برای نجات تروریست‌های محاصره شده در حلب به تکاپو افتاده است، هر زمان که تکفیری‌ها به بن بست می‌رسند و کار آنها گره می‌خورد، درخواست جبهه غربی تکفیری برای آتش بس مطرح می‌شود.

نکته مهم در این میان، تلاش گسترده محور ضد سوری برای متحد کردن گروه‌های تروریستی مختلف به ویژه در جبهه حلب است که وحشت حامیان تکفیری‌ها از پیروزی ارتش سوریه و حامیان آن در جبهه مقاومت را نشان می‌دهد، تلاش غربی‌ها و متحدانشان برای یکپارچه کردن تروریست‌ها نشان می‌دهد که همه گروه‌های تروریستی با اسم‌ها و گرایش‌های مختلف مدیریت واحد دارند.

رسانه‌های حامی تروریست‌های تکفیری در فضای مجازی این‌گونه نوشتند:«ثمره حماسه حلب، انقلابیون شام ادغام کامل خود را در جیش المجاهدین اعلام کردند».

گزارش تکان‌دهنده موسسات غربی درباره تروریست‌های فراقاره‌ای در سوریه

گزارش تکان‌دهنده مرکز مطالعاتی«وریل» آلمان مبنی بر روی 360 هزار تروریست از سال 2011 به سوریه تا پایان 2015 و هلاکت بیش از 95 هزار نفر از آنها تا کنون بر ماهیت جهانی بودن جنگ علیه سوریه مهر تایید می‌زند .بر اساس گزارش‌های اطلاعاتی، بیش از 25 هزار تروریست خارجی و  اکثریت انتحاری‌ها، سعودی هستند.

بر اساس گزارش این مرکز آلمانی، حدود 45 میلیارد دلار برای تامین هزینه‌های مالی و تسلیحاتی این تروریست‌های فراقاره‌ای هزینه‌ شده است که البته شیخ‌نشین‌های پولدار و در راس آنها آل سعود(به استثنای عمان) با هدف به زمین زدن محور مقاومت و سرنگونی نظام مقاوم سوریه آن را پرداخته کرده‌اند که چندین کشور کار انتقال تسلیحات و تروریست به سوریه را برعهده دارند.

این گزارش آورده است که این تعداد تروریست شامل زنان، مردان و تمام کسانی که به شکل مستقیم در کنار گروه‌های تروریستی می‌جنگند یا به حمایت نظامی یا لجستیکی از آنها می‌پردازند و پزشکان و پرستاران و نیز بردگان جهاد نکاح ادعایی بزرگترین تجمع تروریست‌ها در تاریخ در سوریه را شکل داده‌اند جایی که تروریست‌هایی از 93 ملیت از تمام قاره‌ها که بیشتر آنها عرب هستند و بیش از 21 هزار نفر آنها را تروریست‌های آمریکایی و اروپایی تشکیل می‌دهند،‌به کشتار و ویرانگری مشغول هستند.

 

این گزارش آلمانی نشان می‌دهد که بیشترین تروریست‌های خارجی حاضر در سوریه، سعودی هستند و بیشترین تلفات هم مربوط به تروریست‌های سعودی است، دست‌کم 24هزار و 500 تروریست سعودی به گروه‌های تروریستی در سوریه پیوسته‌‌اند که تاکنون دست‌کم 6 هزار نفر از آنها کشته شده‌اند

تعداد تروریست‌های اردنی، 3900 نفر بوده که دست‌کم دو هزار نفر از آنها تا کنون به هلاکت رسیده‌اند، سال 2015 با افزایش چشمگیر شمار تروریست‌های اعزامی از آسیای میانه روبرو بوده است.

دختران و زنان تونسی در صدر تروریست‌های زن خارجی در سوریه بوده‌اند که دست‌کم 180 زن و دختر تونسی در آنچه شیوخ وهابی، جهاد نکاح خوانده‌اند، مشارکت کرده‌اند و البته 45 نفر از آنها به هلاکت رسیده‌‌اند.

تحلیلگران و کارشناسان مسائل نظامی بر این باورند که پاکسازی کامل حلب به معنای پایان کار تروریست‌های تکفیری در سوریه خواهد بود و تحولات حلب در ترسیم معادلات آینده نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

به گزارش تسنیم، رسانه‌های حامی تروریست‌های تکفیری از انواع شیوه‌های جنگ روانی علیه مردم حلب استفاده می‌‌کنند، گروه‌های تکفیری تنها به زور سلاح و تهدید بخش‌هایی از شرق حلب را اشغال کرده و مردم این مناطق را تحت سلطه خود قرار دادند، با این حال مردم حلب حتی مناطق تحت اشغال تروریست‌ها گزینه ثبات و آرامش را به جای شورش علیه دولت قانونی سوریه در پیش گرفتند،گروه‌های تکفیری پس از سیطره بر مناطقی از حومه حلب، تمام کارخانه‌ها و کارگاه‌ها و تاسیسات صنعتی سوریه را غارت کرده و تجهیزات آن را به ترکیه منتقل کردند.

در گستره این هجمه رسانه‌ای شدید محور ضد سوری، ارتش سوریه و همپیمانانش بارها توانستند حملات سنگین تروریست‌های تکفیری را دفع کنند، آنها در شدیدترین حمله خود از ابتدای جنگ جهانی علیه سوریه، از ده‌ها انتحاری و خودرو بمب‌گذاری شده استفاده کردند و از طریق حملات انتحاری ده‌ها عضو خود در دیوارهای دانشکده توپخانه و تسلیحات و هوایی در جنوب غربی حلب تنها توانستند گذرگاهی به عرض 900 متر ایجاد کند که این گذرگاه کاملا برای آنها ناامن است، سیطره آنها بر این نقطه محدود با دادن این همه تلفات و خسارت تنها پس از تغییر تاکتیک ارتش سوریه در جابجایی مواضع خود صورت گرفت، ولی در حقیقت در دام بزرگ‌تر افتاده و در معرض شدیدترین حملات جنگنده‌های سوری و روسی قرار گرفته‌اند که به هلاکت صدها نفر از آنها منجر شده است و گذرگاهی محدودی که ایجاد کردند به گذرگاه مرگ آنها تبدیل شده و تیررس ارتش و مقاومت قرار گرفته‌اند.

تصمیم نهایی سوریه و متحدانش درباره حلب

مسئله غیرمنتظره، حجم قدرت گروه‌های تروریستی مسلح در حلب بود، درگیری‌های اخیر حلب نشان داد که ارتش سوریه و همپیمانان آنها با گروههای مسلح در مفهوم سنتی آن روبرو نشده بلکه این گروه‌ها از امکانات و توانمندی ارتش‌های نظامی برخوردار بوده و اتاق‌های عملیات پیشرفته و تسلیحات و جنگ‌افزارهای پیشرفته و مدرن در کنار گردان‌هایی از تروریست‌های انتحاری و انغماسی(نوع ویژه‌ای از انتحاری‌ها) در اختیار دارند، این امکانات و تجهیزات پیشرفته را کشورهای محور ضد سوری به ویژه آمریکا، عربستان، قطر و ترکیه فراهم کرده‌اند و همه آنها و رسانه‌هایشان به زعم خود بر دگرگون کردن معادله سوریه به نفع خود شرط بندی کرده‌اند، اما ارتش سوریه و همپیمانانش هم تصمیم نهایی خود را برای یکسره کردن کار تروریست‌ها با هر اسم و امکاناتی اتخاذ کرده‌اند.

اتحاد گروه‌های تروریستی اعزامی از مناطق مختلف همچون دیرالزور، ادلب، حماه، حسکه و حتی غوطه برای  اشغال حلب،‌بار دیگر ریاکاری و نفاق آمریکا و دیگر کشورهای غربی را در مسئله تقسیم تروریست‌ها به خوب و بد یا تندرو و میانه‌رو بر ملا کرد و جنایات هولناک این گروه‌ها اعم از آنچه آمریکایی‌ها، آنها را تندرو و یا میانه‌رو می‌خوانند از جمله حملات شیمیایی به مناطق مسکونی و سربریدن غیرنظامیان در حال فرار سبب شده است تا مدعیان دروغین حمایت از حقوق بشر نتوانند از این تقسیم بندی فریبنده خود دفاع کنند، کسانی که گروه تروریستی جبهه النصره را دستور دادند نام خود را به جبهه ادعایی فتح شام تغییر دهد تا بتواند در فهرست گروه‌های میانه‌رو ادعایی آمریکا قرار گیرد، هر چند پیش از تغییر نام هم،‌این گروه تروریستی هیچ گاه در معرض حملات ائتلاف نمایشی آمریکا قرار نگرفت.

تلاش حامیان تروریست‌ها برای متحد کردن آنها در غوطه

ادامه درگیری و جنگ گروه‌های تکفیری در سوریه به ویژه در غوطه دمشق، حامیان این گروه‌ها را برای پایین کشیدن فتیله جنگ میان آنها که هزینه‌های زیادی به دنبال داشته،‌به تکاپو  انداخته است،‌در این زمینه الجزیره از مهمترین رسانه‌های حامی کشتار و ویرانگری در سوریه از ابتکاری برای متحد کردن این گروه‌ها در غوطه شرقی خبر داد.

به گزارش تسنیم، حامیان گروه‌های تروریستی برای پایان دادن به جنگ و درگیری میان گروه‌های تروریستی در حومه شرقی دمشق و تشکیل آنچه به زعم خود الجیش الواحد(ارتش واحد و مشترک)خوانده‌اند، تلاش می‌‌کنند.

بر اساس این گزارش،‌ادامه جنگ و درگیری میان گروه‌های تروریستی خشم و نارضایتی مردم مناطق تحت سیطره این گروه‌ها را به دنبال داشته است.

یکی از سرکردگان تروریست‌ها در گفت‌وگو با الجزیره مدعی شده است: حلب آزاد شد،‌چون(تروریست‌ها) متحد شدند، ما تا زمانی که متحد نشویم، نمی‌توانیم آزاد شویم.

الجزیره اذعان کرد اختلافات خونین میان گروه‌های مسلح در غوطه شرقی و در راس آنها جیش الاسلام و فیلق الرحمن منجر به کشته شدن ده‌ها نفر و پایان آتش بس میان طرف‌های در حال جنگ شده است به همین سبب،‌گروهی در غوطه  ابتکاری را برای متحد شدن این گروه‌ها و سوق دادن آنها به سمت هدف واحد و مشترک یعنی جنگ با نظام سوریه ارائه کرده‌اند.

یوسف البستانی از سردمداران گروه‌های تروریستی با اشاره به ابتکار ادعایی الجیش الواحد اعتراف کرده است که نزاع و درگیری گسترده میان گروه‌های غوطه،‌خطر واقعی برای اوضاع غوطه دارد و گروه‌های مختلف و پراکنده در مناطق متعدد یکی از دلایل ارائه این ابتکار بوده است.

اعلام تلاش‌ها برای پایان دادن به درگیری‌ها و جنگ خونین میان گروه‌های تروریستی تکفیری در غوطه دمشق در حالی است که سخنگوی گروه تروریستی موسوم به فیلق الرحمن از نجات عبدالناصر شمیر سرکرده این گروه از سوء‌قصد به وی در پایان نشست سرکردگان فیلق و جیش الاسلام(موسوم به ارتش عربستان در سوریه) خبر داد، این نشست با هدف بررسی چگونگی پایان دادن به اختلافات و جنگ میان گروه‌های تروریستی و رفع مواقع تشکیل یک ساختار نظامی واحد برگزار شده است، این عضو باند تروریستی موسوم به فیلق الرحمن، مهاجمان را به مجازات سخت تهدید کرد.این حادثه(سوء‌قصد به یکی از سرکردگان تروریست‌ها) نشان داد اختلافات و دودستگی میان تکفیری‌ها همچنان ادامه دارد و تلاش‌ها برای یکپارچه کردن آنها ره به جایی نخواهد برد.

حضور نظامیان انگلیسی در کنار گروه‌های تروریستی

به گزارش تسنیم، روزنامه گاردین انگلیس روز سه‌شنبه نوزدهم مرداد برای اولین بار تصاویری را از حضور نیروهای نظامی ویژه انگلیس در کنار گروه‌های تروریستی در سوریه منتشر کرد، این تصاویر نشان می‌دهد که نظامیان انگلیسی مجهز به موشک‌های ضد تانک، توپخانه سنگین و همراه تک تیراندازهای خود در حال تامین امنیت اطراف پایگاه گروه‌های مسلح هستند، گروه تروریستی موسوم به الجیش الحر که آمریکا و دیگر کشورهای غربی آنها و برخی گروه‌های تروریستی دیگر در سوریه را معارضه میانه‌رو می‌خوانند،‌اذعان کرده است که نیروهای ویژه انگلیسی علاوه بر آموزش نظامی، تجهیزات نظامی در اختیار آنها(الجیش الحر) قرار داده است،‌این در حالی است که وزارت دفاع انگلیس در برابر این رسوایی سکوت کرده است.

نگاهی به تحولات جبهه حلب و حملات گسترده ده‌ها گروه تروریستی برای اشغال این شهردر قالب آنچه به زعم خود حماسه فتح حلب می‌خواندند و البته به شکست منجر شد، در کنار اعتراف رسانه‌های انگلیسی به حضور نظامیان انگلیس در کنار گروه‌های تروریستی، نشان داد آمریکا، انگلیس، حکومت سعودی، قطر و ترکیه حمایت‌های خود از این گروه‌ها را برای برهم زدن معادلات میدانی سوریه به نفع خود دوچندان کرده‌اند.

 

                                                          تصاویر حضور نظامیان انگلیسی در سوریه برای کمک به گروه‌های تکفیری

هیثم حسون از فرماندهان ارتش سوریه تصریح کرده است سازمان اطلاعات آمریکا، فرماندهی گروه‌های تروریستی را از همان روزهای اول نبرد حلب برعهده گرفته است، حمایت‌های آشکار واشنگتن و مزدوران منطقه‌ای‌اش از گروه‌های تروریستی نشان می‌دهد که حلب برای محور ضد سوری از اهمیت بسزایی برخوردار است و آنها برای جلوگیری از شکست تروریست‌های چندملیتی،‌خود را به آب و آتش می‌زنند.

تحول قابل توجه در صحنه سیاسی منطقه

در گیرودار تحولات پرشتاب صحنه سوریه به ویژه جبهه ملتهب حلب، خبر دیدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با ولادیمیر پوتین همتای روس‌ وی تمام خبرها را تحت‌ الشعاع خود قرار داد، این دیدار در حالی انجام شد که جبهه ضد سوری تمام امکانات و نیروی خود را با تکیه بر ده‌ها هزار تروریست چندملیتی برای اشغال دومین شهر مهم سوریه به میدان آوردند تا به زعم خود حماسه فتح حلب را رقم بزنند که با وجود حملات گسترده خود که از روز یکشنبه دهم مرداد آغاز شد، در عمل نتوانستند محاصره تروریست‌های مزدور مستقر در شرق حلب را درهم بشکنند و تنها توانستند روزنه‌ای در منطقه الراموسه ایجاد کنند که این نقطه هم در تیررس آتش نیروهای ارتش و مقاومت قرار دارد.

دیدار اردوغان از روسیه پس از گذشت هفت ماه از تیرگی در روابط، از آن نظر اهمیت دارد که رئیس جمهور ترکیه از حامیان اصلی گروه‌های تروریستی در سوریه قلمداد می‌شود و مقامات سوری بارها تاکید کرده‌اند مرزهای ترکیه به روی تروریست‌ها باز شده و ورود مزدور و تسلیحات به داخل سوریه با هماهنگی حکومت ترکیه انجام می‌شود.

ابراز نگرانی آمریکا از دیدار اردوغان و پوتین بر اهمیت این دیدار مهر تایید می‌زند، این دیدار در حالی انجام شده است که ارتش سوریه و متحدانش، دست برتر را در تحولات میدانی به ویژه در حلب دارند و رئیس جمهوری ترکیه هم که در پی کودتای نظامی شکست خورده اخیر در موضع قدرتمندی قرار ندارد، انگشت اتهامات را به سمت آمریکایی‌ها در این کودتای نافرجام نشانه گرفته بود.

سئوالاتی که مطرح می‌شود، این است که آیا دیدار اردوغان با پوتین، نشان دهنده تصمیم و یا تمایل وی برای تغییر موضع خود در خصوص سوریه و پشت کردن به آمریکا، قطر و رژیم سعودی و مزدوران چندملیتی است، آیا اردوغان به ویژه با توجه به موضع‌گیری صریح بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در محکومیت کودتای نافرجام اخیر در ترکیه، به خصومت‌ورزی خود با سوریه پایان می‌دهد، آیا رئیس جمهوری ترکیه که به گفته خود، کشورهای دوست‌نما همچون آمریکا و عربستان از پشت به وی خنجر زده،‌ رویکرد منفی و پرهزینه خود در برابر همسایه جنگ زده خود را اصلاح خواهد کرد و از در آشتی وارد خواهد شد،‌ به هر حال حقیقتی که اکنون نمایان شده،‌این است که توپ اکنون در زمین  اردوغان است تا از بین آمریکا و عربستان و کشورهای دیگری که در ماجرای کودتا، دوست‌نما و ریاکاری آنها روشن شد و محور مقاومت به رهبری جمهوری اسلامی ایران و نیز روسیه حامی این محور که در ماجرای کودتا به صراحت حمایت خود را از دولت متبوعش اعلام و کودتا را محکوم کردند، دوستان واقعی خود را انتخاب و به آنها اعتماد کند، دست برداشتن اردوغان از سیاست‌های ضد سوری و بستن مرزهای کشورش به روی تروریست‌های چندملیتی و آشتی با دولت سوریه، اولین و مهمترین گام جدی برای حل بحران سوریه خواهد بود.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking