۲۱ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۲

معاون شهردار مشهد:

برگ برنده ما در حوزه فعالیت فرهنگی «دفاع مقدس» است/ گوهرشاد یک رخداد فرهنگی بایکوت شده است

برگ برنده ما در حوزه فعالیت فرهنگی «دفاع مقدس» است/ گوهرشاد یک رخداد فرهنگی بایکوت شده است
معاون فرهنگی شهردار مشهدمقدس گفت: واقعه گوهرشاد یکی از واقعیت‌های فیلتر و بایکوت شده جامعه امروز ما است و طرح ملی گوهرشاد یک فیلترشکن است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، وحید جلیلی ظهر امروز در سومین اجلاس ملی فعالان شاخص جبهه فضای مجازی انقلاب اسلامی که در محل مجتمع فرهنگی تربیتی امام رضا (ع) مشهد برگزار شد اظهار داشت: در بحث فیلتر، تلاش‌های بسیاری در زمینه پالایش فضای مجازی انجام شده اما در تولید محتوا ضعف داریم.

وی افزود: اگر چشمه‌های مناسبی در فضای فرهنگ برای تولیدات فرهنگی، فکری، هنری و اسلامی داشته باشیم و نوعی آب کُر فرهنگی ایجاد کنیم سبب می‌شود هراس و نگرانی نسبت به آلودگی‌های این فضا نداریم.

جلیلی خاطرنشان کرد: اما اگر به جای آنکه در حوزه فرهنگ نگاه ایجابی و تولیدی باشد صرفاً توجه مان به فیلتر باشد و بخش اصلی فراموش کنیم اوضاع هر روز بدتر می‌شود که در نهایت بازنده جنگ خواهیم بود.

معاون فرهنگی شهردار مشهد با بیان اینکه بهترین فیلتر در فضای مجازی، تولید محتوا است تصریح کرد: حجم، تنوع و جذابیت تولیدات فرهنگی در قالب کالاهای فرهنگی و شبکه‌های مجازی ما باید افزایش یابد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از آسیب‌های فضای مجازی و رسانه‌ای این است که 90 درصد تولید محتوای ما واکنش نسبت به گفته‌های دیگران و غرب است که یک خطای بزرگ راهبردی است.

معاون فرهنگی شهردار مشهد اظهار داشت: نیروی فرهنگی برخلاف نیروی امنیتی و نظامی باید با نگاه زیباشناختی به جای واکنش به تهدیدها، به فرصت‌ها توجه کند.

جلیلی با اشاره به اینکه اشکال عمده ما در فضای مجازی نداشتن راهبرد دقیق و بُعد نرم افزاری است گفت: ما صدها هزار فعال فرهنگی جوان و مستعد داریم و از نظر امکانات و شبکه سازی اقدامات بسیاری انجام شده اما همچنان نمی‌توانیم کار عمده تاثیرگذار انجام دهیم و دلیل آن غفلت از حوزه ایجابی و تولیدی است‌.

وی خاطرنشان کرد: برگ برنده ما در حوزه فعالیت فرهنگی «دفاع مقدس» است و اقدامات و مالاهای فرهنگی متعددی که با موضوع دفاع مقدس ساخته شده سبب شده فرهنگ انقلاب تا به امروز ادامه پیدا کند در حالی که دفاع مقدس یکی از سرفصل‌های فرهنگی و محتوایی ما است.

جلیلی با اشاره به ضرورت گسترش سرفصل‌های محتوایی جبهه انقلاب فرهنگی گفت: حرکتی در راستای تاریخ شفاهی فرهنگ انقلاب اسلامی انجام دادیم چرا که از ابتدای انقلاب امام (ره) ده‌ها هزار هسته مقاومت فرهنگی در سراسر کشور ایجاد کرد و فعالیت‌های بسیاری در مساجد، مدارس و کتابخانه‌ها انجام می‌دادند.

معاون فرهنگی شهردار مشهد تصریح کرد: هم اکنون تیراژ کتاب حداکثر 2000 نسخه است در حالی که در دهه 60 کتاب‌های با تیراژ یک میلیونی داشتیم و نوعی جنگ فرهنگی و رسانه‌ای در پشت جبهه‌ها وجود داشت.

وی با بیان اینکه این الگوها به درستی روایت نشده است گفت: اسناد و عکس‌هایی وجود دارد که امروز می‌توان برنامه‌ها و  همایش‌های متفاوتی برای روایت این سرفصل‌ها پرداخت و روایت درست تجربه زیستی ملت انقلاب اسلامی ارائه داد.

جلیلی خاطرنشان کرد: روشنفکری که غرب را تمجید می‌کند و حزب اللهی که غرب را نقد می‌کند هر دو رو به غرب هستند و از داشته‌های داخلی ما غافل شده‌اند در حالی که دهه 90 دهه طلایی ثبت و انتقال خاطرات پدران و مادران شهدا است.

معاون فرهنگی شهردار مشهد اظهار داشت: واقعه گوهرشاد یکی از واقعیت‌های فیلتر و بایکوت شده جامعه امروز ما است و طرح ملی گوهرشاد یک فیلترشکن است.

وی با اشاره به اینکه به دنبال هنر طبیعی هستیم گفت: حجاب مطالبه فرهنگی مردم در قیام گوهرشاد بود و امروز بعد از 81 سال حتی یک کارت پستال از این حماسه بزرگ نداریم که اتفاقاتی نظیر آن در سراسر کشور وجود داشته است.

معاون فرهنگی شهردار مشهد با اشاره به ضرورت پاسخ به فضای مجازی در راستای تطهیر پهلوی گفت: رضاخان در فضای مجازی توسط عده‌ای تبدیل به اسطوره پیشرفت و توسعه شده است درحالی که برای مثال در کتاب گنجینه خواف که دست نوشته‌های شهید مدرس در زمان تبعید ایشان است گفته شده که حتی نور را در زندان از ایشان محروم کردند.

وی افزود: موجودی مثل رضاخان با شخصیت بزرگی نظیر شهید مدرس این چنین برخورد می‌کند و اگر به هر شهر و روستا سر بزنیم صدها هزار خاطره درباره کشف حجاب و برخورد با بانوان وجود دارد.

جلیلی با اشاره به ضرورت شکل گیری نهضت تولید محتوا و سرفصل‌های جدید در جبهه انقلاب گفت: ثبت فعالیت‌های فعالان فرهنگی در دهه 60 و وقایع مربوط به کشف حجاب دو نمونه از این سرفصل‌ها است و روایت خون‌دل‌هایی که برای حجاب مردم ایران متحمل شدند در ترویج حجاب مؤثر است.

منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

website tracking