۱۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۸

پاروها به پیش / یخ‌بندان مسئولیت در پیاده‌روهای تبریز

پاروها به پیش / یخ‌بندان مسئولیت در پیاده‌روهای تبریز

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، برف سنگینی که هفته گذشته چند روز پیاپی در تبریز بارید، مدیریت خدمات شهری را حسابی غافلگیر کرد. این غافلگیری آن‌قدر بوده که با گذشت چند روز از روزهای بارش برف، لایه‌های ضخیم و خطرناک یخ و برف، هنوز بخش وسیعی از پیاده‌راه‌ها و حاشیه خیابان‌ها را در اختیار گرفته‌است.

علاوه بر محلات محروم، حتی در مرکز شهر نیز اگر با احتیاط راه نروید، به احتمال زیاد زمین خواهید خورد.

 

به عنوان مثال، محدوده شریعتی تا مصلا، هم انباشه از برف‌های قطور و یخ‌بسته است، و هم به خاطر حفاری بی‌موقع، نایلون‌کشی در آن کرده‌است. تصور کنید یخ و برف روی نایلون، چه مسیر وحشتناکی می‌تواند ایجاد کند.

شهردار تبریز چند روز پیش، با انتشار ویدیویی، بدون اشاره به ضعف‌های خدمات شهری، از مردم خواست برف پیاده‌روها را پارو کنند. همچنین به شهروندان توصیه کرده نمک‌پاشی نکنند، چون به محیط زیست شهر آسیب می‌زند.

شهرداری از محل عوارض اصناف و مشاغل و محلات درآمد زیادی دارد و در برابر عوارضی که می‌گیرد، موظف به ارائه خدمات زمستانی است. مشارکت سنتی شهروندان اگرچه باید تقویت و احیا شود، اما این نقش مردمی، هر قدر هم گسترده باشد،  چیزی از وظایف شهرداری کم نمی‌کند.

 شهردار تبریز، با توصیه ویدیویی خود، در واقع مردم را به ایجاد تعلق خاطر به شهر، دعوت کرده‌است. اما اگر یکی از همین مردم بخواهد به عنوان دستفروش در گوشه‌ای از همین پیاده‌روها بساط کاسبی پهن کنند، حسابش با کرام‌الکاتبین است.

 

شهردار تبریز همچنین تاکید کرده که مردم برای یخ‌زدایی، از نمک استفاده نکنند. حال آنکه مشاهدات عمومی در برخی مسیرهای شهر، نشان می‌دهد که خود شهرداری از چند روز پیش، نمک‌ خاکی و سنگی، در حاشیه برخی خیابان‌ها و زیرگذرها پخش کرده است.

این موضوع را عبداله تقی‌پور، رئیس کمیسیون خدمات شهری اخیراً تائید کرده و گفته‌است: امروز زمان استفاده از نمک‌ جامد برای برف‌روبی گذشته و باید شهرداری به سمت تکنولوژی‌های جدید که مضرات‌ کمتری‌ برای محیط زیست و شهروندان دارد، حرکت کند.

عضو شورای اسلامی شهر تبریز با انتقاد از اینکه درخواست ما مبنی بر استفاده از روش‌های نوین برف‌روبی از شهرداری تبریز همیشه بی‌جواب باقی مانده است، تصریح کرد: نمک‌پاشی موجب آلودگی آب‌ها و محیط زیست به مدت ۴۰۰ سال می‌شود.

تقی‌پور که سابقه مدیریت در سازمان پارک‌های شهرداری را نیز دارد، از اینکه شهرداری مطالعه‌ای برای توجیه و تبدیل روش‌های سنتی برف‌روبی به CMA که روشی نوین و کم ضرر برای محیط زیست است، انجام نداده، اظهار تاسف کرده‌است.

(CMA ترکیب شیمیایی کلسیم منیزیم استات است که  به تنهایی، یا به همراه آب و شن استفاده می‌شود و آسیب زیست‌محیطی آن نزدیک صفر است.)

 

 

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking