۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۴

قدردانی عربستان سعودی از طرح «معامله قرن» ترامپ

وزارت خارجه عربستان با صدور بیانیه ای ضمن قدرانی از طرح سازش «معامله قرن» که از سوی «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا ارائه شد، بر آغاز مذاکرات مستقی...

العالم - عربستان سعودی

وزارت خارجه عربستان روز چهارشنبه که این بیانیه را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد، نوشت: عربستان بار دیگر بر حمایت خود از همه تلاش ها برای دست یابی به راه حل عادلانه و فراگیر درباره مسئله فلسطین تاکید می کند.

این وزارتخانه در ادامه بیانیه افزود: عربستان همواره تلاش های زیادی برای یاری به برادران فلسطینی خود داشته است و در همه مسائل بین المللی در کنار آنها بوده تا به حق و حقوق قانونی خود دست پیدا کنند؛ از جمله می توان به توافقنامه سال ۲۰۰۲ اشاره کرد. عربستان معتقد است که با راه حل نظامی نمی توان صلح و امنیت را برای طرف ها به همراه آورد و صلح عادلانه و فراگیر تنها گزینه راهبردی است.

این بیانیه افزود: عربستان ضمن قدرانی از تلاش های دولت ترامپ برای پیشبرد طرح فراگیر صلح میان دو طرف فلسطینی و اسرائیل، آن ها را به آغاز مذاکرات مستقیم تحت نظارت آمریکا فراخواند.

عربستان همچنین تاکید کرد: دو طرف از طریق مذاکره اختلافات موجود درباره این طرح را بررسی کنند تا با پیشبرد روند صلح به توافقی دست یاببند که حقوق مشروع برادران فلسطینی را محقق کند.

این در حالی است که با روی کار آمدن «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در سال ۹۶،‌ تلاش ریاض برای عادی سازی روابط با صهیونیست ها افزایش یافته است ولی عربستان همچنان این موضوع را تکذیب می کند.

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه به وقت محلی همراه با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کاخ سفید حاضر شد و طرح سازش خود موسوم به معامله قرن را اعلام کرد.

وی اعلام کرد که شهر قدس پایتخت یکپارچه رژیم صهیونیستی باقی می‌ماند.

طرح معامله قرن خواستار چشم‌ پوشی پناهندگان فلسطینی ساکن کشورهای عربی به ویژه لبنان از حق بازگشت به سرزمین خود است ؛ طرحی که برخلاف مفاد قطعنامه ۱۹۴ شورای امنیت سازمان ملل است .

این طرح هم چنین در پی الحاق قدس و بخش‌های اشغالی کرانه باختری رود اردن به رژیم صهیونیستی است.

ایرنا

منبع : العالم

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking