۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۰۸

فارس من|نباید اصالت افراطی به مقالات ISI داد/دانشجو را در صف دفاع از رساله نگه‌داشتن خلاف است

فارس من|نباید اصالت افراطی به مقالات ISI داد/دانشجو را در صف دفاع از رساله نگه‌داشتن خلاف است

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، سامانه «فارس من» سامانه‌ای است که مخاطبان خبرگزاری فارس می‌توانند از طریق آن مشکلات خود در تمام حوزه‌ها را مطرح کنند تا خبرنگاران خبرگزاری فارس این مشکلات را پیگیری کرده و پاسخ آن را از مسؤولان دریافت کنند.

 مخاطبان خبرگزاری فارس موضوع «مشکل دانشجویان دکترا در دفاع از رساله دکترا بدون مقاله»  را  مطرح کرده و از خبرگزاری فارس خواستار گفت‌وگو با مسؤولان شدند که خبرنگاران خبرگزاری فارس برحسب وفای به عهد این موضوع را پیگیری کردند.

*بسیاری از دانشجویان از سال ۹۲ تاکنون به دلیل عدم چاپ مقاله موفق به دفاع نشدند

سید حسن صدوق رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی و رئیس مرکز آمایش دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیأت علمی این دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس،‌گفت: بسیاری از دانشجویان به دلیل اینکه مقاله آنها چاپ نشده است از سال ۹۲ تاکنون موفق به دفاع نشده‌اند.

* دانشگاه می‌تواند مقالات داخلی و طرح های پژوهشی دانشجو را برای دفاع از رساله بسنجد

وی با بیان اینکه طول کشیدن دفاع دانشجو، دانشگاه را متضرر و خوابگاه‌ها و کلاس‌ها را در اشغال نگه می‌دارد، گفت: دانشگاه می‌تواند برای اینکه دانشجو بتواند دفاع کند مقالات داخلی و طرح های پژوهشی دانشجو را بسنجد.

صدوق خاطر نشان کرد: آیا آقایان اساتید حاضرند دانشجویان مقطع دکتری را در اجرای طرح‌های داخلی مشارکت دهند که مقاله نیز از آن استخراج شود؟چرا طرح‌های پژوهشی باید در دانشگاه‌های بزرگ به عنوان مثال در همین دانشگاه شهید بهشتی با ۲۰ یا ۳۰ نفر از میان این همه استاد انجام شود؟طرح‌های میلیاردی را فقط ۲ یا ۳ نفر بر عهده می‌گیرند و حاضر نیستند که با اساتید دیگر همکاری کنند.

رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی در ادامه تصریح کرد: اگر اعضای هیأت علمی با مشارکت دانشجویان دکتری طرح‌های پژوهشی را انجام دهند به لحاظ معیشتی،‌اشتغال و اسخراج مقاله مفید است.

 

 *نباید اصالت افراطی به ISI داد

صدوق با تاکید بر اینکه دانشجو می‌تواند بر اساس  مقالات داخلی اجازه دفاع داشته باشد، یادآور شد: نباید اصالت افراطی به ISI بدهند. اگر مقاله‌ای استخراج شد که به طور طبیعی در مجلات خارجی قابل چاپ بود  ایرادی ندارد در غیر اینصورت هویت اصیل دادن به ISI و دانشجو را به دلیل عدم انتشار مقاله  ISI در صف دفاع از رساله نگه‌داشتن کار خلافی است.

*تاکید برخی از اساتید بر چاپ مقالات در مجلات خارجی افزایش ارتقاء علمی خودشان است

وی دلیل اینکه برخی‌ها بر چاپ مقالات در مجلات خارجی تاکید دارند را چنین تشریح کرد و گفت: اینها می‌خواهند تعداد کمی مقالات ISI را بالا ببرند که بگویند از لحاظ ملی این تعداد مقاله در مجلات خارجی داشتیم و از طرفی برخی از اساتید می‌خواهند از طریق این مقالات مرتبه علمی خود را ارتقاء دهند.

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking