۲۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۳

روحانی:

بعد از موشک باران پایگاه عین الاسد، آمریکا عقب نشست

رئیس‌جمهور گفت: اینکه در مقام عمل یک پایگاه آمریکا را نیمه شب بلرزانیم و پنتاگون را برای ۲۴ ساعت در برابر این حادثه بیدار نگه داریم و ناچار کنیم آنها را تا از تهدیدشان عقب بنشینند، بسیار مهم است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور روز پنجشنبه در پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانک مرکزی، اظهار داشت: کمتر کشوری است که در برابر آمریکا بتواند صریحا اعلام کند و یک پایگاه مهم منطقه‌ای آن را زیر موشک باران قرار دهد. اینکه در مقام عمل یک پایگاه آنها را نیمه شب بلرزانیم و پنتاگون را برای ۲۴ ساعت در برابر این حادثه بیدار نگه داریم و ناچار کنیم آنها را تا از تهدیدشان عقب بنشینند، بسیار مهم است.
وی با‌ اشاره به تهدید ترامپ مبنی بر هدف قرار گرفتن ۵۲ نقطه در کشور، افزود: وقتی ما تهدید کردیم، لحن و برنامه آنها تغییر یافت و صریحا عقب‌نشینی کردند.
روحانی با بیان اینکه ملت ایران راه خود را برای ایستادگی انتخاب کرده است، گفت: البته در میدان ایستادگی، مشکلات طبیعی است،‌ به هرحال یک ابرقدرتی مقررات بین‌المللی را زیرپا گذاشته است و رسما اعلام کرده می‌خواهم با این نظام و مردم بجنگم تا آنها را تسلیم کنم.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: از همان آغاز دولت یازدهم، تغییر در انتظارات تورمی کاملا ملموس بود.اقتصاددانان ما باورشان نمی‌شد که تورم تک‌رقمی‌شود؛ اما در اواسط دولت یازدهم تورم تک‌رقمی شد و تا اوایل ۹۷ نیز تک‌رقمی بود. چه چیزی باعث شد تورم تک‌رقمی بماند؟ امید مردم بود که می‌دیدند گره‌ها یکی پس از دیگری باز می‌شود.
وی افزود : ما می‌دانستیم که بخشی از اقتصاد ما وصل به سیاست و سیاست خارجی است،‌ اگر کسی بگوید من به دنیا کاری ندارم، کاملا درونگرا هستم و اقتصادم تمام مشکلاتش را حل می‌کنم، حالا من بلد نیستم، البته اقتصاددان نیستم ولی بلد هم نیستم؛ اگر اقتصاددانی بلد است بیاید به ما بگوید که اگر همه روابط خارجی به هم ریخته و تخریب شده باشد و مردم احساس کنند شرایط هر روز سخت‌تر می‌شود و در فروش محصولاتمان با مشکل مواجه شویم و در عین حال اقتصاد مملکت دست نخورد؛ حداقل من بلد نیستم.
پس از این اظهارات رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه بدون اتکای خارجی بلد نیست مشکلات کشور را حل کند و اگر اقتصاددانی بلد است بیاید به ما بگوید، 24 اقتصاددان و پژوهشگر عضو هیئت علمی دانشگاه‌ها، طی نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور 10 راهکار کم‌هزینه و مؤثر در کوتاه‌مدت را که بدون تکیه بر خارج، می‌تواند اقتصاد ایران را از بن‌بست فعلی نجات دهد، ارائه کردند.
رئیس‌جمهور افزود: ما گفتیم می‌توانیم با تدبیر مشکلات خود را با آژانس حل کنیم در مقابل عده‌ای می‌گفتند اینها ساده‌لوح هستند، اما ما می‌گفتیم که آنها با پیچ و خم‌ها آشنا نیستند و وارد عمل شدیم و ثابت کردیم که می‌توان مشکلات را حل کرد و این کار را کردیم.
وی با بیان اینکه کارکردن با دنیا سخت است، گفت: عده‌ای می‌گفتند، طرف مقابل قابل اعتماد نیست، اتفاقاً وقتی قابل اعتماد نباشند کار سخت است.راحت‌ترین راه این بود که کار را رها کنیم در این حال همه تعریف می‌کردند و می‌گفتند این آدم به دنیا پشت کرد، اما آیا با این کار، کار مردم حل و یا گره‌ای از مشکلات مردم باز می‌شد؟
گفتنی است یکی از مهم‌ترین وعده‌های دولت روحانی این بود که «هم چرخ سانتریفیوژها خواهد چرخید و هم چرخ کارخانه‌ها». بر همین اساس مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 با رویکرد مدنظر دولت کلید خورد. دیدارهای متعدد دوجانبه وزرای خارجه ایران و آمریکا و گفت‌و‌گوی تلفنی روسای‌جمهور ایران و آمریکا تنها بخشی از مذاکرات با سیستم مدنظر دولت روحانی بود.
در نهایت پس از پایان مذاکرات هسته‌ای، برجام امضا و اجرا شد. منتقدان دولت با دلایل فنی و کارشناسی تأکید کردند که در متن برجام بدیهی‌ترین و ضروری‌ترین شرایط تنظیم توافقنامه‌های بین‌المللی لحاظ نشده است. اما دولت به‌جای پذیرش این تحلیل‌های دقیق و دلسوزانه، به منتقدان توهین کرده و آنها را به جهنم حواله داد!
اندیشکده‌های غربی بارها به هدف اصلی آمریکا و شرکای واشنگتن در مسئله برجام اذعان کرده‌اند. در شرایطی که از یک‌سو تحریم‌ها به سقف خود رسیده و نتیجه مدنظر دولت آمریکا محقق نشده بود و از سوی دیگر گزینه نظامی ‌نیز به هیچ عنوان روی میز سران کاخ سفید نبود، تنها گزینه موجود برای آمریکا، مذاکره با ایران بود.یعنی در حقیقت این آمریکا بود که به مذاکره با ایران نیاز داشت. در همین رابطه باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفته بود: «اگر برجام نبود، تحریم‌ها فرو می‌پاشید».
دولتمردان بارها تأکید کردند که هدف اصلی توافق هسته‌ای، لغو یک‌باره تحریم‌ها و گشایش اقتصادی است. ماهها و سال‌ها گذشت، برجام نه تنها تحریم‌ها را لغو نکرد بلکه زیرساخت آن را نیز گسترده‌تر کرد. در این مدت هم ارزش پول ملی کاهش یافت و هم سفره مردم کوچک شد. دولتمردان به‌جای عذرخواهی و جبران خسارت‌ها و تغییر ریل‌گذاری، در رویکردی تأمل‌برانگیز با توهین به شعور مردم مدعی شدند که «هدف از برجام اصلا اقتصادی نبود»! اکنون دولت چند ماهی است که وارد هفتمین سال فعالیت خود شده است. از سوی دیگر بیش از چهار سال از امضای برجام سپری شده است. به اذعان دولتمردان، برجام هیچ دستاوردی برای مردم کشورمان نداشت.

کلیدواژه ها :برجام شب کار
منبع : کیهان

پربازدیدترین امروز

website tracking