۲۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۲۶

توضیح سردار؛ پایان ابهام + گراف

توضیح سردار؛ پایان ابهام + گراف
بررسی گراف فعالیت کاربران توییتر در خصوص حادثه هواپیمای اوکراینی، قبل و بعد از نشست سردار حاجی‌زاده

به گزارش مشرق به نقل از پایشگر؛ گراف‌های پیش رو، نشان‌دهنده نوع مشارکت کاربران توییتر پس از انتشار بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح در پی سقوط هواپیمای اکراینی است. دوری و نزدیکی دسته‌ها و کاربران هر جریان در گراف، نمایانگر میزان ارتباط آنها با یکدیگر بوده و بزرگ یا کوچک بودن نودها (دایره‌ها) نشان‌دهنده محوریت و اهمیت آن کاربر است.

گراف اول، از ساعت ۷ صبح تا ۱۳.۳۰ (قبل از نشست سردار حاجی‌زاده) و گراف دوم از ساعت ۱۳.۳۰ تا ۱۹ روز شنبه ۲۱ دی ماه و مجموع دو گراف از بررسی ۱۰۷ هزار توییت مرتبط با موضوع هواپیمای اوکراینی به دست آمده است .

شوک حاصل از خبر خطای انسانی در سانحه هواپیمای اوکراینی در ساعات اولیه سبب شد که همه کاربران توییتر با گرایش‌های سیاسی مختلف نسبت به این موضوع دچار ابهام و بهت شدید شوند. از همین رو گراف فعالیت کاربران قبل از نشست خبری سردار حاجی‌زاده، نزدیکی و مجاورت همگی دسته‌ها به یکدیگر را نشان می‌دهد.

برای مشاهده اندازه اصلی روی تصویر کلیک کنید

اما پس از نشست خبری و رفع ابهام اولیه، گراف فعالیت کاربران، جدا شدن دسته‌ها از یکدیگر را نمایان می‌کند. گویا پس از سخنان سردار حاجی‌زاده موضع کاربران نسبت به این اتفاق مشخص شده و فعالیت خود را در جهت تبیین مواضعشان آغاز کرده‌اند. این اتفاق در خصوص جریان ارزشی بیشتر از دیگر دسته‌ها دیده می‌شود و بیانگر این است که این جریان بلافاصله پس از رفع ابهام، فعالیت خود را متمرکز نموده است.

برای مشاهده اندازه اصلی روی تصویر کلیک کنید

دیگر نکات قابل برداشت از گراف دوم در مقایسه با گراف اول:

▪️نزدیک شدن اکانت مسیح علی‌نژاد به اکانت رضا پهلوی
▪️اضافه شدن کاربران عربی در مجاورت جریان منافقین (رنگ زرد)
▪️اضافه شدن گروه ری‌استارت با فاصله از سایر دسته‌ها
▪️حضور پررنگ اکانت وزیر خارجه اسراییل (رنگ آبی در مجاورت مخالفان جمهوری اسلامی)
 ▪️اضافه شدن فعالان حامی دولت بهار
▪️کم بودن حامیان جریان اصلاح‌طلبی


 

منبع : مشرق
website tracking