۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۷

وزیر بهداشت در ایرانشهر:

اقدامات دانشگاه ایرانشهر در سیل سیستان و بلوچستان ستودنی است

اقدامات دانشگاه ایرانشهر در سیل سیستان و بلوچستان ستودنی است
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سعید نمکی در نشست اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر و بررسی مشکلات مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان که با حضور جمعی از معاونین و مدیران وزارت بهداشت، رییس و معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، مسئولان استانی و محلی در فرمانداری چابهار برگزار شد، اظهار داشت: باید برای مسائل پس از وقوع سیل نیز آمادگی‌های لازم را داشته باشیم. خوشبختانه تجربه بسیار گران سنگ ما در مدیریت سیلاب‌های گسترده بهار امسال در ۲۵ استان به طور گسترده و ۶ استان به شکل بسیار وسیع تر، به ما کمک خیلی زیادی کرد.وی افزود: تدروس دبیر کل سازمان جهانی بهداشت تعجب کرده بود که چگونه امکان دارد با توجه به گستردگی سیلاب‌ها در کشور در بهار امسال، بدون کمک خارجی و در شرایط تحریم، حتی یک مورد اپیدمی در ایران مشاهده و گزارش نشد و مدل ایران به عنوان مدلی برای اداره
اقدامات دانشگاه ایرانشهر در سیل سیستان و بلوچستان ستودنی استبه گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سعید نمکی در نشست اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر و بررسی مشکلات مناطق سیل زده استان سیستان و بلوچستان که با حضور جمعی از معاونین و مدیران وزارت بهداشت، رییس و معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، مسئولان استانی و محلی در فرمانداری چابهار برگزار شد، اظهار داشت: باید برای مسائل پس از وقوع سیل نیز آمادگی‌های لازم را داشته باشیم. خوشبختانه تجربه بسیار گران سنگ ما در مدیریت سیلاب‌های گسترده بهار امسال در ۲۵ استان به طور گسترده و ۶ استان به شکل بسیار وسیع تر، به ما کمک خیلی زیادی کرد.

وی افزود: تدروس دبیر کل سازمان جهانی بهداشت تعجب کرده بود که چگونه امکان دارد با توجه به گستردگی سیلاب‌ها در کشور در بهار امسال، بدون کمک خارجی و در شرایط تحریم، حتی یک مورد اپیدمی در ایران مشاهده و گزارش نشد و مدل ایران به عنوان مدلی برای اداره سوانحی مانند سیلاب در دنیا مطرح شد.

توانسته‌ایم کمبود‌های دارویی را به کمتر از یک سوم برسانیم
وزیر بهداشت گفت: اگر ایرانی‌های خارج از کشور می‌خواستند در سیلاب‌های گسترده بهار امسال به هموطنان خود در ایران کمک کنند، امکان تبادل مالی وجود نداشت و در حال حاضر هم، آمریکا به دروغ عنوان می‌کند که دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم نیست، اما برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی، به شدت تحت فشار هستیم، اما خوشبختانه با لطف خدا و پشتوانه خون شهدا و دلگرمی از مبانی اعتقادی مان، توانسته‌ایم کمبود‌های دارویی را به کمتر از یک سوم روز مشابه سال برسانیم.

نمکی اضافه کرد: در حال حاضر تا تیر و مرداد سال آینده، دارو‌های اساسی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز اتاق‌های عمل در کشور ذخیره شده و شرکت‌های دارویی، تا شش ماه اول سال آینده، مواد اولیه دارند.

کار ما در حوزه سلامت، پس از وقوع سیل آغاز می‌شود
وی یادآور شد: در تجارب موفق سیلاب‌های بهار امسال، مدل مدیریتی بسیار خوبی به دست آمد که مادران باردار و گروه‌های آسیب پذیر و بیماران را باید قبل از محاصره سیلاب به محل‌های امن، منتقل و دارو را به مقدار کافی در مراکز بهداشتی و درمانی ذخیره کنیم و این کار نه تنها علمی بلکه تجربی و ارزشمند است.

تدروس دبیر کل سازمان جهانی بهداشت تعجب کرده بود که چگونه امکان دارد با توجه به گستردگی سیلاب‌ها در کشور در بهار امسال، بدون کمک خارجی و در شرایط تحریم، حتی یک مورد اپیدمی در ایران مشاهده و گزارش نشد و مدل ایران به عنوان مدلی برای اداره سوانحی مانند سیلاب در دنیا مطرح شد.
وزیر بهداشت تاکید کرد: کار ما در حوزه سلامت، پس از وقوع سیل آغاز می‌شود. اولین کار ما باید آموزش به مردم باشد. رکن اصلی کار ما، ارائه آموزش همگانی توسط افراد دوره دیده و با روش‌های درست به مردم است. باید در مورد سلامت آب آشامیدنی و جمع آوری لاشه‌های حیوانات اهلی، حتما مراقبت کنیم. در سیل بهار امسال تجربه ارزشمندی برای ما در جمع آوری لاشه‌ها و صورتجلسه آن توسط همکاران بهداشتی ما و ارائه آن به سازمان دامپزشکی کل کشور، بیمه‌ها و سازمان مدیریت و برنامه ریزی به دست آمد.

نمکی تاکید کرد: برای مقابله با بیماری مالاریا به جای سم پاشی باید به دنبال شناسایی و درمان زودهنگام موارد ابتلا به مالاریا باشیم چراکه این روش، ارزان ترین، موثرترین و سهل‌ترین روش کنترل مالاریا است. مالاریا در استان سیستان و بلوچستان، از مرز‌های مشترک با سایر کشورها، وارد می‌شود.

حد نصاب تازه‌ای برای استان سیستان و بلوچستان و مناطق مختلف آن فراهم کنیم
وی گفت: خوشبختانه دکتر ظفر میرزا وزیر بهداشت پاکستان از دوستان قدیمی بنده است و توافقاتی در زمینه ایجاد مراکز بهداشتی و درمانی، قرنطینه‌ها و آزمایشگاه‌های مشترک مرزی برای کنترل بیماری‌های واگیر کرده ایم. معتقدیم استان سیستان و بلوچستان، دروازه بان سلامت کشور در یکی ار پرتنش‌ترین مرز‌های جغرافیایی با پاکستان است.

وزیر بهداشت از کمک‌های وزارت بهداشت برای جبران کاستی‌های حوزه سلامت دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر خبر داد و گفت: اقدامات خوبی در این منطقه از کشور در حال انجام است به عنوان نمونه پروژه ساخت بخش بزرگ اورژانس بیمارستان امام علی (ع) چابهار در زمینی با مساحت ۳۴۰۰ متر مربع، پروژه تسهیلات زایمانی با ۲۵ تخت، ۱۶ واحد اسکان برای پزشکان، تبدیل مرکز درمان بستر شهرستان کنارک به بیمارستان ۶۴ تختخوابی و تخصیص ۶۰ نیروی متخصص طرحی به این دانشگاه، بخشی از این اقدامات است.

نمکی تاکید کرد: قبلا هم سه بار گفته‌ام که استان سیستان و بلوچستان را با یک ضابطه جدید ببینیم. نمی‌توانیم استان‌هایی مانند گیلان، مازندران و البرز را با استان‌ها و مناطقی مانند سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و جنوب کرمان از نظر نصاب جمعیتی، همسان ببینیم و نیاز به بازنگری داریم. باید حد نصاب تازه‌ای برای استان سیستان و بلوچستان و مناطق مختلف آن برای رفع نیاز‌های نیروی انسانی و امکانات آن فراهم کنیم.
منبع : خبرگزاری دانشجو

پربازدیدترین امروز

website tracking