۲۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۵

80 هزار دانش‎آموز گلستانی در مدارس غیردولتی تحصیل می‎کنند/70 درصد بازماندگی از تحصیل ریشه اقتصادی دارد

  به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، احسان گوهری‌راد عصر امروز در گفت‎و‎گو با خبرنگاران اظهار کرد: مطابق قانون با توجه به اینکه یک تا پنج درصد از عوارض ساختمان و ماده ۱۰۰ شهرداری‎ها به حساب آموزش و پرورش واریز شود از این محل در ۶ ماهه نخست امسال یک میلیارد و ۲۰۰ تومان به حساب آموزش و پرورش استان واریز شد و پیش‎بینی می‎کنیم تا پایان سال این عدد به پیش از ۲ میلیارد تومان برسد.

* جذب 12 میلیارد تومان از طریق انجمن اولیا و مربیان و مشارکت مردم به مدارس گلستان/ ۸۰۰ مرکز علمی و آموزشی در سراسر استان گلستان وجود دارد

وی تصریح کرد: سال گذشته ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از طریق انجمن اولیا و مربیان و مشارکت مردم به مدارس استان گلستان جذب شد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گلستان با بیان اینکه در سطح استان گلستان ۲ هزار و ۶۰۰ مدرسه فعالیت می‎کند، خاطرنشان کرد: از این میان بیش از ۴۰۰ مدرسه غیردولتی و ۲ هزار و ۲۰۰ مدرسه دولتی است.

گوهری راد با بیان اینکه ۸۰۰ مرکز علمی و آموزشی در سراسر استان گلستان وجود دارد، بیان کرد: در شهرستان‎های بندرترکمن، گنبدکاووس، گرگان و آزادشهر مدارس تیزهوشان وجود دارد.

گوهری‎راد یادآور شد: بدون احتساب دانش آموزان پیش دبستانی حدود ۸۰ هزار از دانش‌آموزان گلستان در مدارس غیردولتی استان تحصیل می‎کنند.

وی به طرح رتبه‎بندی معلمان اشاره کرد و گفت: شاخص‎های مختلفی در رتبه‌بندی معلمان نقش دارد و امسال این کار کلید خورد و بخشی از این طرح با توجه به توانمندی دولت در حال اجرا است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گلستان ابراز داشت: در اجرای این طرح اسناد تنظیم و به وزارتخانه ارسال شده و با اجرای آن از دی‎ماه افزایش حقوق اعمال معلمان در طرح رتبه‎بندی اعمال خواهد شد.

گوهری‎راد با بیان اینکه طرح رتبه‎بندی، نیروهای خدماتی و اداری آموزش و پرورش را شامل نمی‎شود، متذکر شد: رتبه‎بندی براساس کار آموزشی و پرورشی محاسبه و پرداخت خواهد شد و همه معلمان به جز معلمانی که زیر دو سال سابقه فعالیت دارند مشمول رتبه‎بندی می‎شوند.

وی وقوع سیل در ابتدای سال جاری در گلستان اشاره کرد و گفت: با همت جهادی مدارس تعمیری سیل‌زده  بهسازی شد و دانش آموزان در مهرماه برای حضور در سرکلاس‎های درس با مشکل روبه‎رو نبودند.

* ۲۴ مدرسه شامل ۶۵۰ کلاس درس تخریبی براثر سیل با همت و مشارکت خیرین در دست ساخت است/ ۹۰ درصد مدارس غیردولتی استیجاری هستند

مدیرکل آموزش و پرورش استان گلستان کفت: ۲۴ مدرسه شامل ۶۵۰ کلاس درس که براثر سیل تخریبی اعلام شدند با همت و مشارکت خیرین در دست ساخت است.

گوهری‎راد با بیان اینکه برای بازسازی مدارس آسیب‌دیده از سیل همکاران فرهنگی از سایر استان‌ها نزدیک به یک میلیارد تومان کمک کردند، تأکید کرد: مدارس سه کلاسه و دو کلاسه در دهه فجر و بخش دیگر آن در هفته دولت سال ۱۳۹۹ در استان گلستان به بهره‎برداری خواهد رسید.

وی افزود: در استان گلستان بیش از ۹۰ درصد مدارس غیردولتی استیجاری هستند و به همین دلیل ممکن است مدارس غیردولتی براساس استانداردهای آموزش و پرورش نباشد.

* ۳۵ درصد کلاس‎های درس نزدیک به ۴ هزار کلاس درس در استان نیاز به مقاوم‎سازی دارند

مدیرکل آموزش و پرورش استان گلستان یادآور شد: ۳۵ درصد کلاس‎های درس نزدیک به ۴ هزار کلاس درس در استان نیاز به مقاوم‎سازی دارند و مدارس تخریبی در استان وجود ندارد.

گوهری‎راد به وجود 25 هزار دانش‎آموز بازمانده از تحصیل اشاره کرد و گفت: هیچ مدرسه خشتی و گلی در استان ندارد و این مدارس از سطح استان برچیده شده است.

وی افزود: علت ترک تحصیل ۷۰ درصد از دانش‎آموزان به دلیل مشکلات اقتصادی گزارش شده است و به منظور کاهش میزان بازماندگی از تحصیل به ۷ هزار دانش‌آموز هزینه ایاب و ذهاب پرداخت می‎شود.

منبع : فارس
website tracking