۱۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۷

هوش مصنوعی راهکار جدید شرکت‌های ایرانی

هوش مصنوعی راهکار جدید شرکت‌های ایرانی
بدون شک یکی از جدیدترین و جذاب‌ترین حوزه‌هایی که در سالیان اخیر دنیای فناوری را تحت تأثیر خود قرار داده، هوش مصنوعی است.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام عامراندیش، در کشور ما نیز شرکت‌های زیادی وارد این حوزه شده و با پذیرش ریسک حضور در این زمینه، تلاش دارند تا به هوشمندسازی کسب‌وکارهای داخلی کمک کنند. یکی از این شرکت‌ها، عامراندیش هوشمند است که از سال ۱۳۹۶ تأسیس‌ شده و در چندین حوزه به شرکت‌های مختلف سرویس‌های هوش مصنوعی ارائه می‌کند. برای آشنایی بیشتر با عامراندیش هوشمند، مصاحبه‌ای با مدیرعامل این شرکت آقای دکتر نجفیان‌ صورت گرفته که توجه شما را به آن جلب می‌کنیم:

ورود به حوزه هوش مصنوعی

با توجه به تجربه نزدیک به ۲۵ سال فعالیت در حوزه برنامه‌نویسی و مدیریتی، یکی از مسائلی که همیشه در ذهن داشتم گام برداشتن در مسیر رشد تکنولوژی بود. در سال‌های اخیر نیز به لطف پیشرفت‌هایی که در زمینهٔ هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و یادگیری عمیق پیش آمد و تغییر مسیر کاربرد هوش مصنوعی از صنایع بزرگ و انحصاری به سمت کسب‌وکارها، تلاش کردیم تا نگاه خودمان را معطوف به این حوزه نگه‌داریم. با توجه به اینکه ازنظر بسیاری از بزرگان هوش مصنوعی الکتریسیته قرن آتی است ما هم در راستای بهره‌مندی از دریای بیکران هوش مصنوعی وارد این حوزه شدیم.

چالش‌های هوش مصنوعی

علی‌رغم تلاش‌های بسیار در زمینهٔ آکادمیک در داخل کشور، فاصله ایران نسبت به کشورهای پیشرفته از لحاظ استفاده در صنایع مختلف، یکی از مهم‌ترین چالش‌های موجود در این زمینه می‌باشد. به همین دلیل یکی از مهم‌ترین مسئولیت‌هایی که از ابتدا روی دوش خود احساس کردیم عملیاتی سازی مسائل مطرح‌شده در دنیای آکادمیک و استفاده از مزیت‌های هوش مصنوعی در کسب‌وکارها بود. با تجربه‌ای که تیم هوش مصنوعی عامراندیش طی ده سال اخیر و قبل از تأسیس این شرکت داشته، تلاش شد تا با موفقیت، چالش‌های موجود را بگذرانیم.

تکنولوژی‌های تولیدشده

در حال حاضر در ۳ حوزه: پردازش‌گفتار (تبدیل گفتار ‌به ‌نوشتار و متن‌ به ‌گفتار به زبان فارسی)، فهم و تحلیل متن (دستیارهای هوشمند و چت‌بات) و پردازش تصویر (شناسایی چهره، شناسایی اشیاء، نویسه‌خوان نوری و ...) تکنولوژی‌هایی را تولید کرده و موفق شدیم تا مجوز دانش‌بنیان را برای این محصولات دریافت کنیم. چشم‌انداز شرکت براین است تا هرسال وارد حوزه‌ای جدید شود. از همین رو در سال جاری با انجام مراحل تحقیق و توسعه و تست‌های ابتدایی در بازار، موفق شدیم تا از محصول جدیدی در حوزه سلامت و پزشکی رونمائی کنیم.

دایره وسیع مشتریان

هر کسب‌وکار در هر صنعتی می‌تواند در دایره مشتریان محصولات تولیدی ما قرار بگیرد. همه سازمان‌ها و مراکز دولتی (B۲B و B۲G)، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌هایی که در حال ارائه خدمات به مصرف‌کننده‌های نهایی هستند (B۲B۲C) و حتی کاربران عادی (B۲C) می‌توانند با استفاده از محصولات تولیدشده توسط ما ضمن کاهش هزینه‌های خود، از آخرین تکنولوژی‌های مبتنی بر هوش مصنوعی در کسب‌وکار خود منتفع شوند.

بزرگ‌ترین ریسک، ریسک نکردن است

زمان‌هایی است که عدم ریسک باعث عقب‌افتاده از یک‌سری پیشرفت‌ها می‌شود. بخصوص در حوزه تکنولوژی، تاریخ به ما اثبات کرده که اگر نسبت به تغییرات و قبول ریسک مقاومت زیادی کنید، بالاجبار هزینه سنگینی پرداخت خواهید کرد و تکنولوژی به‌راحتی از روی شما عبور خواهد کرد. مثال فراموش‌نشدنی شرکت نوکیا بود که با داشتن ۸۰ درصد سهم بازار، علی‌رغم اصرارهای بسیاری از متخصصین به تغییر سیستم‌عامل Symbian و افزودن قابلیت لمس کردن به صفحه گوشی‌های خود، حاضر به قبول ریسک تغییر نشد تا شرکتی مثل اپل که تا آن زمان تجربه چندانی در حوزه تولید گوشی‌های موبایل نداشت، به‌سرعت نوکیا رو جا بگذارد و نوکیای ۶۰ میلیارد دلاری رو به یک شرکت ۶ میلیارد دلاری تبدیل کند.

نمونه‌های موفق خارجی

تلاش ما بر این است تا با الگوبرداری از شرکت‌های موفق و پیشرو خارجی، محصولاتی که مناسب کسب‌وکارهای ایرانی است را تولید و به بازار عرضه کنیم. درزمینهٔ تبدیل گفتاربه‌نوشتار گوگل با پشتیبانی از ۱۲۰ زبان دنیا در حال یکه‌تازی است. آمازون، مایکروسافت و اپل نیز در این زمینه نمونه‌های بسیار خوبی عرضه کرده‌اند. شرکت IBM نیز با تمرکز بر بازار B۲B درزمینه‌هایی که ما وارد مرحله تولید شدیم، موفق شده تا سهم بزرگی از این بازار را به دست آورد. قطعاً بعد از مشاهده موفقیت‌های شرکت‌های مطرح، ما هم با قبول ریسک هزینه‌های بالای تولید و جمع‌آوری دیتا وارد بازار شدیم.

مزیت رقابتی

درزمینهٔ تبدیل گفتاربه‌نوشتار و پردازش متن، تمرکز ویژه‌بر روی زبان فارسی و هزینه‌های پایین‌تر نسبت به موارد مشابه خارجی، به ما کمک کرده تا به هنگام تصمیم‌گیری مشتری که بر مبنای دو فاکتور کلیدی دقت بالا و قیمت پایین است، در زمره انتخاب‌های مشتریان قرار بگیریم. مزیت مهم دیگر نیز امکان ارائه سرویس‌های هوش مصنوعی بر روی سرورهای داخلی مشتریانی است که دغدغه حفظ حریم خصوصی در سازمان خود رادارند. مثل بانک‌ها که برای استفاده از سرویس‌های مختلف، حتی مجاز به اتصال به دیتاسنترهای خارج از خود نیز نیستند. این امکان تنها توسط شرکت‌های داخلی قابل‌ارائه است.

مهم‌ترین رقیب ما، دیروز ما است

در حال حاضر شرکت‌هایی در بازار حضور دارند که سابقه طولانی‌تری در این زمینه‌دارند و ما به‌نوعی یک شرکت جدید به شمار می‌رویم. علی‌رغم رصد رقبای داخلی، آنچه که برای ما در اولویت است الگوبرداری صحیح از شرکت‌های موفق خارجی است تا بتوانیم به کیفیتی بالاتر از آن‌ها دست پیدا کنیم. درواقع امروز «مهم‌ترین رقیب ما، دیروز ما است»

آینده هوش مصنوعی در ایران

با توجه به گستردگی حوزه‌های مختلف درزمینه‌های هوش مصنوعی و پتانسیل بالای موجود در داخل، آینده بسیار روشنی پیشرو است. ما هم به‌زعم خود تلاش می‌کنیم تا با افزودن حوزه‌های مختلف به ارتقای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی کشور درزمینهٔ هوش مصنوعی کمک کنیم.

 www.amerandish.com

۰۲۱۲۲۸۴۷۶۹۳

انتهای رپرتاژ آگهی

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking