۱۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۲۹

فارس گزارش می‌دهد

اعتراض فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان سیرجان به حذف سهمیه خدمتی

اعتراض فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان سیرجان به حذف سهمیه خدمتی
دانشجویان دانشگاه فرهنگیان کرمان اعتراض خود را از حذف سهمیه خدمتی اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس از سیرجان، 40 نفر از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان کرمان که سهمیه سیرجان برای آغاز خدمت خود بودند، ظهر امروز مقابل آموزش و پرورش تجمع کردند و اعتراض خود را از حذف سهمیه خدمتی خود که سیرجان اعلام شده بود، اعلام کردند.

این فارغ‌التحصیلان اعلام کردند: «دانشگاه فرهنگیان پس از سال‌ها مجددا آغاز به‌کار کرد و نخستین گروه داوطلبان ورودی سال 91 بودند که ما هم جزو آنها بودیم و بعد از قبولی کنکور و هسته گزینش آغاز به تحصیل کردیم».

در همان ابتدا احکام ما را در شهرستان سیرجان زدند و طی یک نامه‌ای معرفی به محضر تعهدی از ما گرفتند که دو برابر تحصیل در آموزش و پرورش خدمت کنیم که این همان فرم شماره یک معرفی‌نامه محضری محل خدمت ما را نیز شهرستان خودمان مشخص کرده است.

از طرفی وزارت آموزش و پرورش در سال 91 برنامه‌ریزی کرد که نیروها به صورت بومی شهرستانی پذیرفته شوند که مدارک موجود است اما اداره‌کل آموزش و پرورش استان ادعا دارد که بومی استانی بوده‌اید و پس از گذشت چهار سال تحصیل نزدیک به فارغ‌التحصیلی دانشجوها شد.

در اسفندماه 93  طی مدت یک هفته طبق یک جدول که طراحی آموزش و پرورش استان کرمان بود دوباره امتیازبندی و تقسیم شدیم و محل خدمت ما از سهمیه خود سیرجان به شهرستان‌های دیگر تغییر کرد.

وقتی این جدول امتیازبندی را می‌بینیم می‌گوییم ای کاش همان چهار سال قبل دانشگاه فرهنگیان اعلام کرده بود که فقط فرزندان فرهنگی را می‌پذیریم بقیه اقشار مردم شرکت نکنند.

جدول به این شکل بود که پدر و مادر فرهنگی 20 امتیاز و همسر فرهنگی 20 امتیاز بعد ازدواج 20 امتیاز، به ازای هر فرزند 10 امتیاز و در آخر تراز کنکور فقط یک صدم به حساب امتیازات می‌آمد آیا به راستی والدینی که شغل‌های دیگری دارند به این کشور خدمت نمی‌کنند که باید امتیاز فقط شامل فرهنگیان شود.

وقتی احکام ما در شهرستان خودمان زده شده و همچنین شهرستان نیاز مبرم به آموزگار دارد چرا ما به شهرهای دیگر اعزام شویم و به جای ما 80 معلم حق‌التدریس یا سرباز معلم بگیرند و ما طبق نیاز شهرستان پذیرفته شده‌ایم.

این موضوع منجر به اعتراض ما دانشجو معلمان شده و به اداره آموزش و پرورش مراجعه کردیم و معترض شدیم چرا از حق ما دفاع نمی‌کنند و چرا عدالت را برقرار نمی‌کنند و با بی‌توجهی و هیچ پاسخ قانع کننده‌ای از کنار ما رد می‌شوند».

یکی از این معلمان گفت: وزارت آموزش و پرورش اختیارات تام را به آموزش و پرورش استان داده آیا به راستی اختیار داده که بی‌عدالتی کنند یا خلاف قانون احکام زده شده را تغییر دهند مگر در شهرستان‌های جنوبی که معلم کم دارند نمی‌توانند حق‌التدریس بومی بگیرند تا برای همیشه مشکل آنجا برطرف شود.

معترضان سپس ساعتی هم جلوی فرمانداری تجمع کردند که بدون هیچ نتیجه‌ای برگشتند و کسی پاسخگو نبود.

اکبر محیاپور مدیر آموزش و پرورش سیرجان در گفت‌و‌گوی تلفنی با خبرنگار فارس گفت: این تصمیم اداره‌کل آموزش و پرورش است و با اینکه ما هنوز نیرو در ابتدایی نیاز داریم اما مقرر شده نیروهایی که مدت‌ها و بیش از یک دهه در مناطق جنوبی استان هستند به شهرستان‌های مورد تقاضاشان منتقل شوند و نیروهای جدید جایگزین آنان شوند.

وی در مورد سهمیه اولیه پذیرش و اعلام شهرستان و منطقه محل خدمت اظهار داشت: این فارغ‌التحصیلان در سیرجان 70 نفر هستند و منظور از سهمیه منطقه و شهرستان، استان بوده که آموزش و پرورش می‌تواند در هر جای استان ابلاغ دهد و این معترضان حتی به دیوان عدالت اداری هم شکایت کردند و این جابه‌جایی تصمیم استان است.

منبع : فارس
website tracking