۱۹ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۴

نماینده تام‌الاختیار سازمان سنجش آموزش کشور در فارس عنوان کرد

اعلام نتایج کنکور و مرگ یک اندیشه منسوخ‌شده

اعلام نتایج کنکور و مرگ یک اندیشه منسوخ‌شده
نماینده سازمان سنجش آموزش کشور در فارس گفت: در گذشته داوطلبان با این تفکر که اساتید برتر در دانشگاه تهران متمرکز شده است اقدام به انتخاب رشته می‌کردند و اولویت خود را ابتدا دانشگاه تهران در نظر می‌گرفتند که این نوع تفکر، اندیشه‌ای منسوخ‌شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، محسن تقوی بعدازظهر امروز در حاشیه نشست خبری «اعلام نتایج کنکور و انتخاب رشته» در دانشگاه شیراز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نتایج کنکور سراسری به‌احتمال بسیار از سه‌شنبه‌شب و حداکثر تا صبح فردا چهارشنبه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می‌شود.

وی گفت: درگذشته داوطلبان با این تفکر که تسهیلات و اساتید برتر در دانشگاه تهران متمرکز شده است اقدام به انتخاب رشته می‌کردند و اولویت خود را ابتدا دانشگاه تهران و سپس مراکز استان‌های دیگر در نظر می‌گرفتند.

این مسؤول با اشاره به نوع انتخاب رشته داوطلبان در گذشته افزود: این نوع تفکر، اندیشه‌ای کهنه و منسوخ‌شده است چراکه هم‌اکنون در مناطقی از کشور دانشگاه‌هایی داریم که از لحاظ تسهیلات اگر از دانشگاه تهران بالاتر نباشند، چیزی کمتر ندارند.

تقوی ادامه داد: برای مثال دانشگاه شیراز در بسیاری از رشته‌های گروه‌های ریاضی، تجربی، انسانی و هنر قطب کشور محسوب می‌شود و داوطلبان جنوب کشور و به‌ویژه استان فارس با کمی هوشمندی ضمن استفاده از فضای علمی دانشگاه شیراز، هزینه‌های تحصیل خود را به حداقل می‌رسانند.

نماینده تام‌الاختیار سازمان سنجش آموزش کشور در استان فارس اضافه کرد: به دلیل هزینه‌های بالای زندگی در تهران، اختلاف فرهنگی و دوری از خانواده بسیاری از دانشجویان شهرستانی با ورود به دانشگاه تهران با افت تحصیلی شدیدی روبه‌رو می‌شوند.

وی تصریح کرد: دانشگاه شیراز قصد دارد بستری را برای جذب دانش‌آموزان نخبگان کشور به‌‌ویژه دانش‌آموزان خونگرم جنوب کشور فراهم تا در آینده نیروی انسانی و مدیریتی استان‌های فارس و جنوب کشور را تأمین کنند.

این مسؤول بیان داشت: تصمیم نهایی در انتخاب رشته بر دوش داوطلبان است اما آن‌ها سعی کنند با تفکری نو به انتخاب رشته بپردازند چراکه انتخاب رشته برای دانش‌آموزان به معنی انتخاب مسیر زندگی آینده آن‌هاست.

تقوی خاطرنشان کرد: دانشگاه شیراز در درجه‌بندی کشوری پس از دانشگاه تهران مقام نخست را داد و علاوه‌بر آن دانشگاه شیراز به دانشجویانی که در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به‌عنوان نخبه شناخته شوند برای کسب بورسیه خارج از کشور کمک می‌کند.

نماینده تام‌الاختیار سازمان سنجش آموزش کشور در استان فارس افزود: امسال برای نخستین‌بار رشته‌های جدیدی مانند کارشناسی زبان و ادبیات فرانسه، کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی، نانوفناوری گرایش الکترونیک و دکتری روان‌شناسی بالینی و علوم سیاسی به دانشگاه شیراز اضافه شده است.

در ادامه مدیر استعدادهای درخشان دانشگاه شیراز نیز در حاشیه این نشست گفت: دانشگاه شیراز برای رتبه‌های برتر کنکور سراسری تسهیلات و جوایز نفیسی در نظر گرفته است و ما به رتبه‌های کشوری زیر 200 گروه ریاضی و فنی و تجربی، زیر 100 گروه علوم انسانی و زیر 20 گروه هنر یک لپ‌تاپ اهدا می‌کنیم.

احمد شیخی بیان کرد: ما همچنین به رتبه‌های کشوری بین 200 تا هزار گروه ریاضی و فنی و تجربی، رتبه‌های کشوری 100 تا 800 گروه انسانی و بین 20 تا 100 گروه هنر کارت هدیه 10 میلیون ریالی پرداخت می‌کنیم.

این مسؤول ادامه داد: تسهیلاتی مانند تحصیل هم‌زمان در رشته دوم، کمک‌هزینه خرید کتاب، هزینه شرکت در کنفرانس‌ها، کلاس‌ها، کارگاه‌های آموزشی و هر زبان خارجی و بهره‌مندی از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان ازجمله موارد دیگری است که به دانشجویان برتر تعلق می‌گیرد.

وی در پایان اضافه کرد: یکی از دغدغه‌های دانش‌آموزان ورود به بازار کار است و ما دانشجویان برتر را برای همکاری با دفاتر کارآفرینی و ایده‌های خلاق، شرکت‌های دانش‌بنیان و پارک علم و فناوری استان فارس معرفی می‌کنیم و حمایت خود را تا مرحله تثبیت آن‌ها ادامه می‌دهیم.

انتهای ‌پیام/2448/ک40/

منبع : فارس
website tracking