۳ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۷

گفت‌وگوی خواندنی تسنیم با مادر شهید مدافع امنیت / شهیدی که در اغتشاشات اخیر جانش را فدای مردم کرد + تصاویر

گفت‌وگوی خواندنی تسنیم با مادر شهید مدافع امنیت / شهیدی که در اغتشاشات اخیر جانش را فدای مردم کرد + تصاویر
گروه استان‌ها ـ ‌یک هفته قبل از شهادت با حالت خوشحالی و لبخند همیشگی‌اش گفت «مامان خدا این روزها یک چیزی خیلی خوبی به همه ما می‌خواهد بدهد ولی نمی‌دانم چه چیزی است» به او گفتم «ان شاءالله یک رزق حلال بهت بدهد» او گفت « نه مامان برای همه‌ ما‌ست.»
- اخبار استانها -

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از دزفول، 25 آبان ماه سال جاری راس ساعت 24 خبری سراسر کشور را فرا گرفت و به دنبال آن مردم ایران اسلامی با شوک بزرگی مواجه شدند که در اعتراض به این تصمیم بی‌تدبیر برخی‌ها به خیابان آمدند اما بار دیگر، نظام سلطه و دشمن قسم خورده نیروهای خود فردخته یا فریب خورده با نفوذ در صفوف معترضان، آن را از مسیر خود خارج کردند.

آشوب و اغتشاشات بنزینی توسط فرصت‌طلبان براندازی و انتقام از نظام مقدس اسلامی رقم خورد و علاوه بر وارد کردن آسیب به اموال عمومی و خسارات مالی به دارایی‌های مردم در شهرهای مختلف، سبب جراحت بسیاری و حتی شهادت برخی افراد با عنوان حافظان امنیت کشور شد.

حافظان امنیت برای آرام کردن جریان‌های اعتراضات و مقابله با اشرار در محل‌های مختلف شهرها حضور پیدا کردند اما در این میان نام «سروان رضا صیادی» شهیدی که آرزو کودکان سرطانی را برآورده کرده بود در ذهن‌ها ماندگار شد که در همین راستا با فوزیه سلیمانی مادر شهید عالی قدر «سروان رضا صیادی» به گفت و گوی زیر صورت گرفته است.

 مادر شهید صیادی حافظ امنیت سخن خود را با معرفی را با معرفی 13 فرزند شامل 6 دختر و 7 پسر شروع و از رضا به عنوان پسر سوم متولد 1357 با دو فرزند به یادگار مانده یاد می‌کند. 

مادرشهید صیادی خاطرات دوران نوجوانی و کودکی شهید را اینگونه روایت می‌کند: «خداوند وقتی بخواهد کسی را گلچین کند از همان کودکی گلچین می‌کند و رضا از همان دوران کودکی‌ بسیار دلسوز و مسئولیت‌پذیر بود. همیشه کمک حال من بود و با آن سن و سال کم غذا درست می‌کرد و کلوچه هم می‌پخت حتی خمیر پخت نان خانگی هم درست و آماده می‌کرد. باتوجه به اینکه تعداد فرزندانم زیاد بود بدون اینکه من متوجه بشوم برادرانش را حمام می‌برد و لباس‌های آنها را خودش به تنهایی می‌شست».

 مادر شهید حافظ امنیت به اهتمام شهید رضا صیادی در عمل به واجبات دینی از سن شش سالگی اشاره کرد و افزود: رضا از شش سالگی به نماز و روزه بسیار اشتیاق داشت. روزی نزدیک افطار ماه مبارک رمضان بود که متوجه شد در خانه نان نداریم، زمان جنگ هم بود تعداد نانوایی‌ها معدود اما با زبان روزه به سراغ سه نانوایی می‌رود تا برای افطار نان تهیه کند؛ آنقدر مسئولیت‌پذیر بود. 

مادر شهیدصیادی به تقوای خاص آقا رضا از دوران کودکی اشاره و بیان کرد: هنگامی که سفره غذا را پهن می‌کردم نگاه رضا به بشقاب خواهر و برادرانش بود تا اینکه هر کدام گوشت غذایش کمتر بود آرام گوشت‌های غذای خودش را در ظرف آنها می‌گذاشت.

ناگفته‌هایی از حمله تروریستی به اتوبوس زائران ایرانی عتبات ‌عالیات در سال 95 / ‌راز شهادت 63 ‌شهید اتوبوس حله + تصاویرخوزستان|روایت تسنیم از رازی که تا پس از شهادت فاش نشداستاندار هرمزگان: گنجینه عظیم سیره و سلوک شهدا در جامعه یادآوری و بازخوانی شود

مادر شهیدصیادی با اشاره به این‌که رضا با وجود سن پایین اما با تمام فنون زندگی آشنایی داشت، خاطر نشان کرد: شرایط اقتصادی خانواده‌مان مثل اکثر مردم در آن زمان متوسط بود، یک روز به پدر شهید صیادی گفتم «پول جیبی به پسرها برای رفت و آمادشان به مدرسه بدهید» که رضا صدای من را شنید آمد و به من گفت «مامان دیگر هیچ وقت این درخواست را از بابا نکنید و ما ممنون پدرمان هم هستیم که دارد به ما نان می‌دهد»؛ از آن روز به بعد رضا برای پول جیبی خودش کار می‌کرد و اندک حقوقش هم بین خواهران و برادرانش تقسیم می‌کرد. 

مادرشهید صیادی به مرور خاطرات فرزند شهیدش پرداخت و گفت: پدر رضا نظامی بود؛ شهید رضا صیادی از همان دوران کودکی به لباس نظام علاقه داشت و همیشه کلاه نظامی پدرش را بر سر می‌کرد.

مادر شهید صیادی با اشاره به منصف بودن پسرش و رعایت حال کم بضاعت‌ها می‌گوید: رافت اسلامی یکی از خصوصیات آقا رضا بود و با توجه به شرایط کاری، در بانک انصار شوش گروگان‌گیری شده بود با وجود اینکه شهید صیادی می‌توانست شلیک کند ولی با آرامی و با خوش زبانی به داخل بانک می‌رود و سارق را بدون هیچگونه مجروحیت دستگیر می‌کند.

وی به برجسته‌ترین خصوصیات اخلاقی شهیدرضا صیادی شهید راه امنیت اشاره و عنوان کرد: دل، چشم و دست‌ پاک شهید او را به دروازه بزرگ شهادت رساند؛ تحت هیچ شرایط نه حقی را ناحق می‌کرد و نه به کسی زور می‌گفت.

این مادر شهید دوران مستاجری شهید صیادی را مرور و می‌گوید: سال‌ها مستاجر بود، به تازگی خانه خریده بود هنوز قسط خانه‌اش را هم تمام نکرده بود؛ مادیات و روزمرگی زندگی از نظر او اهمیت نداشت با وجود اینکه حقوقش کفاف زندگی خودش را نمی‌داد ولی فقط به فکر کمک به مردم کم‌بضاعت بود.

وی ادامه داد: همیشه به آقا رضا می‌گفتم «مادر رضا شاید همسر و پسرت دوست دارند آنها هم مبل داشته باشند» او گفت «مامان شما نمی‌دانید مردم در چه شرایط سختی زندگی می‌کنند، پول مبل را باید برای مردمی هزینه کرد که حتی یک موکت ساده هم برای نشستن ندارند.»

مادر شهیدحافظ امنیت با بیان این‌که شهید صیادی هیچ‌گاه نمی‌گفت کجا می‌رود و می‌آید خاطرنشان کرد: نه خودش و نه کسی به ما چیزی از تخصص‌هایش می‌گفت. هیچگاه از موقعیت کاری خود برای اطرافیان حرف نمی‌زد. عکسش را که بر سر مزارش دیدم، به دیگر پسرم گفتم «این لباس بر تن رضا چکار می‌کند» و حالا که شهید شده متوجه شده‌ام که رضا فرمانده نوپو بوده است.

وی اظهار داشت: هرگاه به خانه‌ رضا می‌رفتم یا ماموریت کاری بود یا شب‌ها به دلیل شرایط کاری دیر وقت به خانه می‌آمد. یک روز که به خانه‌اش رفته بودم با اینکه خستگی از چهره‌اش مشخص بود ولی مدام گوشی همراه را جواب و پیگیری مسائل بود. خیلی نارحت او شدم که چرا یک ذره هم به فکر خودش نیست با عصبانیت به او گفتم «مادر رضا گوشی را خاموش کن حداقل چند دقیقه استراحت کنی»، «نه حقوق اضافی به شما می‌دهند نه ارتقاء درجه‌ای، این همه زحمت برای چه می‌کشی». با لبخند همیشگی‌اش گفت «مامان، ما برای رضای خدا و خدمت به مردم انجام وظیفه می‌کنیم و هرکاری که در راه خدا سخت‌تر باشد اجر و پاداشش بالاتر است.»

اما ناگهان در وسط مصاحبه صمیمی بغض گلوی مادر شهید رضا صیادی را فرا گرفت، همان بغضی که این روزها با آوردن نام  شهید صیادی راه گلویش را می‌گیرد و اشک در چشم‌های او می‌شود.

شهید رضا صیادی نفر اول از سمت چپ تصویر

مادر شهید صیادی درباره صبحت‌های یک هفته قبل شهادت شهید صیادی گفت: علاقه زیادی به دورهمی خانواده داشت، خواهران رضا در شهرهای خارج از استان خوزستان هستند و باتوجه به اینکه خانواده همیشه دورهم بودیم یک مقطع زمانی بود امکان نمی‌شد و نیز دورهم جمع نشده بودیم اما یک هفته قبل از شهادتش رضا گفت «مامان یک فکری دارم که همه را دورهم جمع کنم» به او گفتم «چه فکری داری مگر اینکه رضا مادر شما بتوانی همه را دورهم جمع کنی» او گفت «بعدا متوجه می‌شوید.»

وی ادامه می‌دهد: یک هفته قبل از شهادت با حالت خوشحالی و لبخند همیشگی‌اش گفت «مامان خدا این روزها یک چیزی خیلی خوبی به همه ما می‌خواهد بدهد ولی نمی‌دانم چه چیزی است» به او گفتم «ان شاءالله یک رزق حلال بهت بدهد»  او گفت « نه مامان برای همه‌ ما است.»

برایم دعا کن تا شهید بشوم...

مادر شهید راه امنیت عنوان کرد: رضا همیشه می‌گفت «مامان دعا کنید شهید بشوم» به او گفتم «مادر دعای هر روز خودم است من همیشه سر نمازهایم هم برای خودم، هم برای شما فرزندانم و برای تمام مومنین دعا می‌کنم خداوند رزق شهادت را  نصیب همه کند.»

 مادر شهید صیادی با بیان اینکه هیچ‌گاه فکر نمی‌کردم مادر شهید لقب بگیرم و درباره چگونگی اطلاع از خبر شهادت فرزندش اینگونه می‌گوید: «چند روز قبل شهادت رضا، خواب آشفته‌ای دیدم از خواب بلند شدم صدقه دادم، روز قبل از شهادت ایشان با او  و همه فرزندان به دلیل اتفاقاتی که پس از افزایش قیمت بنزین رخ داده بود صبحت کردم؛ به رضا که زنگ زدم به او گفتم «مامان کجا هستی» او گفت «ماموریت هستم» به او گفتم «مادر فدایت بشود مواظب خودت باش.»

وی با بیان اینکه اولین نفری که از خبر شهادت شهید صیادی با خبر می‌شود برادرش است، خاطرنشان کرد: ستار پسرم هم نظامی است و در آن عملیات با شهید صیادی در ارتباط بوده‌ ‌و او اولین نفری بود که خبر شهادت برادرش را متوجه می‌شود.

مادر شهید حافظ امنیت عنوان کرد: خانه یکی از فرزندانم دزفول بودم، هنگامی که پسرم از سرکار آمد به بهانه اینکه شوش کاری دارد گفت «مامان شوش کاری دارم شما هم همراهم من باشید». هنگامی که سوار ماشین شدم محمدرضا پسرم مدام به من می‌گفت «مامان شما با ایمان هستی، شما آدم صبوری هستی»، به او گفتم «راستش را بگو اتفاقی افتاده است؟» آیا «برای فرهاد اتفاقی افتاد است» اما او گفت نه، اتفاقی برای فرهاد نیفتاده است یک خبر شنیده‌ام می‌گویند رضا تیرخورده است این درصورتی بود که رضا ظهر شهید شده ‌و به من بعد از ظهر گفتند؛ هنگامی که به درب خانه رسیدم مردم آماده بودن و پرده مشکی نصب شده بود.

مادر شهید صیادی با بیان این‌که خنده‌های رضا در ذهنم مانده و هیچ‌گاه لبخند شیرین او را فراموش نمی‌کنم، گفت: عادت داشت که در بدترین شرایط و اتفاقی که می‌افتاد، خنده از لبش نمی‌رفت. هیچ‌گاه خاطراتی که با رضا داشته‌ام را فراموش نخواهم کرد. فرزندانم در روز مادر برای من سنگ تمام می‌گذاشتند و امسال هم به مانند سنوات گذشته جشن روز مادر را در اهواز رضا جشن گرفت.

در پایان این روایت از مادر شهید می‌پرسم از مسئولان چه درخواستی دارید که او می‌گوید: مادر من هیچ چیزی برای خودم نمی‌خواهم، تنها دولتمردان به داد مردم خصوصا مردم نیازمند و کم درآمد برسند، مردم در سختی معیشت اقتصادی هستند و مسئولان باید به داد مردم برسند. قشر فقیر دارد روز به روز فقیرتر می‌شود. جوانان بیکار هستند مسئولان باید به دنبال رفع مشکلات مردم باشند تا افراد سود جو سوء استفاده نکنند.

به گزارش تسنیم، شهیدرضا صیادی فرمانده نوپوی خوزستان در پی اغتشاشات اخیر در روز دوشنبه 27 آبان‌ماه شهرستان ماهشهر در راه مقابله با اخلالگران نظم و امنیت کشور در درگیری مسلحانه با اشرار به درجه رفیع شهادت نائل آمد پیکر پاک شهید رضا صیادی در جابر انصاری شهرستان دزفول تشییع شد.

در ادامه تصاویری از شهیدسروان رضا صیادی در کنار فرزندانش و دوستانش را مشاهده می‌کنید.

 

گفت و گو از فاطمه دقاق نژاد

انتهای پیام337/ش

کلیدواژه ها :دزفول خواندنی دورهم ان
منبع : تسنیم
website tracking