۲۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۷

کنفرانس بین‌المللی توسعه پایدار و عمران شهری در اصفهان برگزار شد

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از اداره ارتباطات رسانه‌ای شهرداری اصفهان، قدرت‌الله نوروزی در کنفرانس بین‌المللی توسعه پایدار و عمران شهری با بیان اینکه تاب‌آوری در شهرها می‌تواند آثار سوء حوادث را کاهش دهد، اظهار کرد: تاب‌آوری یک راهبرد مدیریتی است که می‌تواند رابطه بین سیستم‌ها را تقویت کند.

شهردار اصفهان ادامه داد: تاب آوری سبب برقراری نظم در جامعه می‌شود، با افزایش آستانه تحمل شهروندان می‌توان بر مشکلات غلبه کرد و با استقامت خود یک شهر را تاب آور کنند.

وی با تاکید بر اینکه در صورت تحقق تاب‌آوری در شهرها بعد از هر حادثه‌ای شهر می‌تواند کار را از نو آغاز کند، افزود: تاب‌آوری اجتماعی به این معناست که سازگاری، قدرت مواجهه با تنش‌ها و ظرفیت تطبیق با معضلات اجتماعی در افراد ایجاد و تقویت شود.

نوروزی با اشاره به اینکه تاب آوری اجتماعی نقطه مقابل آسیب‌های اجتماعی است و در صورت وجود تاب آوری می‌توان به بهبود شاخص‌های زیست‌پذیری امیدوار بود، گفت: افرادی که تاب‌آوری اجتماعی را در خود تقویت کرده باشند، ظرفیت مشارکت در شهر و برخورداری از حمایت‌های مدنی را نیز خواهند داشت.

شهردار اصفهان یکی از راه‌های افزایش تاب آوری در جوامع را استفاده از تجربه‌های گذشتگان در برخورد با تنش‌ها دانست و گفت: جوامع تاب‌آور ظرفیت تغییرپذیری نیز دارند و با تکیه بر این توان می‌توان به تحول ساختارها نیز امیدوار بود.

وی شهرداری اصفهان را در مسیر تقویت شاخص‌های تاب آوری عنوان کرد و افزود: با تاب‌آوری می‌توان بهزیستی فرهنگی شهرها را برنامه‌ریزی کرد. از همین رو تاب‌آوری در برنامه «اصفهان 1405» در قالب یک هدف لحاظ شده است تا همه مدیران شهرداری موظف به تحقق شاخص‌های تاب‌آوری باشند.

نوروزی ایجاد قدرت در مردم برای مقابله با ناملایمات و آسیب‌های اجتماعی را از آثار تحقق این هدف در شهرداری عنوان و تصریح کرد: کاهش سطح اضطراب در مواقع بروز بحران و رسیدن به فرصت از این طریق از دیگر مزایای تاب‌آوری در شهرهاست.

رهبری در مواقع بحران باید به دست دولت محلی باشد

در ادامه این همایش، کوروش محمدی، رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر اصفهان با اشاره به اینکه ادامه زندگی در شهرها نیاز به برنامه‌ریزی برای مقابله با حوادث دارد و باید متناسب با هر جامعه‌ای آموزش در این زمینه انجام شود، اظهار کرد: شهر به عنوان یک موجود زنده در زمان بروز بحران نیاز به کنترل بر اساس آموزش‌ها و آمادگی‌های قبلی دارد.

وی ادامه داد: بحران‌های موجود به هشت دسته بحران‌های شدید، نوظهور، کند، ویژه، انعکاسی، عادی، برنامه‌ای و اداری تبدیل می‌شوند که برای کنترل ابعاد یک بحران باید آمادگی راهبردها را کشف و در این راستا شناسایی، ارزیابی و کنترل خطر از مهم‌ترین اموری هستند که باید در نظر داشت.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر اصفهان افزود: دولت‌ها موظف به پاسخگویی بعد از بروز بحران به مردم را دارند و باید بتوانند توانایی‌های فردی و اجتماعی را بازیابی کنند تا جامعه بتواند به وضعیت عادی خود بازگردد.

وی با بیان اینکه توجه به سطح ملی موجب غفلت از توازن شهری شده است که نتیجه آن حکومت‌های محلی ضعیف است، ادامه داد: به همین سبب است که گاهی یک بارندگی در شهر تبدیل به بحران می‌شود در صورتی که اگر حکومت‌های محلی به اندازه حکومت مرکزی قدرت داشته باشند چنین وضعیتی رخ نمی‌دهد.

محمدی تصریح کرد: در یک شهر تاب‌آور مدیران به مردم پاسخگو هستند و چنین شهری برای همه مراحل بروز بحران برنامه‌ریزی دارد و می‌تواند اقدام فوری انجام دهد.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر اصفهان با اشاره به اینکه در صورت وجود سلایق مختلف تحقق تاب آوری در شهرها با چالش روبرو می‌شود، گفت: در این وضعیت استفاده از روش‌های مؤثر با کندی مواجه می‌شود. مقامات محلی باید بتوانند با یکدیگر در مواقع بحران مدیریت هماهنگ ایجاد کنند. دولت محلی باید برای تقویت تاب‌آوری در مواقع بحران رهبری را به دست بگیرد و بخش‌های زیرساختی محیط زیست، آموزش، حمل ونقل، بهداشت و غیره را در مدیریت بحران به طور ویژه در نظر بگیرد.

وی همچنین سازماندهی و هماهنگی، اختصاص بودجه، ارزیابی خطرپذیری، حفظ زیرساخت‌های حیاتی و توجه به ایمنی تأسیسات درمانی آموزشی، همچنین حفاظت از اکوسیستم‌ها و حریم‌های طبیعی و برآورده کردن نیازهای جمعیت آسیب‌پذیر را از اصولی دانست که در تاب آوری بعد از بحران باید مورد تأکید قرار گیرد.

کلیدواژه ها :نوروز
منبع : فارس

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking