۲۲ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۳

حرکت آتش به اختیار یک معلم برای اقامه نماز/ دانش‎آموزانم با طعم صبحانه امام زمان(عج) را شناختند!

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، بیهوده نیست که می‎گویند معلمی شغل انبیاء است، گاهی معلمی فداکار ستون دیوار فروریخته‎ای می‎شود تا جان دانش‎آموزان را نجات دهد و یا معلمی دیگر برای ابراز همدردی با دانش‎آموزانی که مبتلا به سرطان است موهایش را می‎تراشد تا دانش‎آموزانش در کلاس درس احساس غریبی و ناامیدی نکند و مورد تمسخر سایر دانش‌آموزان قرار نگیرد؛ اینها تنها گوشه‎ای از نقش‎های معلمانی است که نه با علم و دانش بلکه با رفتار و کردارشان، آینده‎ای زیبا را برای نسل نو می‎سازند.

اندیشه‎های بلند معلم ریشه در اخلاق و معرفت دوانده و بدنه تنومندی از توانمندی و اقتدار جامعه را به رخ جهانیان می‎کشاند، اینگونه است که رشد علمی ایران چندین برابر دنیا است.

در حالی که مسؤولان در برخی از انجام امور محوله عاجز مانده‎اند معلمانی امثال «سیدابراهیم پیره» کم نیستند که در مدرسه‎ای محروم و دورافتاده برای فرهنگ‎سازی و تحول روستایی مرزی و فاقد امکانات پیش‎قدم می‎شوند.

اگر چنین الگوهایی درست به جامعه معرفی شوند به طور قطع معلمی با اخلاق همچون ابراهیم پیره به اهداف خود که آینده‎سازی تمدن اسلامی و فراهم کردن مقدمات ظهور امام زمان (عج) می‎رسند.

بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز بهانه‎ای شد تا این معلم با حرکت آتش به اختیار خود به عنوان یک اسوه فرهنگی مورد توجه قرار بگیرد.

وی در این اجلاسیه از اقدامات تحول‎آفرین خود در مدرسه‎ای در منطقه مرزی حوالی استان کردستان سخن گفت که در ادامه از نظر می‎گذرانید؛

برگزیده بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز در بیان خاطراتش گفت: در 15 شهریورماه با 28 سال سابقه آموزش و پرورش مدرسه‎ای را در یکی از نقاط مرزی استان کردستان تحویل گرفتم که هیچ امکاناتی نداشت و بودجه‎اش صفر بود تا جایی که حتی یک لامپ و خاک‎انداز هم نداشت!

سیدابراهیم پیره ادامه داد: در حالی که مدیر این مدرسه می‌خواست از چنین مدرسه فاقد امکاناتی فرار کند تصمیم گرفتم این مدرسه را آباد کنیم نه به خاطر خودمان بلکه به خاطر مقام معظم رهبری که فرمودند آتش به اختیار باشید.

این معلم فرهیخته معتقد است کسی که می‎خواهد حرکت جهادی انجام دهد امکان ندارد که به بن‎بست برسد و می‎گوید؛ در مدرسه‎ای که بودجه آن صفر بود یک یاعلی گفتیم و کار را شروع کردیم، ابتدا نسبت به رنگ‎آمیزی مدرسه اقدام کرده و حدود 800 هزار تومان برای این کار هزینه کردیم.

وی اضافه کرد: به عنوان مدیر مدرسه از صبح تا دیروقت مشغول رنگ‎آمیزی مدرسه بودم و حتی یک نفر از اهالی روستا سراغ مرا نگرفت.

برگزیده بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز گفت: در فاصله یک روز مانده به مدرسه دانش‎آموزان از دیدن فضای جدید مدرسه شوکه شده بودند، به من گفته بودند حتی یک نفر از اهالی این روستا نیز پای خود را به مدرسه نمی‎گذارند اما از آنجایی که به مشارکت جمعی اعتقاد داشتم به‎تدریج مردم را وارد امورات مدرسه کردم و مشارکت آنها بیش از حد تصور بود.

پیره بیان کرد: این مدرسه که در فاصله 107 کیلومتری کرمانشاه و حوالی مرز کردستان قرار دارد نمازخانه نداشت و در بین راهرو نیز موکت نبود جالب‎تر آنکه حتی مُهر هم نداشتیم اما به تدریج این امکانات را در مدرسه فراهم کردیم.

این معلم فرهیخته افزود: با وجود آمارهایی که آموزش و پرورش در خصوص خداحافظی مدارس با بخاری‎های نفتی می‎دهد باید اعلام کنیم مدرسه‎ای که بنده در آن فعالیت می‎کنم همچنان دارای بخاری نفتی است آن هم بخاری نفتی که سوراخ است و حتی یک روز در یک قدمی حریق و آتش‎سوزی بودیم که با کپسول آتش‎نشانی آن را خاموش کردم.

برگزیده بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز یادآور شد: این مدرسه در یک منطقه محروم واقع است، در مدت فعالیتم برای تقویت عقاید مذهبی دانش‎آموزان تلاش زیادی کردم، یکی از دانش‎آموزان کلاس هفتم به من گفت دلم می‎خواهد روزه بگیرم ولی پدر و مادرم و بیشتر مردم روستا اهل روزه نیستند.

وی ادامه داد: این دانش‎آموز یک روز به من گفت مادرم برای آنکه مرا وادار به قضا کردن روزه‎ام کند بهترین غذاها را پخت و سفره انداخت اما من روزه‎ام را نشکستم اما چند روز بعد پدر و مادرم به اجبار مرا وادار به غذا خوردن کردند و مجبور شدم روزه‎ام را بشکنم، همین دانش‎آموز پنج ماه بعد گفت با وجود آنکه پدر و مادرم گرایش مذهبی نداشتند اما اهل نماز و روزه شدند، آنها با دیدن مقاومت و همت بلندم، متحول شدند.

پیره خاطرنشان کرد: من در این مدرسه کارهای کوچکی انجام می‎دهم اما اقیانوس هدف بزرگم تعجیل در ظهور امام عصر (عج) است و باید یادمان باشد از ما عمل نمی‎خواهند بلکه عمل جهادی می‎خواهند، در زمان جنگ با چشمان خودم دیدم که فردی تنها گوسفندی که داشت را برای کمک به جبهه‎ها فروخت.

این معلم فرهیخته تأکید کرد: ما در بحث نماز خلأ زیادی داریم و به این دلیل است که از نماز به عنوان یک رفتار جهادی با تمام قدرت نگاه نکردیم.

وی یادآور شد:یکی دیگر از اقداماتی که با دانش‎آموزانم اجرا کردم و نتیجه مثبت داشت، دادن صبحانه برای شناساندن امام زمان(عج) بود، در روزهای چهارشنبه به نیت امام زمان (عج) به دانش‎آموزان صبحانه می‎دهم، شاید باورتان نشود چند روز بعد مردم پای کار آمدند و هر کدام گوشه‎ای از کار را گرفتند و کمک کردند و پس از چند روز دانش‎آموزان با طعم صبحانه امام زمان(عج) را شناختند بدون آنکه آنها را مؤعظه و نصیحت کرده باشم.

پیره گفت: کسی که منتظر امامش باشد در آرزوی شهادت است و اگر کسی شهادت می‎خواهد حرم همین اینجاست و دانش‎آموزان ما حرم هستند.

برگزیده بیست و هشتمین اجلاس سراسری نماز افزود: طبق بیانیه گام دوم انقلاب باید تمدن‎ساز باشیم و جهانی فکر کنیم و محلی عمل کنیم.

کلیدواژه ها :روستا
منبع : فارس
website tracking