۲۰ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۷

زنگ خطر برای کمرنگ شدن تفریح/ لزوم بسیج عمومی برای گسترش نشاط در جامعه

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، تفریح و نشاط یکی از مؤلفه‌های زندگی پویا و مفید است که در سیره بزرگان معاصر از جمله رهبر معظم انقلاب و حتی در رفتار معصومین علیهم السلام مورد توجه قرار داشته است. کوهنوردی، توجه به صله ارحام، تیراندازی، خندیدن‌های مشروع و ... از جمله این موارد است.

ضرورت تفریح و نشاط برای داشتن یک جامعه موفق

در سال‌های اخیر و جابه‌جا شدن برخی از اولویت‌های زندگی باعث شده بسیاری از ضروریات از جمله تفریح و نشاط از برنامه روزانه بسیاری از مردم حذف شود و این اتفاق آنقدر آرام و بی‌سروصدا اتفاق می‌افتد که خیلی هم نمود بیرونی ندارد؛ در زیر فرازی از بیانات مقام معظم رهبری در این خصوص از نگاه‌تان می‌گذرد:

«راجع به موضوع تفریحات، چیزی که می‌توانم بگویم این است که موضوعی بسیار مهم و اساسی است. اگر چه در جامعه، خیلی‌ها هستند که ممکن است آن را جدی نگیرند و فکر کنند که یک زندگی جامد و خشک و بی‌انعطاف و بی‌لبخند، می‌تواند زندگی موفقی باشد. اما چنین نیست. اگر در زندگی تفریح سالم نباشد؛ اگر آن لبخند طبیعی که ناشی از نشاط است بر لب انسان ننشیند، زندگی برخود انسان و بر معاشران او، جهنم خواهد شد...»

زمانی نچندان دور در همین دو یا سه دهه اخیر با وجود امکانات بسیار کم زندگی و سختی‌هایی که وجود داشت اما تفریحاتی بین مردم مرسوم بود که نتیجه آن غیر از سرگرم کردن و گذارندن اوقات فراغت، ایجاد نشاط، تحرک، تقویت روحیه کار جمعی و تشکیلاتی، تقویت ارزش‌هایی مانند شجاعت و ... بود.

آنچه تعجب برانگیز می‌شود این است که چه شده که فرهنگ غنی ایرانی با آن همه افتخارات و غنایی که داشت امروز جای خود را به تفریحات و سرگرمی‌های عمدتا غربی و در تضاد با فرهنگ سنتی ایرانی داده و تقریبا اثری از آنان در جامعه وجود ندارد؟

به همین دلیل بر آن شدیم با کنارهم قرار دادن نظرات کارشناسان و متخصصان این حوزه یک آسیب‌شناسی در خصوص کمرنگ شدن شادی و تفریح در بین مردم جامعه انجام دهیم و همچنین با همفکری و تضارب آرای کارشناسان راه حل‌هایی برای احیای نشاط در جامعه پیدا و به مدیران مرتبط در این حوزه پیشنهاد کنیم.

آنچه در زیر مشاهده خواهید کرد، نظرات مدیرکل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری، معاون اجتماعی سپاه حضرت قمربنی هاشم(ع) و معاون اداره کل میراث فرهنگی و همچنین یک کارشناس اجتماعی است که پیرامون «نشاط در جامعه» ارائه کردند.

جمشیدی معاون اجتماعی سپاه حضرت قمربنی هاشم(ع): شاید بتوان این‌گونه عنوان کرد که بخشی از مردم توان، امکان و فرصت استفاده از زیرساخت‌های فراهم شده در جامعه در زمینه شادی و نشاط را ندارند.

این مسئله به نوع نگاه انسان‌ها به زندگی بازمی‌گردد و هدفی که از خلقت آن‌ها مطرح است، اینکه برای چه آفریده شده‌اند و چه مسیری را باید در پیش بگیرند، نگاه به زندگی این است که انسان باید به کمال و قرب الهی برسد.

همواره هر زمان به بحث شادی و نشاط پرداخته می‌شود موضوع آزادی مطرح می‌شود، و عده‌ای ادعا می‌کنند در شادی باید به‌صورت کامل آزادی وجود داشته باشد.

اما در بحث آزادی هم باید در چارچوب قانون حرکت شود تا شیرازه جامعه از هم گسسته نشود، برای مثال قوانین راهنمایی و رانندگی، اگر قرار باشد هر کسی هر طور که دلش می‌خواهد رانندگی کند باعث بروز مشکلاتی همچون صلب آزادی رانندگان دیگر و حتی تجاوز به حقوق آن‌ها می‌شود.

اگر بنا است اینگونه قلمداد شود که در بحث شادی و نشاط باید آزادی مفرط وجود داشته باشد و انسان هر طور دلش بخواهد رفتار کند آنگاه عده‌ای از حق طبیعی خود در این خصوص محروم می‌شوند.

وضعیت معیشتی باعث حذف برخی از تفریحات شده است

حال این سؤال مطرح است چرا باوجود فراهم بودن زیرساخت‌هایی که باعث شادی و نشاط برای فرد می‌شود از آن استقبال نمی‌کند، جواب این است که بخشی از این عدم استقبال به موضوعات اقتصادی و وضعیت معیشتی مردم بازمی‌گردد.

اگر مردم به‌لحاظ اقتصادی در یک سطحی از رفاه باشند می‌توانند به سمت استفاده از زیرساخت‌های سرگرم‌کننده بروند.

بخشی از عواملی که در عدم برخورداری نسبی مردم از شادی و نشاط به وجود می‌آید به رفتارهای دیگران در جامعه بازمی‌گردد.

بحث کلی در شادی و نشاط در جامعه به میزان رضایت هر فرد از زندگی و آینده‌اش و هدفی که از زندگی‌اش دارد برمی‌گردد، نوع نگاه هر فرد در این بحث قطعا بی‌تاثیر نخواهد بود.

کریمی (مدیرکل ورزش و جوانان): باید وضعیت موجود شادی در کشور بررسی شود تا ببینیم کجا هستیم و قرار است به کجا برسیم، تا زمانی که این پروسه طی نشود و به ثمر نرسد به هیچ جایی نخواهیم رسید.

در حال حاضر برای شادی در جامعه متولی وجود ندارد، این متولی نباید لاجرم صفر تا صد کار را خودش انجام دهد بلکه یک نفر به‌عنوان هماهنگ‌کننده یک سند راهبردی برای شادی در سطح کشور فراهم کند سپس آن را با فلسفه ذاتی نشاط و مأموریت‌های سازمانی آن تطبیق دهد و نقش دستگاه‌ها را مشخص کند.

خنداندن ایرانی‌ها جزو کارهای سخت محسوب می‌شود

باید بررسی شود ایران در زمینه شادی در کجای جهان قرار دارد، امروزه شاید یکی از افسرده‌ترین مردم جهان ایرانی‌ها هستند و به‌لحاظ شاد کردن این مردم مشکلاتی وجود دارد و برخی معتقد هستند خنداندن ایرانی‌ها یکی از کارهای سخت محسوب می‌شود.

البته فراموش نکنیم که در زمان حکومت پهلوی در سراسر استان ما در کل چهار سالن ورزشی بسیاز ضعیف بود ولی امروز بیش از 150 سالن مجهز با امکانات بسیار خوب وجود دارد، گلایه ما از این است که هنوز به حد مطلوب نرسیدیم وگرنه رشد بسیار خوبی در این سال‌ها صورت گرفته است.

لذا برای شادی مردم باید اقداماتی انجام شود نه اینکه برای رسیدن به این هدف ساختارها شکسته شوند بلکه به‌گونه‌ایی برنامه‌ریزی شود که روز به روز به این بحث نزدیک‌تر شویم.

باید بررسی شود ایران در زمینه شادی در کجای جهان قرار دارد، امروزه شاید یکی از افسرده‌ترین مردم جهان ایرانی‌ها هستند و به‌لحاظ شاد کردن این مردم مشکلاتی وجود دارد و برخی معتقد هستند خنداندن ایرانی‌ها یکی از کارهای سخت محسوب می‌شود.

در حال حاضر هیچ متولی صرفا برای شادی مردم وجود ندارد هر دستگاهی براساس فلسفه ذاتی خودش تلاش می‌کند قدمی در این خصوص بردارد، برای پیدا کردن حلقه مفقوده شادی در جامعه باید در دستگاه‌ها به‌دنبال آن باشیم.

یکی از دستگاه‌های فرهنگی که در بحث نشاط و شادمانی در جامعه گامی برداشته است ورزش و جوانان است، در حال حاضر 50 فدراسیون و 263 رشته ورزشی در کشور وجود دارد که می‌توانند در این بحث مؤثر باشند.

تنوع خوبی در رشته‌های ورزشی چه در آسمان، چه زمین و چه در آب وجود دارد و هر کس با هر ذائقه‌ای که باشد بلاخره به یکی از 263 رشته ورزشی علاقه‌مند می‌شود.

آسان‌ترین و سهل‌الوصول‌ترین پروژه‌هایی که می‌توان در بحث شادی مردم عملیاتی کرد در حوزه ورزش است، فرض کنید در یک روستا بخواهیم نشاط ایجاد کنیم، آیا می‌توان در کمترین زمان ممکن یک فرهنگسرا ایجاد کرد، یا بسیاری از موارد دیگر که همگی در درازمدت پاسخگو هستند، اما یک توپ فوتبال می‌تواند 20 تا 30 نفر را به دور یکدیگر جمع کند یا با برگزاری یک جشنواره ورزشی روستایی 2 هزار نفر را گرد هم آورد.

آسان‌ترین و سهل‌الوصول‌ترین پروژه‌هایی که می‌توان در بحث شادی مردم عملیاتی کرد در حوزه ورزش است، فرض کنید در یک روستا بخواهیم نشاط ایجاد کنیم، آیا می‌توان در کمترین زمان ممکن یک فرهنگسرا ایجاد کرد، یا بسیاری از موارد دیگر که همگی در درازمدت پاسخگو هستند، اما یک توپ فوتبال می‌تواند 20 تا 30 نفر را به دور یکدیگر جمع کند یا با برگزاری یک جشنواره ورزشی روستایی 2 هزار نفر را گرد هم آورد.

پس هم جذابیت‌های ورزش و هم کاراکترهایی که درون آن وجود دارد و هم ذات انسان که به معروف شدن، پهلوان بودن و... علاقه دارد باعث سوق مردم به این سمت می‌شود.

وزارت ورزش و جوانان امکانات محدودی دارد اما با این وجود تلاش کرده سالن‌های ورزشی زیادی در سطح کشور بسازد و این بحث به روستاها نیز توسعه داده شده است تا جایی که در روستاهای چهارمحال و بختیاری 30 سالن ورزشی احداث شده است.

با برگزاری مسابقات مختلف، کسب میزبانی‌های ملی و بین‌المللی، برگزاری اردوهای ملی و... توانستیم در حوزه ورزش اقدامات خوبی انجام دهیم.

در همین دوران سخت اقتصادی و تحریم میزبانی‌های زیادی در چهارمحال و بختیاری برپا شد، در همان دوران اغتشاشات که به‌نوعی همه کشور تعطیل بود و با توجه به اینکه مردم این استان بسیار بصیر و فهیم هستند مجوز برگزاری مسابقات جام خوشه‌چین گرفته شد اما چون شهرهای اطراف برای عبور و مرور دچار مشکلاتی بودند این مسابقات به تعویق افتاد.

مسابقات ورزشی یکی از عوامل ایجاد نشاط در جامعه هستند

باز در همین روزها بود که یک مسابقه ورزشی در شهرکرد برگزار شد و 2 هزار و 500 تماشاگر برای تماشای آن آمدند، این جمعیت دو ساعت تیم خود را تشویق کرد و خوشحال از سالن خارج شدند، پس زمینه‌های ورزشی می‌تواند کاملا در نشاط و شادی مردم مؤثر باشد.

به نظر می‌رسد هنوز ورزش به‌عنوان یک اولویت در جامعه جانیافتاده است، اگر نشاط و شادمانی در جامعه نباشد، اگر مردم از درون اقناع نشوند از همه چیز بریده می‌شوند.

در شهرها نیز مسابقات متعددی برگزار می‌شود برای مثال در سال گذشته 600 تیم به مسابقات کشوری اعزام شدند و از ظرفیت میزبانی چهارمحال و بختیاری برای جذب توریست و شادی و نشاط عمومی استفاده شده است.بعد از برگزاری هر جشنواره تعدادی زیادی از تماشاگران برای ثبت‌نام مراجعه می‌کنند و این نشان از اثر بی‌بدیل ورزش در روحیه مردم دارد.

یکی از موضوعاتی که در سال‌های قبل مغفول مانده بود روستاها بودند و فقر حرکتی، اعتیاد، آسیب‌های اجتماعی و... در حال گسترش بود این باعث شد تا دولت به آن فکر بیافتد که باید پروژه برای پوشش روستاها پیش‌بینی کند

یکی از موضوعاتی که در سال‌های قبل مغفول مانده بود روستاها بودند و فقر حرکتی، اعتیاد، آسیب‌های اجتماعی و... در حال گسترش بود این باعث شد تا دولت به آن فکر بیافتد که باید پروژه برای پوشش روستاها پیش‌بینی کند، از همین رو فدراسیون ورزش‌های روستایی ایجاد شد، در مصوبات مجلس اتفاقات خوبی رخ داد و اعتبارات ارزش افزوده برای ورزش روستایی افزایش یافت.

باید این را در نظر داشته باشیم که در هر روستایی نمی‌توان سالن‌های ورزشی بزرگ ایجاد کرد و بسیاری از آن‌ها در حال تعطیل شدن هستند به همین سبب سیاست خانه‌های روستایی روی کار آمد.

در سال گذشته 240 خانه روستایی در چهارمحال و بختیاری افتتاح شد تا مردم روستاها نیز با فرهنگ ورزش آشنا شوند و بدانند جایی برای ورزش وجود دارد، با این کار استعدادهای خوبی از دل روستاها کشف شد، جشنواره‌های روستایی و عشایری برگزار شد که باعث جذب افراد با فرهنگ‌های مختلف از دیگر نقاط کشور شد.

ایران کشوری است با آداب، رسوم و فرهنگ مختلف و حضور این فرهنگ‌ها در این استان می‌تواند بسیار زیبا و نشاط آفرین باشد.

از نظر من ورزش یکی از پرظرفیت‌ترین مقولات برای پرداختن به شادی و نشاط عمومی مردم است ضمن اینکه باید کمبودها هم در نظر گرفته شوند.

 

همچنین برگزاری لیگ‌های استانی و تیم‌داری کردن دانش مربیان را ارتقا می‌دهد و همبستگی را افزایش می‌دهد.

هر زمان که تلویزیون را روشن می‌کنی آنچنان پالس‌هایی برای شادمانی دریافت نمی‌کنی باید روی این موضوع تجدید نظر شود.

ایجاد نشاط در جامعه به سند راهبردی نیاز دارد

جشنواره‌های شاد ورزشی هنجارهای کشور را نمی‌شکنند، اگر بخواهیم حکومت و دولت فعال و موفقی داشته باشیم باید انسان‌های شاد و پویایی داشته باشیم باید انسان‌هایی شاد و پویا پرورش دهیم، لذا لازم است یک سند راهبردی برای شادی مردم تهیه شود.

بابایی (معاون میراث فرهنگی چهارمحال و بختیاری): بحث نشاط و سرگرمی به یک دستگاه خاص معطوف نمی‌شود و همه دستگاه‌ها بسته به شرح وظایفی که دارند به مردم خدمات ارائه می‌دهند.

سازمان میراث فرهنگی نیز به‌نوبه خود در این خصوص گام‌هایی برداشته است.

به نظر می‌رسد خانواده‌های ایرانی گرفتار نوعی روزمرگی و مشکلات اقتصادی هستند اگر خانواده‌ها تنها به این مسائل توجه داشته باشند نسل بعدی فراموش می‌شود.

جشنواره‌های شاد ورزشی هنجارهای کشور را نمی‌شکنند، اگر بخواهیم حکومت و دولت فعال و موفقی داشته باشیم باید انسان‌های شاد و پویایی داشته باشیم باید انسان‌هایی شاد و پویا پرورش دهیم، لذا لازم است یک سند راهبردی برای شادی مردم تهیه شود.

یکی از بحث‌های مهم در نشاط و شادی جوانان و نوجوانان به رابطه آن‌ها با والدینشان بازمی‌گردد.

جامعه به سمتی پیش رفته است که مردم تنها به فکر مسائل روزمره زندگی خودشان هستند اینکه باید خانه‌ای بخرند، ماشینی تهیه کنند و...

گذشته که بخشی از آن همین بازی‌های بومی محلی است رها شده، بازی‌هایی که حتی با هزینه کم هم می‌توان به‌واسطه آن‌ها در شهرها و روستاها مردم را گرد هم جمع کرده و باعث نشاط و شادی آن‌ها شد، این کار هیچ سرمایه‌ای لازم ندارد و تنها نیازمند تبلیغ است.

در حال حاضر با همکاری اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری پیست‌های اسکی گردنه بارده و کوهرنگ فعال شده است و روزهای تعطیل مردم زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

سازمان میراث فرهنگی سیاستی را دنبال می‌کند که آن ثبت ورزش‌ها و بازی‌های بومی محلی است.

بازی‌های بومی محلی به دو قسمت تقسیم می‌شود، برخی بازی‌ها پدید‌آورنده خاصی ندارند که از فرهنگ و روحیه خلاقانه مردم شکل گرفته است این باعث می‌شود مردم بتوانند در یک جمع خود را سرگرم کنند علاوه بر اینکه بازی‌های بومی و محلی باعث سرگرم شدن مردم می‌شوند باعث ایجاد خلاقیت، مهارت، چابکی و... نیز می‌شوند.

بازی‌های رایانه‌ای بر خلاف بازی‌های بومی محلی عمل می‌کنند

برعکس بازی‌های بومی و محلی بازی‌های رایانه‌ای است که هیچ تخیلی لازم ندارند و یک کار تکراری را انجام می‌دهند؛ شما ببینید بسیاری از بازی‌های کامپیوتری و موبایلی نه تحرکی ایجاد می‌کنند، نه روحیه ایثار و فداکاری، نه عامل شجاعت در فرد می‌شوند و حتی در موارد بسیاری خشونت و افسردگی را هم به فاعل خود هدیه می‌دهند.

اگر درخصوص بازی‌های و بومی محلی تبلیغات صورت گیرد و آموزش داده شود، باعث می‌شود در روستاهایی که هیچ خدماتی نمی‌توان به آن‌ها رساند مردم گرد هم جمع شده و سرگرم شوند.

مردم در آپارتمان‌های چندمتری هم خودشان و هم فرزندشان را حبس کرده‌اند و برخی اینقدر با گذشته بیگانه شدند که حتی نام بازی‌هایی محلی که چند دهه قبل انجام می‌شد را نشنیده‌اند.

باید بیشتر در بین مردم باشیم و ببینیم ذائقه آن‌ها در شادی و نشاط چگونه است.

بزرگ‌ترین چالش در بحث فراگیری بازی‌های بومی محلی فراموشی آن‌ها است.

اینکه ادارات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، آموزش و پرورش و ورزش  و جوانان به سمتی می‌روند که یک اعتباری بگیرند، یک همایش چند هزار نفری برگزار کنند چه سودی برای یک جوانی که در روستایی دورافتاده زندگی می‌کند دارد.

بخش عمده جامعه هدف جوانان روستایی هستند که از بودجه‌های دولتی محروم مانده‌اند.

همه دغدغه مردم شده معیشت آن‌ها آنقدر درگیر مسائل اقتصادی هستند که فرزندانشان را فراموش کرده و حتی گاهی فراموش می‌کنند فرزندشان در کدام مقطع تحصیلی است.

دو بازی بومی و محلی به نام «اَلختر» و «چوبازی» از چهارمحال و بختیاری ثبت آثار ملی شده است اما بازی‌های بومی محلی زیادی وجود دارد که همگی فراموش شده‌اند و ما به‌دنبال آن هستیم که با همکاری اداره‌کل ورزش و جوانان استان آن‌ها را احیا و ثبت آثار ملی کنیم.

پشتک‌بازی، استاد و کارگر، پنج‌سنگ، ترکه‌بازی، توبی‌چوبی، تیر و کمان، شیرعدد، آسیاب بچرخ و... ازجمله بازی‌های بومی و محلی هستند که زمانی  شاید 100 نفر را در روستاها گرد هم جمع می‌کرد اما الان فراموش شده است.

کریمی (مدیرکل ورزش و جوانان): در هیأت ورزش‌های روستایی و عشایری چهارمحال و بختیاری 188 بازی شناسایی شده است و باید تلاش کنیم با تعاملات بین دستگاهی بتوانیم این بازی‌ها را به ثبت برسانیم.

اما ممکن است برخی از این بازی‌ها برای دنیای امروز دیگر جاذبه‌ای نداشته باشد.

برای مثال یک جوان امروزی که با دنیای اینترنت سر و کار دارد بازی خرمنگل را نمی‌پذیرد.

نباید در اجرای هر بازی بومی محلی اصرار داشته باشیم، باید اول این بازی‌ها را شناسایی کرده بعد آن‌ها را با دنیای روز مطابقت دهیم تا ببینیم کدام با ساختارهای فیزیولوژیک انسان امروزی همخوانی دارد بعد ببینیم کدام باعث نشاط و شادی بین مردم می‌شوند.

باید تجدد را نیز در کنار سنت بپذیریم و نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد، ممکن است روی برخی از ورزش‌های بومی محلی سرمایه‌گذاری کنیم ولی به نتیجه نرسیم.

با پیگیری‌های فراوان بازی چوبازی به‌عنوان یکی از کمیته‌های ورزش همگانی به ثبت رسید اما شاید این بازی به دلیل سبک خاص آن تنها برای برخی‌ها جاذبه داشته باشد و ضرورتی ندارد این بازی برای همه جذاب باشد.

همه اینها نیازمند کار و تحلیل است تا با ساختارهای جدید بتوان آن را بومی‌سازی کرد.

جمشیدی معاون اجتماعی سپاه حضرت قمربنی هاشم(ع): گاهی تعریف از شادی محدود و محصور به خندیدن می‌شود، شاید خنده یکی از مؤلفه‌های شادی باشد و از قدیم گفته‌اند خنده بر هر درد بی‌درمان دوا است، اما تعریف دیگری که می‌توان از شادی داشت میزان رضایت هر فرد از زندگی‌اش است شاید یک نفر اهل ورزش باشد، دیگری اهل تفریح در فضای باز باشد و...

این میزان رضایت هر کس از زندگی به نوع نگاه وی به زندگی‌اش بازمی‌گردد، اگر دینمان را بشناسیم و اینکه دین حتما برای زندگی هر فردی برنامه دارد نوع نگاهمان نیز تغییر می‌کند مگر ممکن است دین برای زندگی انسان برنامه داشته باشد برای شادی آن‌ها برنامه‌ای نداشته باشد، دین برای همه ابعاد زندگی افراد برنامه دارد اما ما نتوانستیم آن‌ها را درک کنیم.

سفر یکی از مصادیقی است که می‌تواند انسان را به شادابی برساند که بعد از یک سال کار و تلاش بتواند آب و هوایی تازه کند.

شاید برخی لذتی که در پیاده‌روی اربعین می‌برند به هیچ وجه در هیچ کدام از جزایر تفریحی اروپایی نبینند چون نوع نگاه هر کس مشخص کننده نیاز و ذائقه دورنی هر فردی است.

اگر دو ماه محرم و صفر در ایران بحث عزاداری وجود دارد اما تولد ائمه هم هست که می‌توان به شادی پرداخت.

اگر نوع نگاه افراد به زندگی را مشخص شود قطعا می‌تواند در تشخیص ذائقه شادی انسان‌ها مؤثر باشد.

نمی‌توان منکر مباحث اقتصادی در بحث شادی و نشاط شد.

گاهی شادی و نشاط در سایه امنیت ایجاد می‌شود اگر امنیت وجود نداشته باشد نمی‌توان مسابقات ورزشی، جشنواره، فستیوال و ... برگزار کرد.

اگر امنیت یک سالن ورزشی در حین مسابقه ورزشی تامین نشود چه می‌شود؟ چه زمانی یک خانم از دیدن یک مسابقه ورزشی لذت می‌برد زمانی که با کمال امنیت و آرامش وارد ورزشگاه شده بعد با همان امنیت و آرامش از آن خارج شود.

 

باید حد و حدودات، حرائم، مسائل عرفی و شرعی و... در بحث شادی رعایت شود شاید ذائقه‌ای بی‌بند و باری را بپسندد اما ذائقه دیگر این شیوه را نپسندد.

برخی گمان می‌کنند شادی گم شده خود را باید در خارج از کشور پیدا کنند!

عده‌ای اعتقاد دارند برای شاد شدن باید به سفرهای آنچنانی بلندمدت بروند این امر نیازمند کار فرهنگی است تا مردم به جای هزینه‌های هنگفت برای سفرهای آنچنانی که حتی برخی‌ها شادی گم‌شده خود را در خارج از کشور جستجو می‌کنند به داشته‌های استان یا کشورمان توجه کنند.

البته این سبک مسافرت‌ها هم یک نظری است و نمی‌توان آن‌را نقد کرد.

چهارمحال و بختیاری در جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر است اما واقعیت این است که زیرساخت‌های لازم را ندارد. اگر سفرهای استانی رونق بگیرد بحث اشتغال و توسعه اقتصادی نیز رونق می‌گیرد.

اگر از متولیان امر پرسیده شود چند درصد سالن‌های ورزشی در چهارمحال و بختیاری پر است شاید بگویند 10 درصد و این نشان از عدم استقبال مردم به‌ویژه جوانان و نوجوانان دارد.

«دور دور» کردن شبانه جوانان نتیجه عدم فرهنگ‌سازی صحیح است/ باید جوانان را به سمت ورزشگاه‌ها بکشانیم

باید با برنامه‌ریزی، فرهنگی‌سازی و بسترسازی جوان را به سمت ورزش و استفاده از زیرساخت‌ها در این خصوص بکشانیم، یک جوان با دور دور کردن در خیابان‌ها سعی در تخلیه خود دارد که باید مدیریت شود.

درست است برخی بازی‌های بومی و محلی به لحاظ علمی این روزها جوابگو نیستند اما به‌دنبال هر کدام از آن‌ها فلسفه‌ای وجود دارد.

در روزگار گذشته همه به دور کرسی جمع می‌شدند اما حالا زندگی ماشینی به‌گونه‌ای شده که دیگر این سنت‌ها وجود ندارد.

اگر اوقات فراغت که بسیار هم مورد تاکید است با تفریحات سالم پر شود در کاهش آسیب‌های اجتماعی اثرگذار است.

کریمی (مدیرکل ورزش و جوانان): سیاست این است که به سمت بازی‌های بومی و محلی برویم که برای مردم جذاب است.

150 جشنواره در همه شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری برگزار شده است مانند جشنواره نشاط و تندرستی، دا، انار، خوشه‌چین، نوروز، روستا، اقوام و... از برخی از این جشنواره‌ها اسقبال شد که ادامه پیدا کردند.

شادی فقط با ورزش حاصل نمی‌شود اما من آنچه در حوزه خودم بود را مطرح کردم ، نباید آنقدر معطوف به ورزش شویم که مردم ورزش‌زده شوند دستگاه‌های فرهنگی دیگر نیز باید پای کار باشند تا یک کشور جوان و شاداب داشته باشیم.

فریده احمدی کارشناس میراث فرهنگی: بازی‌های بومی و محلی براساس تفاوت‌های فردی، جنسیتی، قومیتی، اجتماعی، اقلیمی و... هر منطقه به‌وجود می‌آیند.

در چهارمحال و بختیاری بازی‌های بومی و محلی بیشتر حول چابکی، سرعت، استقامت و... هستند برای مثال فلسفه بازی‌های که با چوب انجام می‌شود افزایش قدرت تدافعی فرد است.

مردم در چهارمحال و بختیاری در زمستان‌ها اوقات فراغت بیشتری داشتند به همین دلیل بازی‌هایی برای این ایام در نظر می‌گرفتند مثل سیخ بیار کباب ببر، مچ‌اندازی و...

شادی و نشاط اساس و بنیان خانواده‌ها را می‌تواند مستحکم کند، یعنی اگر خانواده‌ای مؤلفه‌های لازم از جمله فاکتورهای اقتصادی، اجتماعی و... را داشته باشد و در کنار آن شادی هم وجود داشته باشد موفق‌تر خواهد بود.

جمشیدی معاون اجتماعی سپاه حضرت قمربنی هاشم(ع):: شادی و نشاط اساس و بنیان خانواده‌ها را می‌تواند مستحکم کند، یعنی اگر خانواده‌ای مؤلفه‌های لازم ازجمله فاکتورهای اقتصادی، اجتماعی و... را داشته باشد و در کنار آن شادی هم وجود داشته باشد موفق‌تر خواهد بود.

بحث شادی و نشاط به نوع نگاه هر فرد، امید آن‌ها به آینده و انتظار هر فرد از خودش، زندگی‌اش و آینده‌اش بازمی‌گردد.

این سؤال مطرح است که آیا توانسته‌ایم شادی و نشاط را در جامعه ساری و جاری کنیم یا خیر، اگر افراد جامعه احساس امنیت، آرامش و آسایش داشته باشند قطعا این اتفاق رخ داده است.

اگر همه یک خانواده شاد داشته باشند اساس و بنیان خانواده نیز مستحکم می‌شود و جامعه دچار آسیب نخواهد شد.

نشاط و شادی می‌تواند موجب تحرک انسان و نسل جوان و جامعه شود.

یکی از موضوعاتی که در جوامع بشری مطرح است بحث دلهره، نگرانی و آشوب است که در هر کشوری به دلایلی به وجود آمده است، در یک کشور بحران اجتماعی در دیگری بحران اقتصادی و... اما با همه این احوال اگر بتوانیم نسل جوان را به تکاپو و تلاش واداریم هم در زندگی فردی و هم در اجتماع موفق خواهیم بود.

کریمی (مدیرکل ورزش و جوانان): اول باید برای شادی جامعه به‌دنبال متولی باشیم اگر متولی نباشد هر دستگاهی می‌گوید وظیفه خودش را به‌درستی انجام می‌دهد.

یک برنامه راهبردی با حضور اندیشمندان و جایگاه حقوقی لازم است، بعد از آن ردیف‌های اعتباری و... لازم است.

در حال حاضر ظرفیت‌های دینی همه ابعاد شادی را دیده است اما ما نتوانستیم آن‌ها را احصا کنیم.

باید جبر جهانی را ببینیم بعد آرام‌آرام روی زوایای شادی کار کنیم و برنامه‌های کوتاه‌مدت و درازمدت داشته باشیم.

ضمن اینکه به احیای سنت‌های بومی و قدیمی مثل عید نوروز، عید قربان و... که هر کدام اصول و رسم خود را دارند توجه داریم باید برای شادی و شیوه‌های آن نیز فرهنگ‌سازی کنیم.

بابایی (معاون میراث فرهنگی چهارمحال و بختیاری): برای بحث شادی و نشاط دستگاه‌های متولی زیادی وجود دارد که هر کدام شرح وظایفی دارند اما برای انجام این وظایف اولویت‌بندی وجود ندارد.

زیرساخت‌های شادی وجود دارد اما از این زیرساخت‌ها استفاده نمی‌شود هر مدیری به‌دنبال انجام شرح وظایف مشخص خودش است.

مثلا زمانی مقرر شد مسافران به‌صورت ارزان‌قیمت در مدارس اسکان داده شوند تا همه بتوانند از خدمات سفر ارزان استفاده کنند اما همین خدمات رفته‌رفته گران شد.

شاید ورودی برخی سالن‌های ورزشی و حضور ورزشکاران در آن باید رایگان شود یا ارزان‌تر باشد تا بتوانند جوانان از دور دور در خیابان یا پرسه در پیاده‌روها به این اماکن بکشاند.

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking