۱۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۶

نگرانی «دیک چنی»از نفوذ فزاینده ایران در منطقه

معاون رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا با ‌اشاره به «جدایی و عقب‌نشینی آمریکا از خاورمیانه»، آن را به نفع ایران و روسیه دانست و به طور غیر مستقیم از تعهد «دونالدترامپ» برای خارج‌‌سازی نیروهایش از این منطقه انتقاد کرد.


سرویس خارجی-

«ریچارد بروس دیک چِیْنی»، سیاستمدار آمریکایی و چهل و ششمین معاون رئیس‌جمهور آمریکا از سال ۲۰۰۱ تا ژانویه ۲۰۰۹ در این کشور بوده است. او که خود از حزب جمهوری‌خواه و معاون جرج بوشِ پسر بود، از منتقدان سیاست‌های «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکاست.
«چنی»، به گزارش «آسوشیتدپرس»، در سخنرانی خود در «دبی» تنها یک بار به نام «دونالد ترامپ»‌اشاره کرد و آن هم زمانی بود که می‌خواست او را بابت خروج از توافق با ایران ستایش کند. حمایت «چنی» اما از لزوم «واکنش نظامی قدرتمند در خاورمیانه»، عمیقاً با وعده‌های «ترامپ» در تضاد بود. چِنی در «گردهمایی استراتژی عرب» گفت، جدایی و عقب‌نشینی آمریکا از خاورمیانه صرفاً در راستای منافع ایران و روسیه خواهد بود، او همچنین به‌طور غیرمستقیم از تعهد رئیس‌جمهور آمریکا برای خارج‌‌سازی نیروهایش از این منطقه انتقاد کرد. به نظر می‌رسد، این سخنان «چنی» و درخواست او برای سیطره کامل آمریکا بر منطقه غرب آسیا با واقعیت‌های منطقه سازگاری چندانی ندارد، ظهور و قدرت گرفتن جبهه مقاومت، به ویژه ایران، و نیز نقش‌آفرینی‌ روسیه در این منطقه در سال‌های اخیر دیگر جای جولان راحت را از آمریکا و هم‌پیمانانش گرفته است. در واقع مسئله فقط این نیست که «آمریکا چه می‌خواهد انجام دهد» بلکه مسئله این است که «چه می‌تواند انجام دهد».
کلیدواژه ها :خاورمیانه
منبع : کیهان
website tracking