۱۹ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۵

طرح ساخت پایلوت نیمه صنعتی تولید نشاسته پلیمری در اردبیل اجرا می‌شود

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: ساخت پایلوت نیمه صنعتی تولید نشاسته پلیمری در قالب طرح فناورانه با حمایت دفتر مرکزی جهاد‌ دانشگاهی و استانداری اردبیل و با همکاری پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی با سرعت اجرا می‌شود.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، مهران اوچی‌اردبیلی عصر امروز در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی و جهاد دانشگاهی استان اردبیل اظهار داشت: با برنامه‌ریزی‌های انجام یافته روند راه‌اندازی پایلوت نیمه صنعتی تولید نشاسته پلیمری با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل بیان کرد: تدوین راهکار تجاری‌سازی و تولید محصولات بر پایه نشاسته سیب‌زمینی، بهره‌برداری از دانش فنی و فرآیند تولید نشاسته با قابلیت‌های صنعتی از اهدف مهم این تفاهم‌نامه است.

ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی اردبیل برای رفع خلأهای استانی استفاده می‌شودرسالت جهاد دانشگاهی قطع وابستگی به خارج از کشور استآیت‎الله‎ علوی‌گرگانی: جهاد دانشگاهی کشور را از وابستگی به خارج بی‌نیاز کند

اوچی‌اردبیلی با بیان اینکه این همکاری‌ها، هم‌افزایی و توانمندسازی واحدهای جهاد‌ دانشگاهی را به دنبال دارد اظهار کرد: به بهره‌گیری از دانش فنی پژوهشکده، ساخت پایلوت نیمه صنعتی تولید نشاسته پلیمری در قالب طرح فناورانه با حمایت دفتر مرکزی جهاد‌دانشگاهی و استانداری اردبیل و با همکاری پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی اجرا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه راه‌اندازی پایلوت نیمه صنعتی تولید نشاسته پلیمری به عنوان طرح کلان ملی استانی از اولویت‌های جهاددانشگاهی استان اردبیل است، تصریح کرد: این واحد با راه‌اندازی پایلوت نیمه صنعتی تولید نشاسته پلیمری می‌تواند بخشی از نیاز کشور به این محصول وارداتی را تأمین و به اقتصاد کشور و استان کمک کند.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی استان اردبیل بیان کرد: در استان اردبیل 750 هزار تن سیب‌زمینی تولید می‌شود که 250 هزار تن آن درجه سه و چهار است که می‌توان از آن برای تولید نشاسته پلیمری در صنعت حفاری استفاده کرد.

در این مراسم رئیس پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه گروه بیوتکنولوژی صنعتی این پژوهشکده با تلاش شبانه روز به دانش فنی تولید نشاسته پلیمری دست یافته است عنوان کرد: این پژوهشکده، دانش فنی تولید محصول و فرآیند مشتمل بر پروتکل فرآیند تولید و کلیه تجهیزات و الزامات مربوط به تولید محصول در اختیار جهاد دانشگاهی استان اردبیل قرار می‌دهد.

مسعود کمبرانی با اشاره به اینکه تولید این محصول در راستای رفع نیازهای صنعت نفت است، تصریح کرد: با توجه به اینکه در استان اردبیل سطح زیر کشت سیب‌زمینی بسیار بالا است به همین خاطر در تلاش هستیم تا نشاسته سیب‌زمینی‌های درجه سه و چهار را به نشاسته حفاری تبدیل کنیم که ارزش افزوده‌ بالایی دارد.

وی افزود: پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی تمام توان و نیروی انسانی خود را برای راه‌اندازی خط تولید نشاسته‌ حفاری در صنعت نفت در استان اردبیل به‌کار خواهد گرفت.

مدیرکل گروه تخصصی فنی و مهندسی و علوم پایه جهاد دانشگاهی نیز در این مراسم با بیان اینکه ایجاد پایلوت نیمه صنعتی تولید نشاسته پلیمری در اردبیل ضرورت دارد، خاطرنشان کرد: از آنجا که اردبیل یکی از قطب‌های تولید سیب‌زمینی است، لذا ایجاد این واحد صنعتی می‌تواند در توسعه اقتصادی استان نقش به‌سزایی ایفا کند.

ولی‌الله روشن بر حمایت جهاد دانشگاهی از ایجاد این طرح فناورانه در اردبیل تأکید و اضافه کرد: با توجه به ظرفیت‌های اردبیل، ایجاد مرکز خدمات تخصصی در حوزه فنی مهندسی برای بهره‌برداری بهینه از این پتانسیل‌های استان لازم است و با هماهنگی‌های انجام گرفته و مساعدت‌های دفتر مرکزی جهاددانشگاهی، در آینده نزدیک این مرکز ایجاد می‌شود. 

منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking