۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۶

نگرانی روسیه از افزایش حضور نظامی خارجی در قطب شمال

نگرانی روسیه از افزایش حضور نظامی خارجی در قطب شمال
فرمانده ناوگان دریای شمال روسیه ابراز نگرانی کرد، طی سال‌های اخیر اقدامات نظامی کشورهای فرامنطقه‌ای، به‌خصوص اعضای ناتو، در قطب شمال به دو برابر افزایش یافته و انتظار می‌رود که در سال‌های آینده نیز گسترش پیدا کند.
- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، دریادار "الکساندر موسی‌یف" فرمانده ناوگان دریای شمال روسیه در کنفرانسی با عنوان «قطب شمال: حال و آینده»، اعلام کرد که تعداد اقدامات نظامی که کشورهای فرامنطقه‌ای در قطب شمال انجام میدهند، طی پنج سال گذشته به دو برابر افزایش یافته و انتظار میرود که در سال‌های آینده نیز حضور نظامی خارجی، به‌خصوص کشورهای عضو ناتو، در این منطقه گسترش پیدا کند.

به گفته وی، به دنبال تقویت حضور نظامی فرامنطقه‌ای در قطب شمال، احتمال افزایش توان بالقوه بروز درگیری نظامی نیز افزایش خواهد یافت.

 این مقام نظامی روس یادآور شد که طی چند سال اخیر نیروهای مسلح متحد کشورهای عضو ناتو در نزدیکترین فاصله از مرزهای روسیه در مناطق شمالی اقدام به برگزاری مانورهای نظامی با ابعاد مختلف و با مشارکت زیردریاییهای اتمی، ناوگان هوایی و دیگر واحدهای نظامی، از جمله نیروهای عملیات ویژه کرده‌اند.

به گفته وی، اقدامات نظامی در منطقه قطب شمال به طور فعالانه با جلب کشورهای غیرعضو ناتو، از جمله سوئیس و فنلاند صورت می‌گیرند.

فرمانده ناوگان دریای شمال روسیه افزود: «ما شاهد هستیم که علاقه‌مندی به قطب شمال از سوی کشورهایی که دسترسی مستقیم به این سرزمین ندارند، افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.»

سوئد: سیاست‌های آمریکا در قطب شمال بسیار خطرناک هستندنگرانی روسیه از بهانه‌تراشی برای تقویت حضور نظامی آمریکا در نروژساخت پایگاه جدید سامانه ضدهوایی روسیه در قطب شمال

موسی‌یف تاکید کرد که روسیه خواستار همکاری‌های مسالمت آمیز با کشورهای خارجی در منطقه قطب است، ولی افزایش حضور نظامی کشورهای بیگانه در این منطقه، روسیه را مجبور به اتخاذ تدابیر لازم برای مقابله با تهدیدات احتمالی و ایجاد شرایط مطلوب برای دفاع از منافع ملی خود کرده است.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking