۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۴

فعالیت انتخاباتی داوطلبان در فضای مجازی بر مدار قانون باشد

فعالیت انتخاباتی داوطلبان در فضای مجازی بر مدار قانون باشد
دادستان قزوین گفت: فعالیت‌های انتخاباتی در فضای مجازی به‌طور دقیق رصد می‌شود و امیدواریم فعالان فضای مجازی هشدارها را جدی گرفته و بر مدار قانون حرکت کنند و داوطلبان انتخاباتی و هواداران آن‌ها فعالیت انتخاباتی را در این فضا بر مدار قانون انجام دهند.

اولین جلسه کارگروه رصد فضای مجازی ویژه انتخابات با حضور نماینده دستگاه‌های عضو این کارگروه به‌منظور تشریح اقدامات انجام شده در دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان قزوین برگزار شد.

محمد قاسمی، دادستان قزوین، در این نشست گفت: انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با توجه به اتفاقات اخیر دارای اهمیت است، زیرا دشمن برای خدشه‌دار کردن آن برنامه‌های متعددی دارد ازاین‌رو همه باید تلاش کنیم این انتخابات در امنیت و سلامت کامل و با حضور حداکثری مردم برگزار شود تا تمام نقشه‌های شوم دشمن خنثی گردد.

وی تأکید کرد: استفاده از فضای مجازی به دلیل گستردگی، تنوع و سرعت بالا، بسیار فراگیر است به‌گونه‌ای که تمام سنین در فضای مجازی با توجه به کارکردهای مورد نیاز فعالیت می‌کنند و اثرات مثبت و منفی مختلفی نیز دارد، اما باید شرایطی فراهم شود تا فضای مجازی فرصتی مناسب برای فعالیت‌های مجاز انتخاباتی باشد و کاندیداها بتوانند از این فضای تبلیغاتی برای معرفی خود و برنامه‌های آتی به‌خوبی استفاده کنند.

بنابر اعلام روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب قزوین، دادستان قزوین در ادامه افزود: دشمن در طی چهل سال گذشته توطئه‌های مختلفی را علیه نظام طراحی کرده که بحمدالله با حضور به‌موقع مردم در تمامی آن‌ها شکست‌خورده است و یکی از این موارد که دشمن طی سال‌های اخیر برای القاء افکار پلید خود آغاز کرده، جنگ نرم با بهره‌گیری از فضای مجازی است، اما با نظارت، کنترل و اشرافیت دقیقی که نسبت به فضای مجازی در حال انجام است، بدون شک مشکل خاصی در ایام انتخابات ایجاد نخواهد شد.

نگاه دستگاه قضایی در بحث فضای مجازی، سلبی نیست

قاسمی گفت: نگاه دستگاه قضایی در بحث فضای مجازی، برخوردی و سلبی نیست و به دنبال تدابیر پیشگیرانه در این خصوص هستیم تا امنیت کامل در فضای مجازی ایجاد شود، اما با هنجارشکنان و کسانی که به هشدارها توجه نکنند و مرتکب جرم در این فضا شوند، همانند فضای حقیقی بدون اغماض و بر اساس قانون برخورد قاطع خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد فضای مجازی، امنیت روحی و روانی افراد جامعه و کاندیداها را تحت تأثیر قرار دهد.

این مقام قضایی استان با بیان اینکه دلیل بسیاری از وقوع جرائم در فضای مجازی بی‌اطلاعی و ناآگاهی از قوانین است، تصریح کرد: قانون‌گذار برای فضای مجازی همانند فضای حقیقی جرم انگاری کرده و مجازات تعیین نموده است اما بسیاری از افراد به دلیل ناآشنایی با قوانین فضای مجازی مرتکب جرائمی می‌شوند که احتمالاً این موضوع در ایام برگزاری انتخابات افزایش یابد و افراد مرتکب جرائمی همچون نشر اکاذیب، افتراء، توهین، تهدید، تشویش اذهان عمومی شوند و مشکلاتی برای آن‌ها ایجاد شود که نسبت به این موضوع باید آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از دلایل بداخلاقی‌ها در فضای مجازی بی‌هویتی و پنهان‌کاری در این فضا است و همین خلأ در ایام انتخابات بیشتر نمایان می‌شود و در رقابت انتخاباتی شاهد تخریب چهره‌ها به طرق گوناگون در فضای مجازی هستیم که همین بداخلاقی‌ها می‌تواند در مشارکت مردم تأثیرگذار باشد و عزم دستگاه قضایی بر جلوگیری ازاین‌گونه اقدامات تخریب‌گرانه با نگاه پیشگیرانه است.

دادستان قزوین افزود: فعالیت‌های انتخاباتی در فضای مجازی به‌طور دقیق رصد می‌شود و امیدواریم فعالان فضای مجازی هشدارها را جدی گرفته و بر مدار قانون حرکت کنند و داوطلبان انتخاباتی و هواداران آن‌ها فعالیت انتخاباتی را در این فضا بر مدار قانون انجام دهند.

این مقام قضایی استان در پایان تأکید کرد: امیدواریم با تلاش‌های مضاعف، هم‌افزایی، هماهنگی، نظارت و پرهیز از اقدامات جزیره‌ای بتوانیم از جرائم فضای مجازی پیشگیری کنیم و در یک فضای آرام، سالم، بدون تنش و بدون بداخلاقی‌ها، انتخاباتی با حضور حداکثری و رقابتی مردم همچون گذشته برگزار کنیم.

انتهای پیام

کلیدواژه ها :دشمن
منبع : ایسنا

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking