۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۱

کارگاه دوات‌گری سنتی و ساخت ظروف مسی در اراک راه اندازی شد

کارگاه دوات‌گری سنتی و ساخت ظروف مسی در اراک راه اندازی شد

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، قاسم کاظمی صبح امروز در مراسم راه اندازی کارگاه میناکاری در اراک اظهار داشت:  از آنجایی که هنرمندان رشته مینای فلز و مینای نقاشی و قلمزنی بخش عمده‌ای از مواد اولیه خود را از استان‌های همجوار و به خصوص اصفهان تهیه می‌کردند و  تامین مواد اولیه یکی از  دغدغه اصلی این حوزه بود، در راستای حمایت از تولید صنایع دستی استان، کارگاه دوات‌گری سنتی و ساخت ظروف مسی راه اندازی شد.

کاظمی افزود: این کارگاه با همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان و در راستای حمایت از تولیدکنندگان صنایع دستی در ساختمان قلعه وکیل راه اندازی شد.
وی افزود: هنر قلمزنی و میناکاری حدود ۸ سال است که به صورت جدی در استان تولید می‌شود و هنرمندان بسیار خوبی پرورش یافته‌اند که یکی از دغدغه‌های هنرمندان تهیه مواد اولیه و زیر کار و ظروف مسی خام بود که با راه اندازی این کارگاه برای تهیه مواد اولیه نیازی به  استان‌های همجوار نیست.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرکزی تصریح کرد: البته تهیه مواد اولیه همچنان در حوزه صنایع دستی اولویت دارد و  در تلاشیم دو کارگاه لعاب سفید زیر کار مینا و مینای خانه‌‌بندی هم راه‌اندازی کنیم.

کاظمی اظهار داشت: حمایت از هنرمندان صنایع دستی تولید ملی را رونق می‌دهد و اگر بخواهیم تولید ملی رونق بگیرد باید از هنرمندان این حوزه حمایت کافی انجام شود.

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking