۱۷ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۴

مدارس حج برخی شبهات در خصوص الزام حج را از بین می‌برد

مدارس حج برخی شبهات در خصوص الزام حج را از بین می‌برد

 به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، اشرف ایل‌بیگی شامگاه شنبه در نشست مدیر بعثه مقام معظم رهبری در امور اهل سنت با جمعی از علما و روحانیون کاروان‌های حجّ استان و شورای افتاء شهرستان‌ها در سنندج، اظهار کرد: هر سال ممکن است موضوع تازه‌ای اتّفاق بیفتد که نیاز به هم‌اندیشی روحانیون با جهت‌گیری درست است.

 دبیر شورای افتاء اهل سنت کردستان گفت:‌ در فضای مجازی با گستردگی بیش از حد به ویژه در کردستان شبهه‌افکنی‌های زیادی در زمینه الزام حج می‌شود و می‌گویند چرا افرادی ده‌ها میلیون تومان صرف می‌کنند در حالی که همسایه‌ آنها گرسنه هستند.

وی با بیان اینکه در مدرسه حجّ می‌توانیم با روشنگری‌های لازم به این شبهات پایان دهیم، گفت: احصای مسائل اختلافی و رسیدگی به آنها در شوراهای عالی افتاء و ارائه راهکارهای مناسب برای حل این مسائل ضروری است رای شورای عالی افتاء در مسائل اختلافی باید فصل‌الخطاب باشد.

هاشم ناظمی‌جلال هم اظهار کرد: کردستان در بحث حجّ تمتع ظرفیت‌های خوبی دارد که در سال‌های اخیر، هر ساله 15 کاروان از این استان اعزام می‌شود که یک کاروان آن تشیّع و مابقی اهل تسنّن هستند.

وی خاطرنشان کرد: آمادگی هرگونه همکاری را با مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در راستای راه‌اندازی مدرسه حجّ در استان داریم.

امام جمعه اهل سنت قروه هم در این نشست اظهار کرد: نظر مساعد بعثه مقام معظم رهبری نسبت به استان کردستان و روحانیون این استان شایسته تقدیر است.

ماموستا هاشم نوری افزود: اینکه مدرسه حجّ در کردستان راه‌اندازی شود یک ایده خوب است و قطعاً خروجی مثمرثمر دارد.

وی عنوان کرد: امروز علیه مسئله حجّ توسط معارضین هجمه‌های زیادی صورت می‌گیرد که امیدواریم در این مدرسه چنین مسائل و آسیب‌هایی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

نوری با بیان اینکه حجّ یک مسئله مهم است که معاندین اسلام سعی دارند آن را خدشه دار کنند،گفت: امروز معاندین اسلام با بهره‌گیری از فضاهای مجازی مختلف سعی دارند اهمیت و ضرورت حجّ را در بین جامعه تضعیف کنند.

امام جمعه دهگلان هم در این نشست از خدمات بعثه رهبری طی سال‌های اخیر به ویژه در حوزه مسائل فرهنگی که در سفرهای متعدد حجّ انجام می‌شود تقدیر کرد و گفت: مهم‌ترین مشکلی که روحانیون کاروان‌ها با آن مواجه هستند این است که وحدت رویه ندارند.

وی تصریح کرد: به دلیل نبود وحدت رویه هر کدام با توجه به نظر خود عمل می‌کنندو شورای افتاء هم تا کنون نتوانسته در این راستا آنگونه که باید این وحدت رویه را ایجاد کند.

وی اضافه کرد: امیدواریم تأسیس مدرسه حجّ بتواند بین روحانیون وحدت رویه‌ای را ایجاد کرده و قبل از رفتن به این سفر همه اختلاف را برطرف کند.

کلیدواژه ها :اهل
منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking