۱۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۲

سنائی: روابط روسیه و ایران برای امنیت منطقه بسیار مهم است

سنائی: روابط روسیه و ایران برای امنیت منطقه بسیار مهم است
سفیر ایران در روسیه تأکید کرد: روابط تهران و مسکو طی چند سال اخیر به‌شدت تقویت شده، جنبه روابط استراتژیک پیدا کرده، اعتماد متقابل افزایش یافته و اهمیت همکاری دوجانبه در مبارزه با تروریسم در منطقه به‌خوبی احساس می‌شود.
- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "مهدی سنائی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه معتقد است که روابط مسکو-تهران طی سال‌های اخیر به شدت تعمیق شده و برای منطقه و جهان با اهمیت است.

سنائی در کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت: «روابط دو کشور دارای تجربه زیاد و تاریخ طولانی است، ولی طی چند سال اخیر این روابط به شدت تعمیق یافته، تقویت شده و جنبه روابط استراتژیک پیدا کرده است، از جمله در مبارزه با تروریسم در منطقه، در خاورمیانه و در سوریه. در واقع اعتماد متقابل بین دو کشور افزایش یافته است.»

به گفته سفیر ایران، طی چند سال گذشته "حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران 5 بار به روسیه سفر کرده و "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری فدراسیون روسیه هم 3 بار به جمهوری اسلامی سفر کرده. طی شش سال اخیر، رهبران دو کشور 17 بار با یکدیگر دیدار داشته‌اند و وزیر امور خارجه ایران نیز 27 بار به روسیه سفر کرده است.

سنائی تاکید کرد: «روسیه نقش بسیار مهمی در اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران دارد و به همراه چین تلاش می‌کند تا این توافقنامه حفظ شود.

وی افزود: «من فکر می‌کنم که بیشتر از هر زمان دیگری اهمیت روابط روسیه و ایران در برقراری صلح در منطقه و مبارزه با تروریسم احساس می‌شود و ما  اظهارات حضرت آیت‌الله خامنه‌ی، رهبر معظم انقلاب اسلامی  که چند سال گفته بودند: قدرت روسیه، استقلال ایران و مشارکت دو کشور به نفع منطقه و جهان است، را بیش از گذشته درک می‌کنیم.»

سفیر مسکو در تهران: همکاری روسیه با ایران نیازی به اجازه آمریکا نداردتبادل نظر سفیر ایران در روسیه با ریابکوفهمکاری‌های دوجانبه موضوع مذاکرات وزرای انرژی روسیه و ایران

جمهوری اسلامی وابستگی خود به فروش نفت را کاهش داده است

سفیر ایران در مسکو در بخش دیگری از این کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که جمهوری اسلامی وابستگی اقتصاد کشور به فروش نفت را کاهش داده و در حال حاضر درآمد این صنعت تنها 30 درصد از بودجه کشور را شامل می‌شود.

مهدی سنائی گفت: «در سال گذشته در کشور ما سهم بودجه دولت از فروش نفت تنها 30 درصد بود، در حالی که این رقم در سال‌های قبل به بیش از 80 درصد می رسید. ایران به تدریج وابستگی خود به صنعت نفت را کاهش داده است. جمهوری اسلامی به سمت کمترین وابستگی اقتصاد به انرژی در حال حرکت است.»

سفیر ایران همچنین یادآور شد که طی چند سال گذشته صادرات غیرنفتی ایران در عرصههای مختلف در حال افزایش است، سفر توریست‌های خارجی به ایران نیز، به رغم تبلیغات منفی و شایعاتی که علیه جمهوری اسلامی وجود دارد، افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

کلیدواژه ها :نفت
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking