۱۵ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۵

روز دانشجو؛ سرآغاز تحول

روز دانشجو؛ سرآغاز تحول

به گزارش خبرگزاری فارس، کبری خوانساری فعال ‌رسانه‌ای در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن ۱۶ آذر روز دانشجو، در یادداشتی نوشت:

با شناخت دقیق دانشجویان نسل فناوری و بهره‌برداری صحیح از راهبرد ارتباطی سرگرم آموزی، می‌توان همایش یا جشن روز دانشجو را به سرآغاز تحول درحرکت علمی کشور، تبدیل کرد.

طبق برچسب‌گذاری نسلی رایج در جامعه ما که متولدین هر دهه را با یک یا چند خصوصیت بارز، بازنمایی می‌کند. روز دانشجو سال جاری باید رنگ و بوی متفاوتی داشته باشد؛ چراکه متولدین ۱۳۸۰ اولین روز دانشجو خود را تجربه می‌کنند و باید مراسم گرامی داشت این روز هم مطابق باسلیقه‌شان برنامه‌ریزی شود.

اتفاقی که ازنظر برخی کارشناسان منجر به‌ برگزاری جشنی سطحی و بدون محتوا می‌شود. مخالفین این‌گونه جشن‌ها اشاره دارند که اگر زمانی در همایش روز دانشجو استادید مطرح، سخنران مراسم بودند اکنون وجود استندآپ کمدی و سخنرانی‌های جنجالی سطحی به هرچه باشکوه‌تر شدن جشن روز دانشجو کمک می‌کنند.

اما مؤسسه نظرسنجی pew که دسته‌بندی دیگری را برای نسل‌های متفاوت استاندارد کرده، دهه هشتادی‌ها را نسل فناوری می‌نامد و می‌افزاید اعضای این گروه نسلی که متولدین ۱۳۷۶ به بعد هستند، هیچ تصوری از دنیای بدون اینترنت و شبکه‌های اجتماعی ندارند و به دنبال تغییر هستند. این دسته‌بندی که بر اساس تحول رسانه‌ها شکل‌گرفته برخلاف برچسب‌گذاری نسلی جامعه ما که جوانان و نوجوانان را نسلی منفعل و سطحی می‌داند،‌ نگاهی فعالانه و تأثیرگذار به آن‌ها دارد.

از طرفی دیگر طبق نتایج پژوهشی که مؤسسه مک کنزی با همکاری نهاد باکس 1824 بر روی رفتارهای نسل فناوری و تأثیر آن‌ها بر الگوهای مصرف در کشور برزیل انجام داده است. اعضای نسل فناوری، جوامع آنلاین را محیط‌هایی بسیار مهم و ارزشمند تلقی می‌کنند؛ زیرابه عقیدۀ ایشان، آن محیط‌ها امکان گردهمایی افراد با پیشینه‌های اقتصادی مختلف و علاقه‌مندی‌های مشترک را فراهم می‌آورد.

این یعنی نسل فناوری علاقه‌مندی و توانایی این را دارد تا برخلاف برچسب‌های رایج، با همه اعضای جامعه تعامل کند. امری که با هدایت آن تأثیرات مثبتی بر جامعه می‌گذارد. این در حالی است که شناخت سطحی ما از توانایی‌های نسل فناوری منشأ برنامه‌ریزی‌های اشتباه برای دانشجویان دهه هشتادی شده است. راهبردی که پیامد آن ترویج سطحی‌نگری در محیط علمی و عمیق دانشگاهی بوده و جوانان تحصیل‌کرده منفعل را به جامعه تحمیل می‌کند.

درصورتی‌که با شناخت دقیق دانشجویان نسل فناوری و بهره‌برداری صحیح از راهبرد ارتباطی سرگرم آموزی، می‌توان همایش یا جشن روز دانشجو را به سرآغاز تحول در حرکت علمی کشور، تبدیل کرد.

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking